1 tipo cukrinis diabetas su acidoze
Anatomija
1 tipo cukrinis diabetas su acidoze tiesiogiai susijęs su kasos funkcija ir insulino gamyba. Ši liga paveikia endokrininę sistemą, ypač Langerhanso salelių ląsteles, kurios atsakingos už insulino, hormono, reguliuojančio gliukozės kiekį kraujyje, gamybą. Kai šios ląstelės yra pažeistos arba sunaikintos autoimuninės reakcijos metu, organizmas nebegali gaminti pakankamai insulino, kas lemia hiperglikemiją ir acidozės vystymąsi, kai kraujyje kaupiasi rūgštinės medžiagos.
Ligos aprašymas
1 tipo cukrinis diabetas su acidoze yra lėtinė liga, kuri atsiranda, kai organizmas nesugebėjo gaminti pakankamai insulino dėl autoimuninės reakcijos. Ši liga dažniausiai pasireiškia vaikystėje arba jaunystėje, tačiau gali atsirasti ir suaugusiems. Acidozė, ypač ketoacidozė, yra rimta komplikacija, kuri gali kilti dėl nepakankamo insulino kiekio ir nesugebėjimo apdoroti gliukozės, todėl organizmas pradeda deginti riebalus, sukeldamas rūgštinių ketonų kūnų kaupimąsi kraujyje. Ši liga yra svarbi, nes ji reikalauja nuolatinės priežiūros ir gydymo, kad būtų išvengta sunkių komplikacijų.
Ligos priežastis
1 tipo cukrinio diabeto priežastys yra sudėtingos ir dažnai apima genetinius ir aplinkos veiksnius. Autoimuninė reakcija, kai organizmo imuninė sistema klaidingai atakuoja ir sunaikina insulino gaminančias ląsteles, yra pagrindinė ligos priežastis. Galimi rizikos veiksniai apima šeimos anamnezę, virusines infekcijas (pvz., Coxsackie virusas) ir tam tikras aplinkos sąlygas, kurios gali sukelti imuninės sistemos sutrikimus.
Rizikos faktoriai
- Genetiniai veiksniai – šeimos istorija 1 tipo cukrinio diabeto atvejų gali padidinti riziką.
- Aplinkos veiksniai – tam tikros virusinės infekcijos gali sukelti autoimuninę reakciją.
- Imuninės sistemos sutrikimai – bet kokios ligos ar būklės, susijusios su imuninės sistemos disfunkcija, gali prisidėti prie ligos atsiradimo.
Simptomai
- Pagrindiniai simptomai apima dažną šlapinimąsi, stiprų troškulį, nuovargį, svorio kritimą, padidėjusį apetitą ir galvos skausmus. Kai liga progresuoja, gali pasireikšti sunki ketoacidozė, kurios simptomai apima vėmimą, pilvo skausmą, acetono kvapą iš burnos ir sąmonės sutrikimus.
Diagnostika
1 tipo cukrinio diabeto diagnozė remiasi gliukozės kiekio kraujyje matavimais. Pagrindiniai tyrimai apima badavimo gliukozės testą, atsitiktinį gliukozės matavimą ir HbA1c testą, kuris rodo vidutinį gliukozės kiekį per paskutinius tris mėnesius. Ketoacidozės atveju atliekami papildomi tyrimai, tokie kaip ketonų kūnų kiekio matavimas šlapime ar kraujyje.
Gydymas
Gydymas 1 tipo cukriniu diabetu su acidoze apima insulino terapiją, kuri yra būtina norint reguliuoti gliukozės kiekį kraujyje. Insulinas gali būti skiriamas keliais būdais, įskaitant injekcijas arba insulino pompas. Be to, pacientams rekomenduojama laikytis specialios dietos, stebėti fizinį aktyvumą ir reguliariai tikrinti gliukozės kiekį. Naujausi gydymo būdai apima insulino analogus ir pažangias technologijas, tokias kaip nuotolinio stebėjimo sistemos, kurios padeda geriau valdyti ligą ir išvengti komplikacijų.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas