2 tipo cukrinis diabetas su inkstų komplikacija
Anatomija
2 tipo cukrinis diabetas su inkstų komplikacija yra liga, kuri tiesiogiai veikia endokrininę sistemą, ypač kasą, kuri atsakinga už insulino gamybą. Insulinas yra hormonas, reguliuojantis gliukozės kiekį kraujyje. Ilgalaikė hiperglikemija, būdinga 2 tipo diabetui, gali sukelti įvairias komplikacijas, įskaitant inkstų pažeidimus. Inkstai, kaip pagrindiniai organizmo filtravimo organai, praranda savo funkciją dėl nuolatinio gliukozės ir kitų medžiagų poveikio, dėl ko gali išsivystyti diabetinė nefropatija. Šie inkstų pažeidimai gali sukelti sunkias sveikatos problemas, įskaitant inkstų nepakankamumą.
Ligos aprašymas
2 tipo cukrinis diabetas yra lėtinė liga, kurią lemia organizmo nesugebėjimas tinkamai reaguoti į insuliną, arba nepakankama insulino gamyba. Ši liga dažnai vystosi palaipsniui ir gali likti nepastebėta ilgą laiką. Inkstų komplikacijos, tokios kaip diabetinė nefropatija, yra dažna 2 tipo diabeto pasekmė. Jos gali sukelti rimtų sveikatos problemų, įskaitant inkstų funkcijos praradimą, todėl svarbu stebėti gliukozės kiekį kraujyje ir imtis prevencinių priemonių, kad būtų sumažinta komplikacijų rizika.
Ligos priežastis
2 tipo cukrinio diabeto priežastys yra sudėtingos ir apima genetinius, aplinkos ir gyvenimo būdo veiksnius. Pagrindinės priežastys gali būti šios: insulino rezistencija, endokrininiai sutrikimai, nutukimas, nesveika mityba, fizinio aktyvumo stoka, stresas ir genetinė polinkis. Šie veiksniai gali paveikti organizmo gebėjimą tinkamai apdoroti gliukozę, sukeldami hiperglikemiją ir ilgalaikius organų pažeidimus, ypač inkstų.
Rizikos faktoriai
- Nutukimas – padidina insulino rezistenciją ir gliukozės kiekio kraujyje kontrolės sutrikimus.
- Fizinio aktyvumo stoka – sumažina energijos suvartojimą ir gali prisidėti prie svorio padidėjimo.
- Nesveika mityba – didelis cukraus ir sočiųjų riebalų kiekis dietoje gali prisidėti prie diabeto vystymosi.
- Amžius – vyresni nei 45 metų žmonės turi didesnę riziką susirgti 2 tipo diabetu.
- Genetika – šeimos anamnezė gali padidinti riziką susirgti šia liga.
Simptomai
- Pagrindiniai simptomai gali apimti dažną šlapinimąsi, nuolatinį troškulį, nuovargį, neryškų matymą, lėtai gyjančias žaizdas ir odos infekcijas. Kai liga progresuoja, gali pasireikšti rimtesni simptomai, tokie kaip inkstų funkcijos sutrikimas, kuris gali sukelti patinimą, aukštą kraujospūdį ir kitus sisteminius simptomus.
Diagnostika
2 tipo cukrinio diabeto diagnozė paprastai prasideda nuo kraujo tyrimų, kurie matuoja gliukozės kiekį. Dažniausiai naudojami tyrimai apima atskirą gliukozės tyrimą, glikuoto hemoglobino (HbA1c) testą ir gliukozės toleravimo testą. Be to, atliekami inkstų funkcijos tyrimai, siekiant įvertinti kreatinino lygį ir nustatyti, ar nėra baltymų šlapime, kurie gali rodyti inkstų pažeidimus.
Gydymas
Gydymas 2 tipo cukriniu diabetu su inkstų komplikacijomis apima tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Pirmiausia, svarbu koreguoti gyvenimo būdą, įskaitant sveiką mitybą, fizinį aktyvumą ir svorio kontrolę. Medicininės priemonės gali apimti vaistus, kurie padeda kontroliuoti gliukozės kiekį kraujyje, tokius kaip metforminas, sulfonilkarbamidai ar naujesni vaistai kaip SGLT2 inhibitoriai. Taip pat gali būti skiriami antihipertenziniai vaistai, siekiant apsaugoti inkstus ir sumažinti komplikacijų riziką. Naujausios terapijos galimybės apima insulino terapiją ir naujas injekcines priemones, kurios padeda kontroliuoti gliukozės kiekį bei inkstų funkciją. Svarbu reguliariai stebėti ir valdyti ligą, kad būtų išvengta rimtų komplikacijų.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas