Aplastinė anemija

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Aplastinė anemija yra liga, kuri paveikia kaulų čiulpus, kurie yra atsakingi už kraujo ląstelių gamybą. Normaliai, kaulų čiulpai gamina raudonąsias kraujo ląsteles, baltąsias kraujo ląsteles ir trombocitus. Aplastinės anemijos atveju, kaulų čiulpai nebegebėjo gaminti pakankamai šių ląstelių, todėl organizme atsiranda kraujo ląstelių trūkumas. Dėl to gali būti paveikti visi organai, nes jie negauna pakankamai deguonies ir maistingųjų medžiagų, o imuninė sistema silpnėja, didindama infekcijų riziką.

Ligos aprašymas

Aplastinė anemija yra sunki kraujo liga, kuri pasireiškia, kai kaulų čiulpai nebeprodukuoja pakankamai kraujo ląstelių. Ši liga gali būti įgimta arba įgyta, o jos pobūdis dažnai yra autoimuninis, kai organizmo imuninė sistema puola savo pačių kraujo ląstelių gamybą. Aplastinė anemija yra svarbi, nes ji gali sukelti gyvybei pavojingas komplikacijas, tokias kaip sunki anemija, kraujavimas ir infekcijos. Be to, ši liga gali turėti didelį poveikį paciento gyvenimo kokybei ir reikalauja intensyvaus gydymo.

Ligos priežastis

Aplastinės anemijos priežastys gali būti įvairios. Pagrindinės priežastys apima:

  • Autoimuniniai sutrikimai, kai organizmas klaidingai puola savo kraujo ląstelių gamybą.
  • Cheminiai veiksniai, tokie kaip tam tikrų vaistų, pesticidų ar pramoninių chemikalų poveikis.
  • Radiacija, kuri gali pažeisti kaulų čiulpus ir sumažinti kraujo ląstelių gamybą.
  • Infekcijos, tokios kaip virusinės ligos (pvz., hepatitas, HIV), kurios gali paveikti kaulų čiulpų funkciją.

Rizikos faktoriai

  • Genetiniai veiksniai, kurie gali padidinti riziką susirgti ligomis, susijusiomis su kaulų čiulpų funkcija.
  • Amžius, nes vyresni suaugusieji dažniau patiria šią ligą.
  • Tam tikros medicininės būklės, tokios kaip limfoma ar leukemija, kurios gali paveikti kraujo ląstelių gamybą.
  • Ekspozicija chemikalams ar radiacijai, kuri gali sukelti kaulų čiulpų pažeidimus.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai apima nuovargį, silpnumą, odos blyškumą, dažnus kraujavimus (pvz., iš nosies ar dantenų), mėlynių atsiradimą be aiškios priežasties, infekcijas ir dusulį fizinio krūvio metu. Simptomai gali svyruoti nuo lengvų iki sunkių, priklausomai nuo kraujo ląstelių trūkumo sunkumo.

Diagnostika

Aplastinės anemijos diagnozė paprastai prasideda nuo išsamaus kraujo tyrimo, kuris leidžia nustatyti kraujo ląstelių skaičių ir jų proporcijas. Papildomi tyrimai, tokie kaip kaulų čiulpų biopsija, gali būti atliekami siekiant įvertinti kaulų čiulpų funkciją ir atmesti kitas ligas. Taip pat gali būti atliekami imunologiniai tyrimai, kad būtų patvirtinta autoimuninė ligos prigimtis.

Gydymas

Aplastinės anemijos gydymas gali būti įvairus, priklausomai nuo ligos sunkumo ir priežasčių. Gydymo galimybės apima imunoterapiją, kuri gali padėti slopinti imuninę sistemą, ir kraujo perpylimus, kurie padeda atkurti kraujo ląstelių lygį. Taip pat gali būti taikoma kaulų čiulpų transplantacija, ypač jauniems pacientams, kuriems liga yra sunkesnė. Be to, gali būti naudojami vaistai, skatinantys kraujo ląstelių gamybą. Nors gydymas gali būti sudėtingas, naujos terapijos galimybės nuolat vystosi, suteikdamos vilties pacientams ir jų šeimoms.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
anemija
anemijos gydymas
aplazinė anemija
autoimuninė hemolizinė anemija
geležies stokos anemija
hemolizinė anemija
kaulų čiulpų displazija
kraujavimas
kraujosrūvos
lėtinė anemija
megaloblastinė anemija
nepatikslinta anemija
pernicious anemija
refrakterinė anemija
sideroblastinė anemija
sideropeninė anemija
sindromas
stokos anemija
vaistų sukelta anemija
vaistų sukelta hipertenzija
virusai

Rašyti komentarą