Nosies ertmės ir vidurinės ausies piktybiniai navikai

Ligos aprašymas
Gydytojai
Straipsniai

Anatomija

Nosies ertmė ir vidurinė ausis yra svarbios kvėpavimo ir klausos sistemos dalys. Nosies ertmė yra viršutinėje kvėpavimo sistemoje, kurią sudaro nosies kanalai, sinusiai ir gleivinė. Ji atlieka funkcijas, tokias kaip oro filtravimas, drėkinimas ir šildymas. Vidurinė ausis, esanti už būgnelio, susijusi su garsų perdavimu ir pusiausvyros palaikymu. Piktybiniai navikai šiose srityse gali paveikti šias struktūras, sukeldami funkcinius sutrikimus ir sukeliančius rimtų sveikatos problemų.

Ligos aprašymas

Nosies ertmės ir vidurinės ausies piktybiniai navikai yra reta, tačiau sunki liga, kuri gali sukelti rimtų komplikacijų. Šie navikai gali būti pirminiai arba antriniai, atsirandantys iš kitų organų metastazavimo. Liga dažnai pasireiškia uždegimais, skausmu ir funkcijos sutrikimais. Svarbu atkreipti dėmesį į šią ligą, nes ji gali smarkiai paveikti gyvenimo kokybę ir reikalauti sudėtingo gydymo.

Ligos priežastis

Pagrindinės nosies ertmės ir vidurinės ausies piktybinių navikų priežastys gali būti įvairios. Dažniausiai pasitaiko genetiniai veiksniai, kurie gali didinti riziką susirgti šia liga. Be to, ilgalaikis kontaktas su tam tikromis cheminėmis medžiagomis, pavyzdžiui, tabako dūmais, gali sukelti ląstelių mutacijas. Taip pat infekcijos, tokios kaip žmogaus papilomos virusas, gali prisidėti prie navikų atsiradimo. Šie mechanizmai gali sukelti nenormalių ląstelių augimą ir galiausiai vesti prie piktybinių navikų formavimosi.

Rizikos faktoriai

  • Tabako vartojimas – didina riziką susirgti, nes cheminės medžiagos, esančios tabako dūmuose, gali sukelti ląstelių mutacijas.
  • Ilgalaikis kontaktas su cheminėmis medžiagomis – pavyzdžiui, pramoninės chemijos, kurios gali dirginti gleivinę ir sukelti uždegimus.
  • Virusinės infekcijos – tokios kaip žmogaus papilomos virusas, gali padidinti piktybinių navikų riziką.
  • Genetika – šeimos anamnezė gali turėti įtakos ligos išsivystymui.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai gali apimti nuolatinį nosies užgulimą, kraujavimą iš nosies, ausų skausmą, klausos praradimą, galvos skausmus ir veido skausmą. Kai kurie pacientai gali patirti ir nemalonius kvapus ar išskyras iš nosies, taip pat gali pasireikšti bendras silpnumas ir svorio netekimas.

Diagnostika

Nosies ertmės ir vidurinės ausies piktybinių navikų diagnozė dažnai prasideda nuo anamnezės ir fizinio patikrinimo. Įvairūs diagnostiniai tyrimai, tokie kaip endoskopija, kompiuterinė tomografija (KT) ir magnetinio rezonanso tomografija (MRT), gali būti naudojami navikams vizualizuoti. Biopsija gali būti atlikta siekiant patvirtinti naviko pobūdį ir nustatyti, ar jis yra piktybinis.

Gydymas

Nosies ertmės ir vidurinės ausies piktybinių navikų gydymas gali apimti chirurgiją, radioterapiją ir chemoterapiją. Chirurgija dažnai yra pirmasis pasirinkimas, siekiant pašalinti naviką. Radioterapija gali būti taikoma po operacijos, kad sumažintų recidyvo riziką, o chemoterapija gali būti naudojama, jei navikas yra metastazavęs ar sunkiai gydomas. Naujausi gydymo metodai, tokie kaip imunoterapija, taip pat gali būti apsvarstyti, priklausomai nuo naviko tipo ir paciento būklės.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
ausis
cholesteatomos
daugialinė displazija
infekcija
ląstelių diferenciacija
mastoiditas
meningokokcemija
navikai
navikas
nosies ertmės infekcija
plaučių obstrukcija
plaučių vėžys
ūminė eritroidinė leukemija
ūminė išsėtinė demielinizacija
ūminė kerpligiškoji dedervinė
ūminė limfoblastinė leukemija
ūminė mieloblastinė leukemija
ūminė mieloidinė leukemija
ūminė mielomonocitinė leukemija
ūminė monocitinė leukemija
vėžys

Rašyti komentarą