Bartoneliozė
Anatomija
Bartoneliozė yra infekcinė liga, kurią sukelia bakterijos Bartonella genties. Šios bakterijos gali paveikti žmogaus organizmą įvairiais būdais, bet dažniausiai pažeidžia kraujotakos sistemą, ypač raudonuosius kraujo kūnelius ir endotelio ląsteles, sudarančias kraujagyslių sieneles. Liga gali sukelti kraujo užkrėtimą (bakteriemiją), o tai gali paveikti širdį, kepenis ir blužnį. Dėl to gali pasireikšti anemija, padidėjęs blužnies ir kepenų dydis, taip pat kitos su kraujo cirkuliacija susijusios komplikacijos.
Ligos aprašymas
Bartoneliozė yra bakterinė infekcija, kuri gali sukelti įvairias klinikines formas, įskaitant karščiavimą, limfadenopatiją, odos bėrimus ir kitas sistemines reakcijas. Ši liga yra svarbi, nes ji gali sukelti ilgalaikių sveikatos problemų, ypač žmonėms su nusilpusiu imunitetu. Bartoneliozė dažnai diagnozuojama suaugusiems, tačiau gali paveikti ir vaikus. Liga gali būti perduodama per įkandimus blusų, erkėms ir kitoms parazitams, todėl ji yra ypač aktuali žmonėms, gyvenantiems ar dirbantiems gamtoje.
Ligos priežastis
Bartoneliozės priežastis yra bakterijos iš Bartonella genties, ypač Bartonella henselae ir Bartonella bacilliformis. Šios bakterijos perduodamos per įkandimus užkrėstų gyvūnų, dažniausiai kačių ar blusų. Mechanizmai, kuriais bakterijos pateko į organizmą, gali apimti odos pažeidimus ir kraujo kontaktą. Rizikos veiksniai apima kontaktą su užkrėstais gyvūnais, gyvenimą ar darbą teritorijose, kuriose yra didelis parazitų skaičius, taip pat silpną imuninę sistemą, kuri gali padidinti infekcijos tikimybę.
Rizikos faktoriai
- Kontaktas su katėmis ir jų blusomis – katės yra pagrindinis bakterijų rezervuaras, todėl jų buvimas padidina riziką.
- Gyvenimas ar darbas gamtoje – žmonės, dirbantys žemės ūkyje ar medžioklėje, dažnai susiduria su parazitais, kurie gali perduoti ligą.
- Silpna imuninė sistema – asmenys, sergantys lėtinėmis ligomis ar vartojantys imunosupresinius vaistus, yra labiau pažeidžiami infekcijoms.
Simptomai
- Pagrindiniai simptomai gali apimti karščiavimą, nuovargį, galvos skausmą, raumenų skausmus ir limfmazgių padidėjimą. Kai kurie pacientai gali patirti odos bėrimus, kurie gali būti raudoni arba mėlynai raudoni. Sunkiomis ligos formomis gali pasireikšti sepsis, kai bakterijos patenka į kraują, sukeldamos gyvybei pavojingas komplikacijas.
Diagnostika
Bartoneliozės diagnozė paprastai apima anamnezės surinkimą, fizinį tyrimą ir laboratorinius tyrimus. Dažniausiai naudojami kraujo tyrimai, skirti identifikuoti bakterijas ar jų antikūnus. PCR (polimerazės grandinės reakcijos) metodas gali būti taikomas siekiant nustatyti bakterijų DNR. Kartais gali prireikti biopsijos, ypač esant odos pažeidimams.
Gydymas
Bartoneliozės gydymas dažniausiai apima antibiotikus, tokius kaip azitromicinas, doksiciklinas ar rifampicinas, kurie yra veiksmingi prieš Bartonella genties bakterijas. Gydymo trukmė gali skirtis priklausomai nuo infekcijos sunkumo, bet dažnai trunka nuo 2 iki 6 savaičių. Be vaistų, svarbu palaikyti gerą bendrą sveikatos būklę, o sunkių atvejų atveju gali prireikti hospitalizacijos ir intensyvios priežiūros.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas