Širdies, tarpuplaučio ir krūtinplėvės piktybiniai navikai

Ligos aprašymas
Gydytojai
Straipsniai

Anatomija

Širdies, tarpuplaučio ir krūtinplėvės piktybiniai navikai yra susiję su trijų pagrindinių struktūrų pažeidimu: širdies, tarpuplaučio (erdvės tarp plaučių) ir krūtinplėvės (pleuros). Širdis yra centrinis organas, atsakingas už kraujo pumpavimą visame organizme, o tarpuplautis apima svarbias struktūras, tokias kaip didžiosios kraujagyslės, stemplė, trachėja ir limfmazgiai. Krūtinplėvė, arba pleura, yra dvigubas sluoksnis, apgaubiantis plaučius ir krūtinės ertmę, kuris užtikrina, kad plaučiai galėtų laisvai judėti kvėpuojant. Piktybiniai navikai, atsirandantys šiose srityse, gali sutrikdyti šių organų funkcijas, sukelti skausmą ir kitus rimtus simptomus.

Ligos aprašymas

Širdies, tarpuplaučio ir krūtinplėvės piktybiniai navikai apima įvairius navikus, kurie gali būti pirminiai arba antriniai (metastazavę). Pirminiai navikai, tokie kaip mezotelioma (krūtinplėvės navikas), gali atsirasti tiesiogiai iš pleuros audinio, o antriniai navikai dažnai yra kitų organų vėžio metastazės. Ši liga yra svarbi dėl didėjančio sergamumo ir mirtingumo, susijusio su vėžiu, ypač tarp žmonių, turinčių ilgalaikį kontaktą su kancerogeninėmis medžiagomis, tokiomis kaip asbestas. Navikai gali sukelti kvėpavimo sutrikimus, skausmą krūtinėje, širdies funkcijos sutrikimus ir gali būti sunkiai diagnozuojami ankstyvose stadijose.

Ligos priežastis

Pagrindinės šios ligos priežastys apima genetinius veiksnius, aplinkos poveikį ir gyvenimo būdo pasirinkimus. Pavyzdžiui, ilgalaikis kontaktas su asbestu yra žinomas rizikos veiksnys mezoteliomai. Be to, rūkymas yra svarbus veiksnys, susijęs su plaučių vėžiu, kuris gali metastazuoti į tarpuplautį ir pleurą. Genetiniai veiksniai taip pat gali turėti įtakos, ypač jei šeimoje yra buvę vėžio atvejų.

Rizikos faktoriai

  • Asbesto poveikis – asbestas yra žinomas kancerogenas, kuris padidina riziką susirgti mezotelioma ir kitomis plaučių ligomis.
  • Rūkymas – tabako vartojimas yra susijęs su daugelio tipų vėžiu, įskaitant plaučių vėžį, kuris gali plisti į širdį ir tarpuplautį.
  • Radiacijos poveikis – didelės radiacijos dozės, pavyzdžiui, gydant vėžį, gali padidinti riziką susirgti šios rūšies navikais.
  • Genetiniai veiksniai – šeimos istorija, susijusi su vėžiu, gali didinti riziką susirgti širdies ir tarpuplaučio navikais.

Simptomai

  • Pagrindiniai ligos simptomai gali apimti krūtinės skausmą, dusulį, nuovargį, kosulį su krauju, svorio kritimą ir apetito praradimą. Simptomai gali būti įvairūs, pradedant nuo lengvų, tokių kaip lengvas dusulys, iki sunkių, kaip stiprus skausmas krūtinėje ir kvėpavimo nepakankamumas.

Diagnostika

Šios ligos diagnozė apima keletą tyrimų ir procedūrų. Pirmiausia atliekama fizinė apžiūra, po kurios gali būti rekomenduojami vaizdiniai tyrimai, tokie kaip krūtinės rentgenograma ar kompiuterinė tomografija (KT), siekiant nustatyti navikų buvimą. Biopsija, kurios metu paimamas audinio mėginys iš naviko, yra būtina tiksliam diagnozavimui. Be to, gali būti atliekami kraujo tyrimai, siekiant įvertinti bendrą organizmo būklę ir nustatyti vėžio žymenis.

Gydymas

Gydymo galimybės priklauso nuo naviko tipo, jo išsivystymo stadijos ir paciento sveikatos būklės. Dažniausiai taikomi gydymo metodai yra chirurgija, chemoterapija ir radioterapija. Chirurgija gali būti skirta naviko pašalinimui, jei jis yra operatyvus. Chemoterapija ir radioterapija dažnai naudojamos kaip papildomi gydymo metodai, siekiant sumažinti naviko dydį arba sunaikinti likusius vėžio ląsteles po operacijos. Naujausios terapijos galimybės, tokios kaip imunoterapija, taip pat gali būti taikomos, siekiant pagerinti gydymo efektyvumą ir sumažinti šalutinį poveikį.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
arteritas
dusulys
granuliomatozė
infekcija
insultas
karščiavimas
kavasaki
kosulys
krūtinplėvės
kvėpavimas
mediastinitas
mišria
navikai
navikas
plaučiai
sindromas
vargina
vėžys
virusai

Rašyti komentarą