Antinksčių piktybiniai navikai

Ligos aprašymas
Tyrimai
Gydytojai
Straipsniai

Anatomija

Antinksčių piktybiniai navikai yra susiję su antinksčių liaukomis, kurios yra dvi nedidelės endokrininės liaukos, esančios virš kiekvienos inksto. Šios liaukos gamina įvairius hormonus, įskaitant kortizolį, aldosteroną ir adrenalino. Antinksčių navikai gali paveikti šių hormonų gamybą, kas gali sukelti rimtų endokrininių sutrikimų. Piktybiniai navikai gali išsivystyti tiek žievėje, tiek antinksčių šerdyje, ir gali turėti įtakos aplinkinėms struktūroms, tokioms kaip inkstai ir pilvo ertmė.

Ligos aprašymas

Antinksčių piktybiniai navikai yra reta, tačiau rimta liga, kurios metu antinksčių audinyje vystosi navikai, galintys būti hormonaliai aktyvūs arba neaktyvūs. Šie navikai gali sukelti įvairių hormoninių sutrikimų, kurie paveikia organizmo metabolizmą, kraujospūdį ir stresinę reakciją. Liga yra svarbi, nes ji gali sukelti sunkių komplikacijų, įskaitant metastazes į kitus organus ir sisteminius hormonų disbalansus.

Ligos priežastis

Pagrindinės antinksčių piktybinių navikų priežastys dar nėra visiškai aiškios, tačiau manoma, kad genetiniai veiksniai, hormoniniai disbalansai ir aplinkos veiksniai gali turėti įtakos jų vystymuisi. Kai kurie navikai gali atsirasti dėl paveldimų sindromų, tokių kaip Li-Fraumeni sindromas arba Beckwith-Wiedemann sindromas. Be to, ilgalaikis stresinis poveikis ir tam tikrų cheminių medžiagų poveikis taip pat gali būti susiję su šios ligos atsiradimu.

Rizikos faktoriai

  • Genetiniai faktoriai: šeimos anamnezė, ypač jei šeimoje buvo piktybinių navikų.
  • Hormoniniai sutrikimai: tam tikri hormoniniai disbalansai gali didinti riziką.
  • Aplinkos veiksniai: ilgalaikis kontaktas su tam tikromis cheminėmis medžiagomis gali būti rizikos faktorius.
  • Amžius: vyresni žmonės dažniau suserga šia liga.

Simptomai

  • Hormoniniai sutrikimai: gali pasireikšti nutukimu, hipertenzija, cukriniu diabetu.
  • Fiziniai simptomai: gali būti pilvo skausmas, svorio kritimas, nuovargis.
  • Psichologiniai simptomai: depresija, nerimas.
  • Specifiniai simptomai, priklausantys nuo naviko tipo: pavyzdžiui, virilizacija (vyrų hormonų pertekliaus sukeltas simptomų kompleksas) moterims.

Diagnostika

Antinksčių piktybinių navikų diagnostika apima įvairius tyrimus, tokius kaip kraujo ir šlapimo tyrimai, siekiant įvertinti hormonų lygius, vaizdinius tyrimus, tokius kaip kompiuterinė tomografija (KT) ar magnetinio rezonanso tomografija (MRT), kad būtų galima įvertinti naviko dydį ir lokalizaciją. Be to, gali būti atliekama biopsija, kad būtų patvirtinta naviko piktybiškumas.

Gydymas

Antinksčių piktybinių navikų gydymas gali apimti chirurginį naviko pašalinimą, chemoterapiją, radioterapiją ir hormonų terapiją. Naujausi gydymo metodai, tokie kaip tikslinė terapija ir imunoterapija, taip pat yra tiriami, siekiant gerinti pacientų prognozes. Gydymo planas dažnai priklauso nuo naviko tipo, stadijos ir paciento bendros sveikatos būklės.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
antinksčių ligos
arteritas
augliai
granuliomatozė
infekcija
karcinoma
karščiavimas
kavasaki
kosulys
kvėpavimas
ligos
mišria
navikai
navikas
paburkimas
sarkoidozė
sindromas
vėžys
virusai

Komentarai

2023-06-18 | Laima
kaip nustatoma ar antinkciu nedideli augliukai yra piktybiniai ar gerybiniai? jeigu piktybiniai tai kokia ligos eiga ir gydymas?

Rašyti komentarą