Atrofinis vaginitas po menopauzės

Ligos aprašymas

Anatomija

Atrofinis vaginitas po menopauzės yra liga, susijusi su moterų reprodukcinės sistemos anatomija, ypač su makšties ir vulvos struktūromis. Menopauzės metu sumažėja estrogenų lygis, kuris yra svarbus makšties gleivinės sveikatai. Estrogenai palaiko gleivinės drėgmę, elastingumą ir apsauginę funkciją. Dėl estrogenų trūkumo makšties gleivinė tampa plonesnė, sausėja, o tai gali sukelti uždegimą ir diskomfortą. Taip pat gali būti paveikti šlapimo takai, nes makšties ir šlapimo pūslės gleivinės yra glaudžiai susijusios.

Ligos aprašymas

Atrofinis vaginitas po menopauzės, dar žinomas kaip vaginalinė atrofija, yra būklė, kai moterims, patyrusioms menopauzę, išsivysto makšties gleivinės atrofija. Ši liga pasižymi makšties sausumu, dirginimu, niežuliu ir skausmu, ypač lytinių santykių metu. Tai svarbi liga, nes ji gali ne tik paveikti fizinę savijautą, bet ir turėti įtakos emocinei ir psichologinei moters būklei, sumažindama gyvenimo kokybę ir lytinį potraukį.

Ligos priežastis

Pagrindinė atrofinio vaginito priežastis yra estrogenų trūkumas, kuris paprastai įvyksta po menopauzės. Estrogenai yra hormonai, kurie padeda išlaikyti makšties gleivinės sveikatą. Be to, kitos priežastys gali apimti tam tikrų vaistų vartojimą, pavyzdžiui, chemoterapijos ar hormonų terapijos, bei kai kurias ligas, tokias kaip diabetas, kuris gali paveikti gleivinės sveikatą ir drėgmę.

Rizikos faktoriai

  • Menopauzė – natūralus gyvenimo etapas, kai estrogenų lygis smarkiai sumažėja.
  • Amžius – vyresnės moterys dažniau patiria šią būklę.
  • Tam tikrų vaistų vartojimas – pvz., tam tikros hormonų terapijos ar chemoterapijos vaistai.
  • Diabetas – gali paveikti makšties gleivinės būklę.
  • Rūkymas – gali sumažinti estrogenų lygį ir pabloginti gleivinės būklę.

Simptomai

  • Makšties sausumas – dažniausiai pasitaikantis simptomas, sukeliantis diskomfortą.
  • Niekas – niežulys ar deginimas makštyje.
  • Skirtumai lytinių santykių metu – skausmas ar diskomfortas lytinių santykių metu.
  • Padidėjęs šlapinimosi dažnis – gali būti susijęs su makšties atrofija.
  • Makšties gleivinės uždegimas – gali pasireikšti kaip paraudimas ar patinimas.

Diagnostika

Atrofinio vaginito diagnozė paprastai apima anamnezės surinkimą ir fizinį tyrimą. Gydytojas gali atlikti makšties tyrimą, kad įvertintų gleivinės būklę. Be to, gali būti atliekami laboratoriniai tyrimai, siekiant pašalinti kitas galimas uždegimines ligas ar infekcijas. Kartais gydytojas gali rekomenduoti makšties gleivinės biopsiją, jei yra įtarimų dėl kitų patologijų.

Gydymas

Atrofinio vaginito gydymas gali apimti tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Dažniausiai naudojami estrogenų turintys kremas ar tabletės, kurie padeda atkurti makšties gleivinės drėgmę. Taip pat gali būti rekomenduojami lubrikantai ar drėkinamieji preparatai lytinių santykių metu. Be to, gyvenimo būdo pokyčiai, tokie kaip rūkymo atsisakymas ir subalansuota mityba, gali padėti sumažinti simptomus. Naujausios terapijos galimybės, tokios kaip lazerinė terapija, taip pat rodo pažadą gydant šią būklę.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
diabetas
endometrioze
endometritas
gydymas
infekcija
insultas
karščiavimas
kosulys
kraujavimas
ligos
menopauzės
nutukimas
paburkimas
pūslės
sindromas
skystis
terapija
uždegimas
vargina
virusai

Rašyti komentarą