Bakterinė pneumonija, neklasifikuojama kitur

Ligos aprašymas
Tyrimai
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Bakterinė pneumonija, neklasifikuojama kitur, tiesiogiai susijusi su kvėpavimo sistema, ypač plaučiais. Ši liga paveikia alveoles, kurie yra maži oro maišeliai plaučiuose, kur vyksta dujų mainai. Uždegiminiai procesai, kuriuos sukelia bakterijos, gali sukelti skysčių kaupimąsi alveolėse, taip sumažinant deguonies kiekį, patenkantį į kraują. Be to, uždegimas gali paveikti bronchus, kurie yra vamzdeliai, per kuriuos oras patenka į plaučius, sukeldamas bronchitą ar kitus kvėpavimo takų sutrikimus.

Ligos aprašymas

Bakterinė pneumonija, neklasifikuojama kitur, yra infekcinė liga, kurią sukelia bakterijų užkrėtimas plaučiuose. Ši liga gali pasireikšti bet kuriame amžiuje, tačiau ypač pažeidžia vyresnio amžiaus žmones, kūdikius ir asmenis su silpna imunine sistema. Ligos svarba kyla iš jos galimo sunkumo ir komplikacijų, tokių kaip sepsis ar kvėpavimo nepakankamumas, todėl būtina laiku diagnozuoti ir gydyti.

Ligos priežastis

Pagrindinės bakterinės pneumonijos priežastys yra įvairios bakterijos, įskaitant Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae ir Legionella pneumophila. Šios bakterijos gali patekti į plaučius, dažnai per kvėpavimo takus, pavyzdžiui, per kosulį ar čiaudulį. Rizikos veiksniai, tokie kaip rūkymas, lėtinis bronhitas ar kitos kvėpavimo takų ligos, gali padidinti tikimybę užsikrėsti. Be to, silpna imuninė sistema, pavyzdžiui, dėl kitų ligų ar gydymo, taip pat prisideda prie bakterinės pneumonijos vystymosi.

Rizikos faktoriai

  • Amžius: vyresnio amžiaus žmonės ir kūdikiai yra labiau pažeidžiami.
  • Imuninės sistemos silpnumas: asmenys, sergantys lėtinėmis ligomis arba besigydantys imunosupresiniais vaistais.
  • Rūkymas: jis žaloja kvėpavimo takus ir mažina organizmo gebėjimą kovoti su infekcijomis.
  • Hospitalizacija: ligoninėse bakterijos gali būti labiau atsparios ir infekcijos rizika didesnė.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai apima karščiavimą, kosulį, krūtinės skausmą, dusulį ir nuovargį. Simptomai gali svyruoti nuo lengvų (pavyzdžiui, lengvas kosulys) iki sunkių (pavyzdžiui, stiprus dusulys ir didelis karščiavimas).

Diagnostika

Norint diagnozuoti bakterinę pneumoniją, neklasifikuojamą kitur, gydytojas dažnai atlieka fizinį tyrimą, klausosi plaučių garsų su stetoskopu ir gali atlikti krūtinės ląstos rentgeno tyrimą. Be to, laboratoriniai tyrimai, tokie kaip kraujo tyrimai ar skreplių kultūros, gali būti naudojami bakterijų identifikavimui ir gydymo planui nustatyti.

Gydymas

Bakterinės pneumonijos gydymas paprastai apima antibiotikus, kurie yra skiriami pagal identifikuotą bakteriją. Be to, pacientams gali būti rekomenduojama gerti daug skysčių, ilsėtis ir, jei reikia, vartoti skausmą malšinančius vaistus. Naujausios terapijos galimybės gali apimti vakcinas, skirtas užkirsti kelią tam tikroms bakterinėms infekcijoms, taip pat naujas antibiotikų formas, skirtas atspariems štamams gydyti.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
b ląstelių limfoma
bakterijos
bakterinė pneumonija
balkanų nefropatija
bronchopneumonija
infekcija
infekcinės ligos
kvėpavimo takų liga
ligoninė
ligos eiga
limfoma
opų gydymas
plaučiai
plaučių liga
pneumonija
radioterapija
užkrečiamosios ligos
virusinė pneumonija
žarnyno infekcija

Rašyti komentarą