Osmosinis tarpas
Norma
9–15mosmol/kg
Sinonimai: osmoliališkumo skirtumas, Osmolal gap.
Serumas, plazma heparinas
Dangtelis raudonas arba žalias
Osmosinį slėgį serume galima nustatyti tiesiogiai, analizatoriumi (žr. „Osmoliališkumo nustatymas analizatoriumi“) arba apskaičiuojant jį pagal formulę (žr. „Osmoliališkumas apskaičiavimo metodu“). Norint apskaičiuoti serumo osmoliališkumą, reikia žinoti tris rodiklius, nustatytus būtinai iš to paties serumo: natrį, gliukozę, urea. Atėmus analizatoriaus osmoliališkumo reikšmę iš apskaičiuotos osmoliališkumo reikšmės (kaip apskaičiuoti žr. „Osmoliališkumas apskaičiavimo metodu“), gaunama osmosinio tarpo reikšmė.
Osmosinis tarpas = Osmoliališkumas (analizatorius) – Osmoliališkumas (apskaičiuotas)
Osmosinis tarpas yra svarbus parametras, parodantis, kiek yra kitų medžiagų kraujyje (ne natrio, gliukozės ar ureos), galinčių keisti osmosinį slėgį. Dažniausiai osmosinio tarpo padidėjimas būna susijęs su padidėjusia alkoholio (etilenglikolio) koncentracija kraujyje. Tokiu atveju analizatoriumi nustatomo ir apskaičiuoto osmoliališkumo skirtumas padidėja. Taip yra dėl to, kad padidėja analizatoriumi nustatomo osmoliališkumo reikšmė.
Osmoliališkumo rodiklis svarbus sekant elektrolitų balansą, inkstų funkciją. Įtarus apsinuodijimą etilenglikoliu, šlapime turėtų būti randama kalcio oksalato ir hipuro rūgšties kristalų.
Šaltinis | Pagrindinių laboratorinių tyrimų žinynas | Medicinos mokslų daktaras Gintaras Zaleskis