Arterijų embolija ir trombozė
Anatomija
Arterijų embolija ir trombozė yra susijusios su kraujotakos sistema, konkrečiai – su arterijomis, kurios perneša deguonimi prisotintą kraują nuo širdies į įvairius kūno organus. Šios ligos gali paveikti bet kurią arteriją, tačiau dažniausiai pasitaiko širdies, smegenų, plaučių ir galūnių kraujagyslėse. Arterijų embolija atsiranda, kai kraujo krešulys arba kita medžiaga (embolija) užkemša arteriją, o trombozė – kai krešulys susidaro pačioje arterijoje. Tai gali sukelti audinių išemiją, t. y. deguonies trūkumą, dėl kurio gali atsirasti organų pažeidimas.
Ligos aprašymas
Arterijų embolija ir trombozė yra rimtos ligos, kurios gali sukelti staigius ir sunkius sveikatos sutrikimus. Šios ligos gali sukelti širdies smūgį, insultą ar net galūnių amputaciją, priklausomai nuo to, kurioje vietoje įvyko kraujagyslės užsikimšimas. Šių ligų svarba kyla iš jų galimybių sukelti sunkius ir net mirtinus padarinius, todėl laiku diagnozuoti ir gydyti yra ypač svarbu.
Ligos priežastis
Arterijų embolijos ir trombozės priežastys gali būti įvairios. Pagrindinės priežastys apima:
- Kraujagyslių sienelių pažeidimas, kuris gali lemti trombų susidarymą.
- Kraujotakos sutrikimai, pavyzdžiui, venų varikozė, kuri gali sukelti trombų susidarymą.
- Širdies ligos, tokios kaip atrialinė fibriliacija, kurios gali sukelti embolijų susidarymą.
- Padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje, kuris prisideda prie aterosklerozės ir kraujo krešulių formavimosi.
Rizikos faktoriai
- Amžius – vyresni žmonės yra labiau linkę į šias ligas.
- Rūkymas – cigarečių dūmai pažeidžia kraujagyslių sieneles ir didina krešulių susidarymo riziką.
- Nutukimas – padidina kraujospūdį ir cholesterolio kiekį, kas gali sukelti trombozę.
- Diabetas – gali pažeisti kraujagysles ir padidinti trombų riziką.
Simptomai
- Pagrindiniai simptomai gali apimti staigų skausmą paveiktoje kūno dalyje, pavyzdžiui, krūtinėje (širdies smūgio atveju) arba galūnėje (trombozės atveju).
- Taip pat gali pasireikšti tirpimas, silpnumas, odos spalvos pakitimai (mėlynavimas) ir sumažėjęs jautrumas paveiktoje srityje.
- Insulto atveju simptomai gali būti kalbos sutrikimai, regos praradimas, koordinacijos problemos.
Diagnostika
Arterijų embolijos ir trombozės diagnozavimui naudojami įvairūs tyrimai. Tai gali būti ultragarsas, kuris leidžia vizualizuoti kraujagysles ir nustatyti užsikimšimus. Taip pat gali būti atliekamas kompiuterinė tomografija (KT) arba magnetinio rezonanso tomografija (MRT), siekiant išsiaiškinti kraujo tekėjimo problemas. Be to, gydytojas gali atlikti kraujo tyrimus, kad įvertintų krešėjimo sutrikimus.
Gydymas
Gydymas priklauso nuo ligos sunkumo ir paveiktos srities. Dažniausiai taikomas vaistų gydymas, įskaitant antikoaguliantus, kurie padeda ištirpinti kraujo krešulius ir užkirsti kelią naujų susidarymui. Kai kuriais atvejais gali prireikti chirurginės intervencijos, pavyzdžiui, trombektomijos, kai krešulys mechaniniu būdu pašalinamas iš kraujagyslės. Naujausios terapijos galimybės apima endovaskulines procedūras, kurios leidžia gydyti embolijas ir trombozę minimaliai invaziniu būdu.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas