Bazalioma (bazinių ląstelių karcinoma)
Anatomija
Bazalioma, dar žinoma kaip bazinių ląstelių karcinoma, yra odos vėžio forma, kuri atsiranda iš bazinių ląstelių, esančių epidermyje, viršutiniame odos sluoksnyje. Šios ląstelės yra atsakingos už naujų odos ląstelių gamybą. Liga dažniausiai pasireiškia tose odos vietose, kurios yra labiausiai veikiamos saulės spindulių, pavyzdžiui, veide, kakle ir rankose. Paveiktoje zonoje gali būti pažeista epidermio struktūra, tačiau bazalioma retai plinta į gilesnius odos sluoksnius ar kitas kūno sistemas, todėl ji dažnai laikoma mažiau pavojinga nei kitos odos vėžio formos.
Ligos aprašymas
Bazalioma yra labiausiai paplitusi odos vėžio forma, kuri sudaro apie 80 procentų visų odos vėžio atvejų. Ji dažnai auga lėtai ir gali sukelti didelių odos pažeidimų, jei nebus gydoma. Ši liga yra svarbi, nes nors ji retai yra mirtina, ji gali sukelti rimtų kosmetinių defektų ir, jei nebus gydoma, gali pažeisti aplinkinius audinius, įskaitant raumenis ir kaulus. Bazalioma dažniausiai būna lokalizuota ir dažnai atsiranda kaip mažas, blizgus arba perlamutrinis mazgelis, kuris gali kraujuoti arba pleiskanoti.
Ligos priežastis
Pagrindinė bazaliomos priežastis yra ilgalaikis ultravioletinių (UV) spindulių poveikis, dažniausiai iš saulės. UV spinduliai gali sukelti DNR pažeidimus bazinėse odos ląstelėse, kurie laikui bėgant gali sukelti piktybinius pakitimus. Be to, egzistuoja ir kitų priežasčių, tokių kaip genetiniai veiksniai, odos tipo ypatybės, imuninės sistemos silpnumas, tam tikri chemikalai (pavyzdžiui, arseno) ir radiacijos poveikis. Šie veiksniai gali prisidėti prie ligos vystymosi ir pažeisti odos ląsteles.
Rizikos faktoriai
- Ilgalaikis saulės spindulių poveikis – tai yra pagrindinis rizikos veiksnys, ypač žmonėms su šviesia oda.
- Amžius – vyresnio amžiaus žmonės turi didesnę riziką susirgti šia liga, kadangi odos pažeidimai kaupiasi per gyvenimą.
- Genetiniai veiksniai – šeimos istorija, ypač jei artimi giminaičiai sirgo bazalioma.
- Imuninės sistemos sutrikimai – asmenys, turintys silpną imuninę sistemą, pvz., po organų transplantacijos ar sergant autoimuninėmis ligomis, yra labiau pažeidžiami.
Simptomai
- Pagrindiniai simptomai gali apimti mažus, blizgius mazgelius, kurie gali būti perlamutriniu paviršiumi, opas, kurios kraujuoja ir nesigydomos, arba pleiskanojančias dėmes ant odos. Kai kuriais atvejais gali pasireikšti niežulys ar diskomfortas paveiktoje zonoje.
Diagnostika
Bazaliomos diagnozė dažniausiai atliekama dermatologo kabinete, kur gydytojas apžiūri odos pažeidimus bei atlieka biopsiją, kad patvirtintų diagnozę. Biopsijos metu paimama nedidelė odos mėginio dalis, kuri vėliau tiriama mikroskopu, siekiant nustatyti, ar yra piktybinių ląstelių. Taip pat gali būti atliekama dermatoskopija, kuri leidžia gydytojui geriau įvertinti odos pakitimus.
Gydymas
Bazaliomos gydymo galimybės apima kelis metodus, priklausomai nuo ligos stadijos ir lokalizacijos. Dažniausiai naudojami chirurginiai metodai, tokie kaip ekscizija, kai pažeista oda pašalinama, arba Mohso chirurgija, kurioje vėžinės ląstelės pašalinamos sluoksnis po sluoksnio. Taip pat gali būti taikomos radioterapijos arba cheminės terapijos metodai, priklausomai nuo atvejo. Naujausi gydymo būdai apima imunoterapiją ir fotodinaminę terapiją, kurios gali būti taikomos pažengusiems atvejams. Be to, svarbu pabrėžti prevencines priemones, tokias kaip apsauga nuo saulės, siekiant sumažinti riziką susirgti šia liga.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas
Komentarai