Bronchektazės

Ligos aprašymas
Tyrimai
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Bronchektazės yra liga, susijusi su bronchų struktūra, kuriai būdingas bronchų išsiplėtimas ir deformacija. Ši liga paveikia kvėpavimo sistemą, ypač apatinę kvėpavimo takų dalį, kurioje bronchų sienelės tampa silpnesnės ir praranda savo elastingumą. Dėl šių pokyčių susidaro didesni nei įprasta bronchų išsiplėtimai, kurie neleidžia normaliai išsivalyti bronchų nuo gleivių. Dėl to susikaupia sekrecija, o tai gali sukelti infekcijas ir tolesnį kvėpavimo takų pažeidimą.

Ligos aprašymas

Bronchektazės yra lėtinė liga, kuri pasižymi bronchų išsiplėtimu ir uždegimu. Tai gali sukelti įvairius simptomus, tokius kaip kosulys, skreplių gamyba ir dusulys. Ši liga gali pasireikšti tiek vaikams, tiek suaugusiems, ir dažnai yra antrinė kitoms ligoms, tokioms kaip cistinė fibrozė, bronchitas ar plaučių infekcijos. Bronchektazės yra svarbios, nes jos gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip plaučių nepakankamumas, infekcijos ir netgi mirtis, jei nebus tinkamai gydomos.

Ligos priežastis

Pagrindinės bronchektazių priežastys gali būti įvairios. Dažniausiai tai yra lėtinės plaučių ligos, infekcijos ar genetinės sąlygos. Infekcijos, tokios kaip tuberkuliozė ar pneumonija, gali sukelti bronchų uždegimą, o ilgalaikis uždegimas gali sukelti jų išsiplėtimą. Be to, cistinė fibrozė, kuri yra paveldima liga, dažnai sukelia bronchektazes dėl nuolatinio gleivių kaupimosi. Kitos priežastys gali būti imuninės sistemos sutrikimai, alergijos ar netgi tam tikri cheminiai dirgikliai.

Rizikos faktoriai

  • Rūkymas – didina riziką dėl kvėpavimo takų pažeidimų ir uždegimų.
  • Paveldimos ligos, tokios kaip cistinė fibrozė, kurios tiesiogiai veikia bronchų struktūrą.
  • Dažnos kvėpavimo takų infekcijos, ypač vaikystėje, gali padidinti bronchektazių riziką vėliau.
  • Imuninės sistemos sutrikimai, kurie gali trukdyti organizmui kovoti su infekcijomis.

Simptomai

  • Pagrindiniai bronchektazių simptomai apima nuolatinį kosulį, kuris gali būti produktyvus, su dideliu skreplių kiekiu. Gali pasireikšti dusulys, krūtinės skausmas ir nuovargis. Kai kuriais atvejais gali pasireikšti ir kraujo atsikosėjimas. Simptomai gali svyruoti nuo lengvų iki sunkių, priklausomai nuo ligos sunkumo ir paciento bendros sveikatos būklės.

Diagnostika

Bronchektazės diagnozuojamos remiantis klinikiniais simptomais, pacientų istorija ir įvairiais diagnostiniais tyrimais. Pagrindiniai tyrimai apima krūtinės ląstos rentgenogramą, kompiuterinę tomografiją (KT), kuri leidžia geriau įvertinti bronchų struktūrą, ir plaučių funkcijos testus, kad būtų nustatyta, kaip gerai veikia plaučiai. Taip pat gali būti atliekami laboratoriniai tyrimai, siekiant nustatyti infekcijas ar uždegimus.

Gydymas

Bronchektazių gydymas yra daugialypis ir priklauso nuo ligos priežasčių. Medicininiai sprendimai gali apimti antibiotikus infekcijų gydymui, bronchus plečiančius vaistus, kurie padeda atpalaiduoti kvėpavimo takus, ir mukolitikus, kurie padeda skystinti gleives. Be to, pacientams gali būti rekomenduojama fizioterapija, siekiant pagerinti gleivių išsiskyrimą. Naujausios terapijos galimybės gali apimti genų terapiją, ypač pacientams, sergantiems cistine fibrozė, taip pat imunoterapiją, siekiant sustiprinti organizmo atsaką į infekcijas.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
alergija
alergijos
angina
apopleksija
arteritas
bakterijos
bėrimai
bėrimas
bronchektazėms
cirozė
cistos
deguonis
depresija
dermatitas
diabetas
diagnostika
dilgėlinė
duodenitas
dusulys
fibrozė
gastritas
granuliomatozė
gydymas
imunitetas
imunodeficitas
infarktas
infekcija
infekcijos
infiltracija
inkstai
insultas
kapsulės
karščiavimas
kavasaki
kepenys
kiaušialąstė
kiaušidės
klinika
komplikacijos
kosulys
kraujagyslės
kraujas
kraujotaka
kraujui
laivakaulis
ląstelės
ligoms
ligos
limfmazgiai
lūžis
medikamentai
menopauzės
miegas
mikroorganizmai
mioma
miomos
navikai
navikas
nealerginio
nealerginis
nerimas
nėštumas
nuovargis
nutukimas
osteoporozė
ovuliacija
pacientas
pažeidimai
pažeidimas
plaučiai
pneumokoniozė
priepuolis
priteka
pūkšlė
sąnarys
sergamumas
simptomai
sindromas
skilvelis
šlapimas
šlapimtakis
šlapinimasis
šlaplė
šokikaulis
spuogai
susirgimams
sutrikimai
terapija
tulžis
tyrimas
uratai
uždegimas
vakcina
vargina
vožtuvas
žvynelinė

Rašyti komentarą