Aspergiliozė

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Aspergiliozė yra grybelinė infekcija, kuri daugiausia paveikia kvėpavimo sistemą, tačiau gali turėti įtakos ir kitiems organams bei sistemoms. Pagrindinis ligos sukėlėjas, Aspergillus genties grybeliai, dažniausiai patenka į žmogaus organizmą per kvėpavimo takus. Paveikti organai dažniausiai yra plaučiai, tačiau sunkiais atvejais infekcija gali išplisti į smegenis, širdį, inkstus ir kitus vidaus organus. Infekcija gali sukelti plaučių uždegimą, bronchitą ar net sepsį, jei ji nebus tinkamai gydoma.

Ligos aprašymas

Aspergiliozė yra grybelinė infekcija, kurią sukelia Aspergillus genties grybeliai, dažniausiai Aspergillus fumigatus. Ši liga gali pasireikšti įvairiomis formomis, įskaitant alerginę aspergiliozę, invazinę aspergiliozę ir chronišką aspergiliozę. Ji yra svarbi, nes gali sukelti rimtų sveikatos problemų, ypač žmonėms su susilpnėjusia imunine sistema, pavyzdžiui, pacientams, sergantiems vėžiu, HIV/AIDS ar po organų persodinimo. Infekcija gali būti mirtina, jei ji nėra laiku diagnozuota ir gydoma.

Ligos priežastis

Pagrindinės aspergiliozės priežastys yra Aspergillus genties grybeliai, kurie dažnai randami aplinkoje, ypač drėgnose ir pelėjinėse vietose. Infekcija gali atsirasti įkvėpus grybelio sporas, kurios gali būti ore, ant paviršių ar maisto produktuose. Rizikos veiksniai apima imuninės sistemos silpnėjimą, lėtines plaučių ligas (pvz., astmą, COPD), ilgalaikį kortikosteroidų vartojimą ir tam tikras profesijas, susijusias su grybelių poveikiu, pavyzdžiui, žemės ūkyje ar statybose dirbančius žmones.

Rizikos faktoriai

  • Imuninės sistemos silpnėjimas – žmonės, sergantys vėžiu, HIV/AIDS, autoimuninėmis ligomis ar po organų persodinimo, yra labiau linkę susirgti aspergilioze.
  • Lėtinės plaučių ligos – tokios kaip astma ar lėtinė obstrukcinė plaučių liga (COPD) gali padidinti riziką.
  • Ilgalaikis kortikosteroidų vartojimas – šie vaistai slopina imuninę sistemą, kas gali padėti grybelio plitimui.
  • Aplinkos veiksniai – asmenys, dirbantys dulkėtose ar pelėjinėse aplinkose, yra labiau pažeidžiami.

Simptomai

  • Pagrindiniai aspergiliozės simptomai gali būti labai įvairūs. Lengvi simptomai gali apimti kosulį, dusulį, krūtinės skausmą ir nuovargį. Sunkesniais atvejais gali pasireikšti karščiavimas, kraujavimas iš plaučių, krūtinės skausmas, ir netgi gali atsirasti plaučių uždegimas ar sepsis. Kuo ilgiau infekcija lieka negydoma, tuo didesnė rizika sunkių komplikacijų.

Diagnostika

Aspergiliozės diagnozė remiasi klinikiniais simptomais, paciento istorija ir įvairiais diagnostiniais tyrimais. Pagrindiniai diagnostiniai metodai apima krūtinės rentgeno nuotraukas, kompiuterinę tomografiją (KT), laboratorinius tyrimus, tokius kaip kraujo tyrimai ar bronchoskopija su biopsija, siekiant nustatyti grybelio buvimą audiniuose. Taip pat gali būti atliekami grybeliniai kultūravimo tyrimai, siekiant patvirtinti diagnozę.

Gydymas

Aspergiliozės gydymas gali būti sudėtingas ir priklauso nuo ligos formos. Dažniausiai naudojami antifunginiai vaistai, tokie kaip vorikonazolas, amfotericinas B arba pozakonazolas. Sunkiais atvejais gali prireikti chirurginės intervencijos, siekiant pašalinti pažeistus audinius. Be farmacinių gydymo metodų, svarbu ir bendrosios sveikatos priežiūros priemonės, tokios kaip imuninės sistemos stiprinimas, tinkama mityba ir gyvenimo būdo pokyčiai. Naujausios terapijos galimybės apima imunoterapiją ir naujų antifunginių vaistų tyrimus, kurie gali padėti gerinti gydymo rezultatus.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
aspergiliozė
bakterija
bakterijos
dusulys
granuliomatozė
gydymas
infekcija
insultas
karščiavimas
kosulys
ligos
plaučiai
sindromas
skausmas
skystis
tuberkuliozė
uždegimas
vargina
virusai

Rašyti komentarą