Ascitas
Anatomija
Ascitas yra būklė, kai pilvo ertmėje kaupiasi skystis. Ši liga dažniausiai veikia kepenis, širdį, inkstus ir limfinę sistemą. Pagrindinė anatomijos struktūra, susijusi su ascitu, yra pilvaplėvė – plona membrana, apgaubianti pilvo organus. Kai šioje membranoje atsiranda uždegimas arba padidėja slėgis, skystis gali pradėti kauptis. Taip pat, kepenų funkcijos sutrikimas, pavyzdžiui, cirozė, gali sukelti ascito vystymąsi, nes sutrikdomas skysčių balansas organizme.
Ligos aprašymas
Ascitas yra patologinė būklė, kuri pasireiškia skysčio kaupimu pilvo ertmėje. Tai gali sukelti didelį diskomfortą ir gali būti susijusi su rimtomis sveikatos problemomis, tokiomis kaip kepenų cirozė, širdies nepakankamumas ar onkologinės ligos. Ascitas yra svarbus, nes jis gali rodyti pažengusią ligos stadiją ir reikalauja skubios medicininės intervencijos. Be to, ascitas gali sukelti komplikacijų, tokių kaip infekcijos ar pilvaplėvės uždegimas.
Ligos priežastis
Ascito priežastys gali būti įvairios. Pagrindinės priežastys apima:
- Kepenų cirozė – dažniausia ascito priežastis, kuri sukelia padidėjusį slėgį portalinėje venų sistemoje.
- Širdies nepakankamumas – kai širdis negali efektyviai pumpuoti kraujo, tai gali sukelti skysčių kaupimą organizme.
- Onkologinės ligos – tam tikri vėžiai gali sukelti ascitą, kai navikai paveikia pilvo organus arba limfinius takus.
- Infekcijos – pavyzdžiui, tuberkuliozė gali sukelti pilvaplėvės uždegimą ir skysčių kaupimą.
Rizikos faktoriai
- Alkoholizmas – gali sukelti kepenų cirozę ir prisidėti prie ascito vystymosi.
- Nutukimas – gali padidinti riziką susirgti širdies ligomis ir sukelti ascitą.
- Hepatitas – virusinės infekcijos, tokios kaip hepatitas B ir C, gali sukelti kepenų pažeidimus.
- Amiloidozė – medžiagų apykaitos sutrikimas, kuris gali paveikti organus ir sukelti skysčių kaupimą.
Simptomai
- Pagrindiniai ascito simptomai apima pilvo išsiplėtimą, diskomfortą ir skausmą pilvo srityje. Taip pat gali pasireikšti svorio padidėjimas dėl skysčių kaupimosi, apetito praradimas, pykinimas ir dusulys, ypač gulint. Sunkesniais atvejais gali pasireikšti infekcijos požymiai, tokie kaip karščiavimas ir pilvo skausmas.
Diagnostika
Ascito diagnozė pradedama nuo fizinio tyrimo, kurio metu gydytojas gali pastebėti pilvo išsiplėtimą. Papildomi tyrimai apima ultragarsą, kuris padeda nustatyti skysčio kiekį pilvo ertmėje, bei pilvo ertmės punkciją (paracentezę) skysčio analizei, siekiant nustatyti jo pobūdį ir galimas priežastis.
Gydymas
Ascito gydymas priklauso nuo jo priežasties. Pagrindinės gydymo galimybės apima druskos ribojimą dietoje, diuretikų vartojimą, kad būtų skatinamas skysčių pašalinimas, ir paracentezę, kuri leidžia pašalinti skysčius iš pilvo ertmės. Sunkiais atvejais, kai ascitas yra susijęs su kepenų ciroze, gali prireikti kepenų transplantacijos. Naujausios terapijos galimybės apima vaistus, kurie mažina portalinį slėgį ir pagerina kepenų funkciją, taip pat naujas gydymo strategijas, orientuotas į ascito priežastis.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas
Komentarai