Aktinomikozė

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Aktinomikozė yra bakterinė infekcija, kuri dažniausiai paveikia audinius, esančius burnos, žandikaulio, plaučių ir pilvo srityse. Liga gali pažeisti įvairias sistemas, įskaitant kvėpavimo, virškinimo ir imuninę sistemas. Infekcija dažniausiai prasideda nuo gleivinės pažeidimo, leidžiančio bakterijoms patekti į gilesnius audinius. Pavyzdžiui, burnos ertmėje gali išsivystyti žandikaulio aktinomikozė, o plaučiuose – plaučių aktinomikozė, sukeldama rimtus uždegiminius procesus ir abscesus.

Ligos aprašymas

Aktinomikozė yra lėtinė infekcija, kurią sukelia Actinomyces genties bakterijos, dažniausiai Actinomyces israelii. Šios bakterijos yra natūraliai randamos žmogaus organizme, tačiau esant tam tikroms sąlygoms jos gali sukelti patologinius procesus. Liga gali pasireikšti įvairiomis formomis, priklausomai nuo infekcijos vietos. Aktinomikozė yra svarbi dėl savo potencialo sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip abscesai, audinių nekrozė ir sisteminės infekcijos.

Ligos priežastis

Pagrindinė aktinomikozės priežastis yra Actinomyces bakterijų invazija, kuri gali vykti po traumos, chirurginės intervencijos ar kitų gleivinės pažeidimų. Taip pat riziką didina imuninės sistemos silpnumas, pavyzdžiui, sergant diabetu ar ŽIV. Be to, ilgalaikė burnos higienos stoka ir dantų ligos gali būti svarbūs veiksniai, skatinantys infekcijos vystymąsi.

Rizikos faktoriai

  • Imuninės sistemos sutrikimai – asmenys su silpna imunine sistema yra labiau linkę į aktinomikozės vystymąsi.
  • Burnos ir dantų problemos – bloga burnos higiena ir dantų ligos gali padidinti infekcijos riziką.
  • Traumos ar chirurginės procedūros – bet koks gleivinės pažeidimas gali būti potenciali infekcijos vartai.

Simptomai

  • Pagrindiniai aktinomikozės simptomai gali būti skausmas, patinimas ir paraudimas paveiktoje srityje. Taip pat gali pasireikšti karščiavimas, nuovargis ir svorio kritimas. Lengvomis formomis simptomai gali būti minimalūs, tačiau sunkesniais atvejais gali išsivystyti dideli abscesai, kurie reikalauja chirurginės intervencijos.

Diagnostika

Aktinomikozės diagnostika apima klinikinius tyrimus, anamnezės rinkimą ir įvairius laboratorinius tyrimus. Dažniausiai atliekamas paveiktos srities biopsija, siekiant nustatyti bakterijų buvimą. Taip pat gali būti naudojami rentgeno tyrimai ar kompiuterinė tomografija, siekiant įvertinti infekcijos paplitimą ir komplikacijas.

Gydymas

Aktinomikozės gydymas dažniausiai apima antibiotikų terapiją, kuri gali trukti kelis mėnesius. Dažniausiai skiriami penicilino grupės antibiotikai. Jei infekcija sukelia abscesus, gali prireikti chirurginės intervencijos, siekiant pašalinti negyvus audinius ir drenažuoti infekuotus plotus. Be to, svarbu užtikrinti gerą burnos higieną ir gydyti dantų problemas, kad būtų sumažinta ligos pasikartojimo rizika. Naujausios terapijos galimybės gali apimti imunoterapiją, tačiau jos taikymas yra dar tyrimų etape.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
aktinomikozė
angina
arteritas
bakterijos
dispepsija
granuliomatozė
gydymas
infekcija
insultas
karščiavimas
kosulys
ligos
navikai
navikas
paburkimas
sarkoidozė
sindromas
terapija
uždegimas

Rašyti komentarą