Androgeninis nuplikimas

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Androgeninis nuplikimas, dar vadinamas androgenetine alopecija, yra liga, kuri tiesiogiai susijusi su plaukų folikulų anatomija ir hormonų poveikiu. Plaukų folikulai yra mažos struktūros, esančios odos viduje, kurios atsakingos už plaukų augimą. Šios struktūros gali tapti jautrios dihidrotestosteronui (DHT) – hormonui, kuris yra testosterono metabolitas. DHT sukelia plaukų folikulų miniatiūrizaciją, dėl kurios plaukai tampa plonesni ir trumpesni, galiausiai gali visiškai išnykti. Taigi, šios ligos poveikis tiesiogiai susijęs su plaukų folikulų struktūra ir jų funkcija organizme.

Ligos aprašymas

Androgeninis nuplikimas yra viena iš dažniausių plaukų slinkimo formų, kuri gali paveikti tiek vyrus, tiek moteris. Ši liga pasižymi progresyviu plaukų retėjimu, ypač viršugalvyje ir priekyje. Vyrams tai dažnai pasireiškia „M” formos plaukų linijos atitraukimu, o moterims – plaukų retėjimu viršugalvyje, išlaikant plaukų liniją priekyje. Androgeninis nuplikimas yra svarbi liga, nes ji gali turėti didelį psichologinį poveikį asmens savivertės jausmui ir socialinei integracijai. Be to, ši liga yra plačiai paplitusi ir gali paveikti įvairaus amžiaus žmones.

Ligos priežastis

Pagrindinė androgeninio nuplikimo priežastis yra genetinis polinkis, kartu su hormoniniais veiksniais. Tyrimai rodo, kad paveldimumas vaidina svarbų vaidmenį šios ligos išsivystyme. Be to, hormonai, ypač testosteronas ir jo darinių DHT, yra esminiai veiksniai, kurie sukelia plaukų folikulų miniatiūrizaciją. Taip pat, amžius, stresas, netinkama mityba ir tam tikros ligos (pavyzdžiui, endokrininės sutrikimai) gali prisidėti prie ligos vystymosi.

Rizikos faktoriai

  • Genetinis paveldimumas – jei šeimoje yra buvę plikimo atvejų, rizika išsivystyti androgeniniam nuplikimui didėja.
  • Amžius – vyresni žmonės dažniau susiduria su plaukų slinkimu.
  • Hormoniniai pokyčiai – hormonų disbalansas organizme gali sukelti plaukų slinkimą.
  • Stresas – ilgalaikis stresas gali prisidėti prie plaukų slinkimo procesų.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai yra plaukų retėjimas, ypač viršugalvyje ir priekyje. Vyrams tai gali pasireikšti plaukų linijos atitraukimu, o moterims – plaukų užsikimšimu viršugalvyje. Su laiku gali pasireikšti ir visiškas plaukų praradimas tam tikrose srityse.

Diagnostika

Androgeninio nuplikimo diagnostika paprastai apima klinikinį tyrimą, kurio metu gydytojas įvertina plaukų slinkimo modelį ir paciento istoriją. Be to, gali būti atliekami kraujo tyrimai, siekiant patikrinti hormonų lygį ir pašalinti kitas plaukų slinkimo priežastis, tokias kaip skydliaukės sutrikimai ar trūkumas vitaminų.

Gydymas

Androgeninio nuplikimo gydymas gali būti tiek medicininis, tiek nemedicininis. Medicininiuose sprendimuose dažnai naudojami vaistai, tokie kaip minoksidilas ir finasteridas, kurie gali padėti sustabdyti plaukų slinkimą ir skatinti plaukų augimą. Taip pat yra galimybė atlikti plaukų persodinimo operacijas. Nemedicininiai sprendimai apima plaukų priežiūros produktus, specialias šampūnų formules ir gyvenimo būdo pokyčius, tokius kaip sveika mityba ir streso valdymas. Naujoviškos terapijos, tokios kaip PRP (plazmos turinčio trombocitų) terapija, taip pat pradeda būti taikomos, siekiant pagerinti plaukų augimo procesus.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
alergijos
angina
depresija
dieta
gydymas
hirsutizmas
infekcija
insultas
karščiavimas
ligoms
ligos
navikas
nuplikimas
sergamumas
simptomai
sindromas
skystis
terapija
vaistai
vargina
vyrams

Rašyti komentarą