Bakterinė vaginozė

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Bakterinė vaginozė yra liga, susijusi su moterų reprodukcine sistema, ypač su makštimi. Makštis yra anatominė struktūra, leidžianti ryšį tarp išorinių lytinių organų ir gimdos. Sveika makšties mikroflora yra svarbi užtikrinant normalų pH lygį ir apsaugą nuo infekcijų. Bakterinė vaginozė pasireiškia, kai sutrinka šios mikrofloros pusiausvyra, todėl padidėja tam tikrų bakterijų, tokių kaip Gardnerella vaginalis, skaičius, o tai gali paveikti makšties gleivinę ir bendrą reprodukcinės sistemos sveikatą.

Ligos aprašymas

Bakterinė vaginozė yra dažniausia makšties infekcija, kurią sukelia mikrofloros disbalansas. Ši liga nėra klasifikuojama kaip lytiškai plintanti infekcija, tačiau ji gali būti susijusi su seksualine veikla. Bakterinė vaginozė yra svarbi, nes ji gali sukelti rimtesnes sveikatos problemas, tokias kaip dubens uždegiminė liga, nepalanki nėštumo eiga arba padidėjusi rizika užsikrėsti kitomis lytiškai plintančiomis infekcijomis. Be to, liga gali turėti įtakos moterų gyvenimo kokybei dėl nemalonių simptomų.

Ligos priežastis

Pagrindinė bakterinės vaginozės priežastis yra makšties mikrofloros disbalansas, kai sumažėja naudingų bakterijų, tokių kaip laktobacilai, skaičius, ir padidėja kenksmingų bakterijų, pavyzdžiui, Gardnerella vaginalis, kiekis. Šis disbalansas gali būti sukeltas įvairių veiksnių, tokių kaip hormoniniai pokyčiai, pasikeitusi seksualinė praktika, antibiotikų vartojimas ar net stresas. Taip pat pažymima, kad tam tikri mikroorganizmai gali prisidėti prie šios ligos vystymosi, o neigiama makšties aplinka gali skatinti bakterijų augimą.

Rizikos faktoriai

  • Dažnas vaginalinis seksas – gali pakeisti makšties mikroflorą ir padidinti bakterinės vaginozės riziką.
  • Antibiotikų vartojimas – gali sunaikinti naudingas bakterijas, sukeliančias mikrofloros disbalansą.
  • Hormoniniai pokyčiai – menstruacijų ciklo, nėštumo ar menopauzės metu gali keistis makšties pH lygis.
  • Diabetas – gali paveikti imuninę sistemą ir padidinti infekcijų riziką.
  • Nesveika mityba – gali turėti įtakos bendram organizmo sveikatingumui ir mikrofloros pusiausvyrai.

Simptomai

  • Bakterinė vaginozė gali pasireikšti įvairiais simptomais, kurie svyruoja nuo lengvų iki sunkių. Dažniausi simptomai yra nemalonus, žuvies kvapo išskyros, kurios dažnai stiprėja po lytinio akto, taip pat makšties niežėjimas ar dirginimas. Kai kurioms moterims gali pasireikšti ir skausmas šlapinantis. Tačiau kai kurios moterys gali neturėti jokių simptomų, todėl bakterinė vaginozė gali būti nepastebėta.

Diagnostika

Bakterinės vaginozės diagnozė paprastai atliekama remiantis klinikiniais simptomais ir laboratoriniais tyrimais. Gydytojas gali atlikti makšties išskyrų analizę, kad nustatytų bakterijų tipą ir pH lygį. Dažnai naudojami tokie metodai kaip mikroskopija ir specialūs testai, leidžiantys patvirtinti bakterinės vaginozės diagnozę. Be to, gali būti atliekami ir kiti tyrimai, siekiant atmesti kitas galimas infekcijas.

Gydymas

Bakterinės vaginozės gydymas gali apimti antibiotikų vartojimą, kurie padeda atkurti makšties mikrofloros pusiausvyrą. Dažniausiai skiriami vaistai, tokie kaip metronidazolas arba klindamicinas. Be medicininių sprendimų, rekomenduojama laikytis sveiko gyvenimo būdo, įskaitant subalansuotą mitybą ir stresą mažinančias praktikas. Taip pat svarbu laikytis tinkamos intymios higienos ir vengti dirginančių medžiagų, kad būtų sumažinta ligos pasikartojimo rizika. Naujų terapijų srityje mokslininkai tiria probiotikus, siekdami atkurti normalų makšties mikrofloros balansą.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Komentarai

2015-03-25 | Aliona
Laba diena man ginikologe išraše nuo bakterines vaginozes, žvakes į makštį vadinasi ,,clindamycinas" 100mg N3 apėjau 4 vaistinės ir niekur neradau ar galite patarti kur galima nupirkti šitu vaistu ?

Rašyti komentarą