Priešinės liaukos piktybiniai navikai

Ligos aprašymas
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Priešinės liaukos piktybiniai navikai, dar žinomi kaip prostatos vėžys, yra susiję su priešinės liauka, kuri yra vyriškos lyties reprodukcinės sistemos dalis. Priešinė liauka yra maža, riešuto dydžio liauka, esanti po šlapimo pūslės ir aplink šlaplę. Ji gamina prostatos skystį, kuris yra svarbi sėklos dalis. Ši liauka yra glaudžiai susijusi su šlapimo ir reprodukcinėmis sistemomis, todėl jos ligos gali turėti įtakos šlapinimosi, seksualinės funkcijos ir bendros sveikatos būklei.

Ligos aprašymas

Priešinės liaukos piktybiniai navikai yra vėžiniai augliai, kurie vystosi priešinėje liaukoje. Ši liga gali būti labai įvairi, pradedant nuo lėtų auglių, kurie gali nesukelti jokių simptomų, iki agresyvių formų, kurios gali greitai plisti į kitus organus. Prostatos vėžys yra viena iš dažniausių vyrų vėžio formų, ir ji gali turėti rimtų pasekmių, jei nebus diagnozuota ir gydoma laiku. Ši liga yra svarbi dėl jos paplitimo ir galimų komplikacijų, įskaitant metastazes ir mirtį.

Ligos priežastis

Pagrindinės priešinės liaukos piktybinių navikų priežastys dar nėra visiškai aiškios, tačiau manoma, kad jos yra susijusios su genetiniais veiksniais, hormonų poveikiu ir aplinkos veiksniais. Tyrimai rodo, kad tam tikri genai gali padidinti riziką susirgti prostatos vėžiu. Be to, testosteronas, pagrindinis vyriškas hormonas, gali skatinti prostatos ląstelių augimą, o tai gali prisidėti prie piktybinių navikų formavimosi. Aplinkos veiksniai, tokie kaip cheminės medžiagos ir mitybos įpročiai, taip pat gali turėti įtakos ligos vystymuisi.

Rizikos faktoriai

  • Amžius – vyresni nei 50 metų vyrai turi didesnę riziką susirgti prostatos vėžiu.
  • Genetiniai veiksniai – jei šeimoje buvo prostatos vėžio atvejų, rizika padidėja.
  • Rasa – afroamerikiečiai turi didesnę riziką nei kitos rasinės grupės.
  • Hormonų lygis – aukštesnis testosterono lygis gali padidinti riziką.
  • Mityba – maisto produktai, turintys daug riebalų ir mažai vaisių bei daržovių, gali būti susiję su didesne rizika.

Simptomai

  • Pradiniai simptomai gali būti lengvi, pavyzdžiui, dažnas šlapinimasis, ypač naktį, arba silpnas šlapimo srautas. Vėliau gali pasireikšti sunkesni simptomai, tokie kaip skausmas šlapinantis, kraujas šlapime ar sėkloje, skausmas apatinėje pilvo dalyje arba nugaroje. Kai ligos stadija pažengusi, gali pasireikšti simptomai, susiję su metastazėmis, pavyzdžiui, kaulų skausmas.

Diagnostika

Priešinės liaukos piktybinių navikų diagnostika paprastai prasideda nuo anamnezės ir fizinio patikrinimo, kurio metu gydytojas gali atlikti tiesiosios žarnos tyrimą, kad įvertintų prostatos būklę. Be to, naudojami laboratoriniai tyrimai, įskaitant PSA (prostatą specifinio antigenu) testą, kuris gali padėti nustatyti prostatos vėžio riziką. Jei yra įtarimų dėl vėžio, gali būti atliekami vaizdiniai tyrimai, tokie kaip ultragarsas, MRT ar kompiuterinė tomografija. Galiausiai, galutinė diagnozė paprastai patvirtinama biopsija, kurioje paimami prostatos audinio mėginiai.

Gydymas

Priešinės liaukos piktybinių navikų gydymas priklauso nuo ligos stadijos, auglio tipo ir paciento bendros sveikatos. Gydymo galimybės apima chirurginį gydymą, radioterapiją, hormonų terapiją ir chemoterapiją. Naujausios terapijos galimybės, tokios kaip imunoterapija ir tikslinė terapija, taip pat tampa vis labiau prieinamos. Be to, kai kuriems pacientams gali būti taikomas aktyvus stebėjimas, ypač jei vėžys yra lėtos augimo formos ir nesukelia simptomų. Svarbu, kad gydymas būtų pritaikytas individualiai, atsižvelgiant į paciento poreikius ir ligos eigą.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
aftinis stomatitas
alerginis stomatitas
augliai
bakterinis stomatitas
grybelinis stomatitas
herpesinis stomatitas
hiperplazija
karcinoma
ligos
navikai
navikas
priešinės liaukos karcinoma
priešinės liaukos liga
prostatos gydymas
prostatos infekcija
prostatos karcinoma
prostatos liga
prostatos ligos
sindromas
tulžies latakų ligos
vėžys

Rašyti komentarą