Kitų ir nepatikslintų lokalizacijų carcinoma in situ

Ligos aprašymas
Gydytojai
Straipsniai

Anatomija

Carcinoma in situ, arba situacinė vėžys, yra terminas, apibūdinantis ankstyvą vėžio stadiją, kai piktybiniai ląstelės yra lokalizuotos tam tikroje vietoje ir nėra išplitusios į aplinkinius audinius. Ši liga gali paveikti įvairias anatomines struktūras, įskaitant odą, krūtis, gimdą, šlapimo pūslę ir kitus organus. Pavyzdžiui, krūties carcinoma in situ gali pasireikšti pieno latakų arba liaukų audiniuose, o gimdos kaklelio situacinė karcinoma dažnai aptinkama epitelio ląstelėse. Tokie pokyčiai gali turėti rimtų pasekmių, jei jie nebus laiku diagnozuoti ir gydyti, nes gali pereiti į invazinę vėžio formą.

Ligos aprašymas

Kitų ir nepatikslintų lokalizacijų carcinoma in situ yra vėžio forma, kuri yra ankstyvoji stadija ir dažnai neturi akivaizdžių simptomų. Ši liga yra svarbi, nes ji gali būti gydoma ankstyvosiose stadijose, o tai padidina išgyvenamumo rodiklius. Nors situacinė karcinoma yra neinvazinė, ji gali sukelti didelį nerimą pacientams, nes yra potenciali vėžio išsivystymo grėsmė. Diagnostika ir gydymas šiuo atveju yra esminiai, siekiant užkirsti kelią ligos progresavimui.

Ligos priežastis

Pagrindinės carcinoma in situ priežastys nėra visiškai aiškios, tačiau manoma, kad genetiniai ir aplinkos veiksniai vaidina svarbų vaidmenį. Genetiniai pokyčiai, kurie gali sukelti ląstelių augimą ir diferenciaciją, yra dažni. Be to, ilgalaikis tam tikrų chemikalų poveikis, radiacija, virusinės infekcijos (pavyzdžiui, žmogaus papilomos virusas) ir hormonų disbalansas gali prisidėti prie situacinio vėžio vystymosi. Tokie veiksniai gali skatinti ląstelių mutacijas, kurios vėliau sukelia piktybinių ląstelių augimą.

Rizikos faktoriai

  • Amžius: vyresni nei 50 metų žmonės dažniau susiduria su šia liga.
  • Genetiniai veiksniai: šeimos istorija, susijusi su vėžiu, didina riziką.
  • Hormoniniai veiksniai: moterims, kurios ilgą laiką vartojo hormoninius gydymo metodus, rizika yra didesnė.
  • Rūkymas: tabako vartojimas yra susijęs su padidėjusia rizika daugeliui vėžio formų.

Simptomai

  • Dažnai carcinoma in situ nesukelia jokių simptomų ankstyvosiose stadijose. Tačiau gali pasireikšti nenormalūs kraujavimai, skausmas paveiktoje vietoje, arba matomi odos pokyčiai (pvz., iškilimai, dėmės). Esant pažengusiai ligai, gali atsirasti sunkesni simptomai, tokie kaip suaugusiųjų svorio kritimas, nuovargis ar bendras silpnumas.

Diagnostika

Carcinoma in situ diagnozuojama naudojant įvairius diagnostinius tyrimus. Paprastai tai apima biopsiją, kurios metu imamas nedidelis audinio mėginys iš įtariamos vietos. Taip pat gali būti atliekami vaizdiniai tyrimai, tokie kaip mamografija krūties atveju arba kolonoskopija storosios žarnos atveju. Histologinis tyrimas leidžia patvirtinti diagnozę, nustatant piktybinių ląstelių buvimą ir jų charakteristikas.

Gydymas

Gydymo galimybės priklauso nuo ligos lokalizacijos ir paciento būklės. Dažniausiai taikomas chirurginis gydymas, kuris apima paveiktos vietos pašalinimą. Taip pat gali būti rekomenduojama radioterapija arba hormonų terapija, priklausomai nuo ligos tipo. Naujausios terapijos galimybės, tokios kaip imunoterapija, taip pat gali būti taikomos, siekiant pagerinti gydymo rezultatus ir sumažinti ligos atkryčio riziką. Svarbu, kad gydymo planas būtų individualizuotas, atsižvelgiant į kiekvieno paciento poreikius ir ligos eigą.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
arteritas
diagnostika
dispepsija
granuliomatozė
infekcija
infekcijos
insultas
karcinoma
karščiavimas
kosulys
kvėpavimas
ligos
paburkimas
sarkoidozė
sindromas
uždegimas
vaistai
vargina
virusai

Rašyti komentarą