Beždžionių raupai

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Beždžionių raupai, dar žinomi kaip „Monkeypox”, yra virusinė liga, kurią sukelia beždžionių raupų virusas. Ši liga veikia žmogaus imuninę sistemą, odą ir limfinę sistemą. Pagrindiniai organai, paveikti šios ligos, yra oda, limfmazgiai ir imuninės ląstelės. Virusas gali sukelti odos bėrimus, limfmazgių patinimą ir bendrą organizmo imuninės reakcijos sutrikimą, kuris gali lemti rimtesnes komplikacijas, jei liga nebus laiku gydoma.

Ligos aprašymas

Beždžionių raupai yra zoonozinė liga, tai reiškia, kad ji gali būti perduodama iš gyvūnų žmonėms. Ši liga pasireiškia simptomais, panašiais į raupus, tačiau yra mažiau sunki. Beždžionių raupai gali sukelti karščiavimą, raumenų skausmus ir odos bėrimus, kurie primena raupų bėrimus. Ši liga yra svarbi, nes ji gali sukelti epidemijas, ypač tose vietose, kur yra didelis kontaktas su laukiniais gyvūnais. Be to, ši liga gali turėti rimtų pasekmių sveikatai, ypač imunodeficito turintiems asmenims.

Ligos priežastis

Beždžionių raupų virusas yra pagrindinė ligos priežastis. Šis virusas priklauso ortopoksvirusų šeimai ir gali būti perduodamas per tiesioginį kontaktą su užkrėstais gyvūnais, jų kūno skysčiais arba per užkrėstų žmonių odos bėrimus. Be to, virusas gali būti perduodamas per oro lašelius, nors tai yra rečiau. Rizikos veiksniai, tokie kaip kontaktas su užkrėstais gyvūnais, nepakankama higiena ir gyvenimas vietovėse, kuriose dažnai pasitaiko šios ligos protrūkiai, gali padidinti užsikrėtimo tikimybę.

Rizikos faktoriai

  • Kontaktas su laukiniais gyvūnais, ypač su graužikais ir primatais, kurie gali būti viruso rezervuarai.
  • Neužtikrinta higiena ir sanitarinės sąlygos, ypač vietovėse, kuriose dažnai pasitaiko protrūkiai.
  • Imunodeficitas, kuris gali padidinti ligos sunkumą ir komplikacijas.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai apima karščiavimą, galvos skausmą, raumenų skausmus, limfmazgių patinimą ir odos bėrimus, kurie gali pasirodyti po kelių dienų nuo užsikrėtimo. Bėrimas paprastai prasideda nuo veido ir palaipsniui plinta į kitas kūno dalis. Bėrimas gali būti skausmingas ir sukelti niežulį, o kai kuriais atvejais gali sukelti antrines infekcijas.

Diagnostika

Beždžionių raupų diagnozė remiasi klinikiniais simptomais ir istoriniu užsikrėtimo atveju. Laboratoriniai tyrimai, įskaitant viruso izoliavimą ir PCR (polimerazės grandininės reakcijos) testus, gali būti naudojami patvirtinant diagnozę. Taip pat gali būti atliekami serologiniai tyrimai, siekiant nustatyti antikūnų buvimą organizme.

Gydymas

Gydymas beždžionių raupų yra daugiausia simptominis. Sunkiais atvejais gali būti skiriami antivirusiniai vaistai, tokie kaip teikopavir, kurie gali padėti sumažinti ligos trukmę ir sunkumą. Taip pat svarbu užtikrinti gerą hidrataciją ir poilsį. Prevencinės priemonės, tokios kaip vakcinacija, gali būti taikomos asmenims, turintiems didelę riziką užsikrėsti. Neseniai buvo pristatyta ir naujesnių vakcinų, kurios gali padėti apsaugoti nuo šios ligos protrūkių.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
alergijos
angina
arteritas
bakterijos
granuliomatozė
gyvūnai
infekcija
infekcijos
insultas
karščiavimas
ligoms
ligos
sergantiesiems
sindromas
tuberkuliozė
uždegimas
vargina
vėjaraupiai
virusai
virusas

Rašyti komentarą