Nepatikslinto ląstelių tipo leukozė
Anatomija
Nepatikslinto ląstelių tipo leukozė (NLT leukozė) yra kraujo vėžio forma, kuri paveikia kraujo ląsteles, ypač baltuosius kraujo kūnelius. Ši liga susijusi su kaulų čiulpų funkcija, kurioje vyksta kraujo ląstelių gamyba. Paveikti gali būti ir limfiniai mazgai, blužnis bei kepenys, kadangi šios struktūros dalyvauja imuninėje sistemoje ir kraujo formavime. NLT leukozė gali sukelti kraujo gamybos sutrikimus, dėl ko organizmas gali tapti linkęs į infekcijas, anemiją ir kraujavimą.
Ligos aprašymas
Nepatikslinto ląstelių tipo leukozė yra vėžinė liga, kuri atsiranda, kai kaulų čiulpuose susidaro nekontroliuojamai augančios nenormalios baltųjų kraujo ląstelių. Šios ląstelės, nors ir gali būti skirtingų tipų, nesugeba atlikti savo pagrindinės funkcijos – kovoti su infekcijomis. Liga gali pasireikšti tiek suaugusiems, tiek vaikams, o jos eiga gali būti labai įvairi – nuo lėtinio iki ūmaus tipo. NLT leukozė yra svarbi, nes ji gali turėti rimtų pasekmių sveikatai ir reikalauja skubaus gydymo.
Ligos priežastis
Nepatikslinto ląstelių tipo leukozės priežastys dar nėra visiškai aiškios, tačiau manoma, kad jos atsiradimą gali lemti genetiniai ir aplinkos veiksniai. Genetiniai sutrikimai, tokie kaip chromosomų pokyčiai, gali prisidėti prie nenormalaus ląstelių augimo. Be to, tam tikri cheminiai veiksniai, radiacija ir virusinės infekcijos taip pat gali būti rizikos veiksniai. Taip pat buvo pastebėta, kad asmenys, turintys šeimos istoriją šios ligos, gali turėti didesnę riziką susirgti.
Rizikos faktoriai
- Amžius – vyresni žmonės dažniau serga NLT leukoze.
- Genetiniai veiksniai – šeimos istorija leukozės atvejų gali padidinti riziką.
- Aplinkos veiksniai – ilgalaikis kontaktas su tam tikromis cheminėmis medžiagomis, tokiomis kaip benzenas.
- Radiacija – asmenys, kurie buvo veikiami radiacijos, turi didesnę riziką.
- Virusinės infekcijos – tam tikri virusai, pavyzdžiui, Epstein-Barr virusas, gali būti susiję su leukozės atsiradimu.
Simptomai
- Dažni simptomai apima nuovargį, silpnumą, svorio kritimą, karščiavimą ir naktinius prakaitavimus.
- Taip pat gali pasireikšti kraujo krešėjimo sutrikimai, pavyzdžiui, mėlynės ir kraujavimas iš nosies.
- Limfmazgių padidėjimas ir pilvo skausmas dėl blužnies ar kepenų padidėjimo taip pat gali būti simptomai.
Diagnostika
NLT leukozės diagnozė paprastai prasideda nuo kraujo tyrimų, kurie gali atskleisti nenormalų baltųjų kraujo ląstelių skaičių. Taip pat atliekami kaulų čiulpų tyrimai, kurie leidžia patvirtinti diagnozę ir nustatyti ląstelių tipą. Papildomi tyrimai, tokie kaip genetiniai testai ir vaizdiniai tyrimai (pvz., ultragarsas ar kompiuterinė tomografija), gali būti naudojami siekiant įvertinti ligos plitimą ir poveikį organams.
Gydymas
Nepatikslinto ląstelių tipo leukozės gydymas gali apimti chemoterapiją, kuri skirta sunaikinti vėžines ląsteles, taip pat gali būti taikoma imunoterapija, kuri stiprina organizmo imuninę sistemą kovai su liga. Be to, kaulų čiulpų transplantacija gali būti svarbi gydymo dalis, ypač sunkiais atvejais. Naujausios terapijos galimybės apima tikslinę terapiją, kuri orientuota į specifinius genetinius pokyčius vėžinėse ląstelėse. Be medicininių sprendimų, pacientams gali būti rekomenduojama laikytis sveikos gyvensenos, įskaitant subalansuotą mitybą ir fizinį aktyvumą, kad būtų palaikoma bendra sveikata.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas