Akies ir jos priedinių organų terminiai ir cheminiai nudegimai

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Akies ir jos priedinių organų terminiai ir cheminiai nudegimai tiesiogiai susiję su akies struktūra ir funkcija. Akis sudaryta iš kelių sluoksnių, įskaitant rageną, rainelę, objektyvą ir tinklainę, o priediniai organai apima vokų, ašarų liaukas ir junginę. Ragenos paviršius yra labai jautrus ir turi daug nervų galūnių, todėl nudegimai šioje zonoje gali sukelti stiprų skausmą ir regėjimo sutrikimus. Priediniai organai, tokie kaip vokai, atlieka apsauginę funkciją, o ašarų liaukos padeda drėkinti akies paviršių. Bet koks pažeidimas šiose struktūrose gali turėti rimtų pasekmių regėjimui ir akies sveikatai.

Ligos aprašymas

Akies ir jos priedinių organų terminiai ir cheminiai nudegimai atsiranda, kai akis patiria ekstremalius temperatūros pokyčius arba kontaktuoja su kenksmingomis cheminėmis medžiagomis. Tai gali būti tiek cheminiai nudegimai (pvz., rūgščių ar šarmų poveikis), tiek terminiai nudegimai (pvz., karštų skysčių ar garų kontaktas). Ši liga yra svarbi, nes ji gali sukelti ilgalaikius regėjimo sutrikimus, akies struktūrų pažeidimus ir net aklumą, priklausomai nuo nudegimo sunkumo.

Ligos priežastis

Pagrindinės akies ir jos priedinių organų nudegimų priežastys yra susijusios su išoriniais veiksniais. Cheminiai nudegimai dažniausiai kyla dėl kontaktų su agresyviomis medžiagomis, tokiomis kaip rūgštys, šarmai, alkoholis ar kitos cheminės medžiagos. Terminiai nudegimai dažniausiai pasitaiko dėl karštų skysčių, garų ar ugnies poveikio. Be to, neatsargumas dirbant su cheminėmis medžiagomis ar nepakankama apsauga gali padidinti nudegimo riziką.

Rizikos faktoriai

  • Darbo aplinka: Asmenys, dirbantys chemijos pramonėje, statybose ar maisto pramonėje, turi didesnę riziką patirti nudegimus dėl cheminių ar termininių medžiagų.
  • Neatsargumas: Nepakankama apsauga ir atsargumo priemonių nesilaikymas, ypač dirbant su pavojingomis medžiagomis, gali sukelti nudegimus.
  • Vaikų žaidimai: Vaikai, žaisdami su karštais skysčiais ar ugnimi, gali būti labiau linkę į terminio pobūdžio nudegimus.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai apima stiprų skausmą akyje, paraudimą, paburkimą, ašarojimą, regėjimo sutrikimus ir galimą akių išskyrų atsiradimą. Lengvi nudegimai gali sukelti tik diskomfortą, tačiau sunkesni atvejai gali sukelti rimtus regėjimo praradimus ir net aklumą.

Diagnostika

Akies ir jos priedinių organų nudegimų diagnostika apima išsamų akių gydytojo tyrimą, kuris gali apimti vizualinį patikrinimą, fluoresceino testą, siekiant įvertinti ragenos pažeidimus, ir oftalmologinius tyrimus. Taip pat gali būti atliekami papildomi tyrimai, siekiant nustatyti nudegimo sunkumą ir galimas komplikacijas.

Gydymas

Gydymas priklauso nuo nudegimo sunkumo. Lengvi nudegimai gali būti gydomi drėkinančiais lašais, o sunkesni atvejai gali reikalauti specializuoto gydymo, įskaitant kortikosteroidų lašus, skausmą malšinančius vaistus ir net chirurgines intervencijas, jei pažeista akies struktūra. Naujausios terapijos galimybės apima regeneracines terapijas, kurios gali padėti atkurti pažeistas akies audinių ląsteles ir funkcijas.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
blefaritas
keratitas
uždegimas

Rašyti komentarą