Atsitiktinis apsinuodijimas pesticidais bei jų poveikis

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Atsitiktinis apsinuodijimas pesticidais gali turėti rimtų pasekmių žmogaus organizmui, ypač paveikdamas nervų, kvėpavimo, virškinimo ir endokrininę sistemas. Pesticidai dažnai patenka į organizmą per odą, kvėpavimo takus arba virškinimo traktą. Nervų sistema, kurią sudaro smegenys ir nugaros smegenys, gali būti ypač pažeidžiama, nes dauguma pesticidų veikia kaip neurotoksinai, trikdydami nervinių impulsų perdavimą. Kvėpavimo sistema taip pat gali būti paveikta, sukeliant bronchų spazmus ar plaučių edemą. Virškinimo sistema gali reaguoti į pesticidų poveikį vėmimu, viduriavimu ar skrandžio skausmu, o endokrininė sistema gali patirti hormonų disbalansą.

Ligos aprašymas

Atsitiktinis apsinuodijimas pesticidais yra būklė, kuri atsiranda dėl pesticidų, tokių kaip insekticidai, herbicidai ar fungicidai, patekimo į organizmą. Ši liga gali pasireikšti tiek ūmiai, tiek lėtai, priklausomai nuo pesticido tipo ir dozės. Ūmus apsinuodijimas dažnai pasireiškia greitai, o simptomai gali būti labai intensyvūs. Ši liga yra svarbi, nes ji gali sukelti sunkių sveikatos problemų, įskaitant ilgalaikes komplikacijas ir net mirtį. Be to, pesticidų naudojimas yra plačiai paplitęs žemės ūkyje, todėl rizika apsinuodyti yra didelė, ypač tiems, kurie dirba su šiais chemikalais arba gyvena šalia žemės ūkio teritorijų.

Ligos priežastis

Pagrindinė atsitiktinio apsinuodijimo pesticidais priežastis yra neatsargus pesticidų naudojimas arba netinkamas jų laikymas. Pesticidai gali patekti į organizmą per odą, kvėpavimo takus ar virškinimo traktą. Be to, netinkamai naudojant pesticidus, pavyzdžiui, nesilaikant saugos taisyklių ar naudojant per dideles dozes, rizika apsinuodyti žymiai padidėja. Taip pat yra pavojus, kad pesticidai gali būti absorbuojami per maistą ar vandenį, todėl svarbu stebėti jų likučius aplinkoje.

Rizikos faktoriai

  • Darbas žemės ūkyje, kur pesticidai naudojami kasdien.
  • Netinkamas asmeninių saugos priemonių naudojimas, dirbant su pesticidais.
  • Pesticidų laikymas netinkamose sąlygose, leidžiančiose jų išsiskyrimui į aplinką.
  • Gyvenimas šalia žemės ūkio teritorijų, kur pesticidai gali būti naudojami.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai gali būti galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, pilvo skausmas, raumenų silpnumas, kvėpavimo sutrikimai ir neurologiniai sutrikimai, tokie kaip drebulys ar traukuliai. Simptomai gali svyruoti nuo lengvų iki sunkių, priklausomai nuo apsinuodijimo laipsnio ir pesticido tipo. Ūmus apsinuodijimas gali sukelti sunkių komplikacijų, įskaitant plaučių edemą ar širdies ritmo sutrikimus.

Diagnostika

Atsitiktinio apsinuodijimo pesticidais diagnostika paprastai apima anamnezės rinkimą, fizinį tyrimą ir laboratorinius tyrimus. Gydytojai gali atlikti kraujo tyrimus, kad nustatytų pesticidų likučius organizme, taip pat gali būti atliekami šlapimo tyrimai. Be to, gali būti naudojami specifiniai testai, skirti nustatyti tam tikrų pesticidų buvimą, jei žinoma, su kokiu pesticidu pacientas galėjo susidurti.

Gydymas

Atsitiktinio apsinuodijimo pesticidais gydymas priklauso nuo apsinuodijimo sunkumo ir gali apimti tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Medicininiai gydymo būdai apima aktyviosios anglies skyrimą, kad būtų sumažintas tolesnis pesticidų absorbcija, taip pat specifinių antidotų, jei tokių yra, taikymą. Sunkiems atvejams gali prireikti hospitalizacijos, o kai kuriais atvejais būtina taikyti intensyvią terapiją. Nemedicininiai sprendimai apima aplinkos kontrolę, kad būtų sumažinta tolesnė rizika ir švietimą apie saugų pesticidų naudojimą bei laikymą.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
arteritas
dispepsija
granuliomatozė
gyvūnai
infekcija
insultas
karščiavimas
kavasaki
kosulys
kvėpavimas
mišria
paburkimas
sindromas
tabletės
uždegimas
vaistai
varpos
vėžys
virusai

Rašyti komentarą