Bartolinitas
Anatomija
Bartolinitas yra liga, susijusi su Bartolino liaukomis, kurios yra dvi mažos liaukos, esančios moterų lytiniuose organuose, abiejose makšties įėjimo pusėse. Šios liaukos gamina gleives, kurios drėkina makštį ir palengvina lytinį aktą. Bartolino liaukos atlieka svarbų vaidmenį moters reprodukcinėje sistemoje, todėl bet kokie jų veiklos sutrikimai gali turėti įtakos moters sveikatai ir gyvenimo kokybei.
Ligos aprašymas
Bartolinitas yra uždegiminė liga, kuri atsiranda, kai Bartolino liaukos užsikemša ir užsidega. Ši liga gali būti ūminė arba lėtinė. Ūminio bartolinitu atveju uždegimas gali sukelti skausmą, patinimą ir diskomfortą, o lėtinio atveju gali pasireikšti nuolatiniai simptomai. Bartolinitas yra svarbus, nes jis gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip abscesas, o tai gali reikalauti chirurginio gydymo.
Ligos priežastis
Bartolinitą gali sukelti įvairūs veiksniai, tarp jų bakterinės infekcijos, tokios kaip E. coli, Chlamydia ir gonorėja. Infekcija dažnai atsiranda dėl užsikimšusių liaukų, kai gleivės negali normaliai nutekėti. Be to, hormoniniai pokyčiai, pavyzdžiui, nėštumo metu ar menopauzės metu, taip pat gali prisidėti prie ligos vystymosi. Kiti mechanizmai gali apimti trauma ar dirginimą makšties srityje.
Rizikos faktoriai
- Nepakankama higiena – gali padidinti infekcijų riziką.
- Lytiškai plintančios ligos – tokios kaip gonorėja ar chlamidija, gali sukelti uždegimą.
- Hormoniniai pokyčiai – gali paveikti liaukų funkciją.
- Traumos ar dirginimas – gali sukelti užsikimšimą ir uždegimą.
Simptomai
- Ūminis skausmas makšties srityje, ypač lytinio akto metu.
- Patinimas ar gumbas šalia makšties įėjimo.
- Karščiavimas ir bendras silpnumas, jei išsivysto abscesas.
- Diskomfortas, kuris gali būti nuolatinis arba pasikartojantis.
Diagnostika
Bartolinitui diagnozuoti dažniausiai atliekamas klinikinis tyrimas, kurio metu gydytojas apžiūri makšties sritį ir vertina simptomus. Papildomi tyrimai, tokie kaip ultragarsas, gali būti naudojami norint patvirtinti liaukų uždegimą ar absceso buvimą. Taip pat gali būti atliekami laboratoriniai tyrimai, siekiant nustatyti infekcijos sukėlėjus.
Gydymas
Bartolinitui gydyti gali būti taikomi įvairūs metodai. Ūminiam uždegimui gydyti dažnai skiriami antibiotikai, siekiant pašalinti infekciją. Jei susidaro abscesas, gali prireikti chirurginio drenažo. Lėtinio bartolinitu atveju gali būti rekomenduojama liaukų pašalinimas, jei simptomai yra nuolatiniai ir sunkiai gydomi. Be to, siekiant palengvinti simptomus, gali būti taikomi nemedicininiai sprendimai, tokie kaip šilti kompresai ir skausmą malšinantys vaistai. Naujausi gydymo metodai apima minimaliai invazinius chirurginius sprendimus, kurie sumažina komplikacijų riziką.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas
Komentarai