Anafilaksija
Anatomija
Anafilaksija yra sunki, potencialiai gyvybei pavojinga alerginė reakcija, kuri paveikia kelias organizmo sistemas, ypač imuninę, kvėpavimo ir širdies bei kraujagyslių sistemas. Šios ligos metu organizme išsiskiria didelis kiekis histamino ir kitų uždegiminių mediatoriams, kurie sukelia kraujagyslių pralaidumo padidėjimą, kvėpavimo takų spazmus ir širdies ritmo sutrikimus. Dėl to gali pasireikšti edema, bronchų obstrukcija ir šoko būklė, kuri gali sukelti organų funkcijos sutrikimus.
Ligos aprašymas
Anafilaksija yra staigi ir sunki alerginė reakcija, kuri dažniausiai pasireiškia per kelias minutes po kontakto su alergenu. Ši liga yra svarbi, nes ji gali sukelti greitą ir rimtą sveikatos būklės pablogėjimą, reikalaujantį skubios medicininės pagalbos. Anafilaksijos atvejais reakcija gali būti mirtina, jei nebus laiku suteikta pagalba. Pagrindiniai anafilaksijos aspektai apima greitą simptomų atsiradimą, įvairių organų sistemų dalyvavimą ir būtinybę nedelsiant reaguoti, naudojant adrenalino injekcijas.
Ligos priežastis
Anafilaksijos priežastys gali būti įvairios, tačiau dažniausiai jos sukelia alergenai, tokie kaip maistas (pvz., riešutai, jūros gėrybės), vaistai (pvz., penicilinas), vabzdžių įkandimai (pvz., bičių, širšių) ir lateksas. Mechanizmas, sukeliantis anafilaksiją, yra susijęs su imuniniu atsaku, kai organizmas klaidingai identifikuoja tam tikras medžiagas kaip pavojingas ir reaguoja, išskirdamas didelį kiekį histamino ir kitų uždegiminių medžiagų. Šis atsakas sukelia greitus ir plačius organizmo pokyčius, įskaitant kraujospūdžio sumažėjimą ir kvėpavimo takų užsikimšimą.
Rizikos faktoriai
- Asmenys, turintys kitų alergijų, yra labiau linkę patirti anafilaksiją, nes jų imuninė sistema yra jautresnė.
- Genetiniai veiksniai, tokie kaip šeimos anamnezė alerginių reakcijų, gali padidinti riziką.
- Pirmasis anafilaksijos epizodas gali padidinti tikimybę, kad ateityje įvyks dar viena reakcija.
Simptomai
- Anafilaksijos simptomai gali būti labai įvairūs ir apimti odos reakcijas, tokias kaip niežėjimas, bėrimas ir patinimas, kvėpavimo problemas (pvz., dusulys, švokštimas), širdies ritmo sutrikimus (pvz., greitas arba lėtas širdies plakimas) ir virškinimo trakto problemas (pvz., pykinimą, vėmimą, pilvo skausmą). Simptomai gali pasireikšti nuo lengvų iki sunkių, o sunkių atvejų metu gali pasireikšti anafilaksinis šokas, kuris reikalauja skubios medicininės pagalbos.
Diagnostika
Anafilaksijos diagnozė remiasi klinikiniu įvertinimu ir paciento anamneze. Paprastai gydytojas atlieka fizinį tyrimą ir klausia apie simptomus bei galimus alergenus. Nors nėra specifinių laboratorinių tyrimų, kai kuriais atvejais gali būti atliekami odos alergijos testai arba kraujo tyrimai, siekiant nustatyti specifinius antikūnus (IgE), susijusius su alergija.
Gydymas
Anafilaksijos gydymas apima skubią medicininę pagalbą. Pirmasis ir svarbiausias gydymo būdas yra adrenalino injekcija, kuri padeda greitai sumažinti simptomus ir užkirsti kelią rimtesnėms komplikacijoms. Be adrenalino, gali būti skiriami antihistamininiai vaistai ir kortikosteroidai, siekiant sumažinti uždegimą ir alerginę reakciją. Pacientams, turintiems didelę anafilaksijos riziką, rekomenduojama turėti automatinį adrenalino švirkštą, kurį jie galėtų naudoti esant pirmiems simptomams. Naujovės gydymo srityje apima imunoterapiją, kuri gali padėti sumažinti organizmo jautrumą tam tikriems alergenams.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas