Alkoholinis gastritas

Ligos aprašymas

Anatomija

Alkoholinis gastritas yra liga, susijusi su skrandžio sienelės uždegimu, kuris atsiranda dėl ilgalaikio alkoholio vartojimo. Ši liga paveikia virškinimo sistemą, ypač skrandį, kurio gleivinė tampa uždegta ir pažeista. Skrandžio gleivinė atlieka svarbią funkciją, padedančią apsaugoti organą nuo agresyvių skrandžio sulčių, todėl bet koks jos pažeidimas gali sukelti rimtų sveikatos problemų. Ilgalaikis alkoholio vartojimas sukelia gleivinės dirginimą, o tai gali lemti gastrito vystymąsi, kuris gali būti ūmus arba lėtinis.

Ligos aprašymas

Alkoholinis gastritas yra uždegiminė skrandžio liga, kuri dažniausiai pasireiškia žmonėms, vartojantiems didelius alkoholio kiekius. Ši liga gali sukelti skrandžio gleivinės pažeidimus, kurie gali būti grįžtami, tačiau ilgalaikis uždegimas gali sukelti rimtesnių komplikacijų, tokių kaip skrandžio opa ar net vėžys. Alkoholinis gastritas yra svarbus, nes jis gali paveikti bendrą žmogaus sveikatą, sukelti skausmą ir diskomfortą, taip pat gali turėti įtakos maisto virškinimui ir įsisavinimui.

Ligos priežastis

Pagrindinės alkoholinio gastrito priežastys yra susijusios su alkoholio vartojimu. Alkoholio sudedamosios dalys, ypač etanolis, dirgina skrandžio gleivinę ir sukelia uždegimą. Be to, alkoholio vartojimas gali sumažinti skrandžio apsauginių gleivių gamybą, kas dar labiau padidina gleivinės pažeidimų riziką. Kiti rizikos veiksniai gali būti netinkama mityba, stresas ir genetiniai polinkiai.

Rizikos faktoriai

  • Didelis alkoholio vartojimas – nuolatinis ir per didelis alkoholio vartojimas gali sukelti skrandžio gleivinės uždegimą.
  • Netinkama mityba – maisto trūkumas, ypač vitaminų ir mineralų, gali prisidėti prie gastrito vystymosi.
  • Stresas – emocinis ir fizinis stresas gali pabloginti skrandžio būklę ir sukelti uždegimus.
  • Genetiniai veiksniai – šeimos istorija su virškinimo trakto ligomis gali padidinti riziką susirgti alkoholiniu gastritu.

Simptomai

  • Pagrindiniai alkoholinio gastrito simptomai gali būti: skrandžio skausmas, pykinimas, vėmimas, apetito praradimas, rėmuo ir pilvo pūtimas. Simptomai gali svyruoti nuo lengvų iki sunkių, o kai kuriais atvejais gali pasireikšti kraujavimas iš skrandžio, kuris reikalauja skubios medicininės pagalbos.

Diagnostika

Alkoholinio gastrito diagnozė dažnai pradedama nuo paciento anamnezės ir fizinio tyrimo. Gydytojas gali rekomenduoti atlikti endoskopiją, kurios metu įvertinama skrandžio gleivinė ir, jei reikia, paimama biopsija. Taip pat gali būti atliekami kraujo tyrimai, siekiant patikrinti anemiją ar uždegimo žymenis, bei kitų diagnostinių procedūrų, tokių kaip ultragarsas, siekiant išsiaiškinti galimus skrandžio pažeidimus.

Gydymas

Alkoholinio gastrito gydymas dažniausiai apima alkoholio vartojimo nutraukimą ir mitybos koregavimą. Gydytojas gali skirti vaistus, tokius kaip protonų siurblio inhibitoriai, siekiant sumažinti skrandžio rūgštingumą, arba antacidus, kurie padeda neutralizuoti skrandžio rūgštis. Nemedicininiai gydymo būdai gali apimti gyvenimo būdo pokyčius, tokius kaip streso valdymas ir subalansuota mityba. Naujausios terapijos galimybės gali apimti probiotikų vartojimą, kurie gali padėti atkurti skrandžio mikroflorą ir pagerinti gleivinės būklę.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
cirozė
dieta
dispepsija
gastritas
gydymas
hepatitas
infekcija
insultas
karščiavimas
kosulys
paburkimas
sindromas
skausmas
skrandis
skystis
sutrikimai
terapija
uždegimas
vaistai
virusai

Rašyti komentarą