Burnaryklės piktybiniai navikai

Ligos aprašymas
Gydytojai
Straipsniai

Anatomija

Burnaryklės piktybiniai navikai yra susiję su burnos ertmės ir ryklės anatomija. Burnaryklė, dar vadinama orofaringe, yra dalis viršutinių kvėpavimo takų ir virškinimo sistemos. Ji apima burnos ertmę, gerklę ir ryklę. Šie organai atlieka svarbias funkcijas, tokias kaip maisto ir oro transportavimas, taip pat dalyvauja kalbos ir balso formavime. Piktybiniai navikai gali paveikti bet kurią šių struktūrų dalį, sukeldami įvairius simptomus ir funkcinius sutrikimus.

Ligos aprašymas

Burnaryklės piktybiniai navikai yra vėžiniai susirgimai, kurie atsiranda burnos ertmėje ir ryklėje. Šie navikai gali būti įvairių tipų, įskaitant plokščialąstelinę karcinomą, adenokarcinomą ir kitus retesnius vėžio tipus. Liga dažnai diagnozuojama vėlyvose stadijose, nes ankstyvieji simptomai gali būti lengvi arba nebūti. Ši liga yra svarbi, nes ji gali turėti didelį poveikį paciento gyvenimo kokybei, sukelti mitybos problemas ir gali būti mirtina, jei nebus tinkamai gydoma.

Ligos priežastis

Pagrindinės burnaryklės piktybinių navikų priežastys gali būti įvairios. Dažnai pasitaiko, kad liga yra susijusi su ilgalaikiu tabako vartojimu ir alkoholio suvartojimu. Taip pat žinoma, kad žmogaus papilomos virusas (ŽPV) gali padidinti riziką susirgti burnaryklės vėžiu. Kiti galimi veiksniai apima prastą burnos higieną, lėtines uždegimines ligas, tokius kaip lėtinis rinitas, ir genetinę polinkį.

Rizikos faktoriai

  • Tabako vartojimas – didina riziką, nes tabakas gali pažeisti gleivinę ir sukelti genetinius pokyčius ląstelėse.
  • Alkoholio vartojimas – vartojant dideliais kiekiais, alkoholis gali dirginti gleivinę ir padidinti vėžio riziką.
  • Žmogaus papilomos virusas (ŽPV) – tam tikros ŽPV rūšys yra susijusios su burnaryklės vėžiu.
  • Prasta burnos higiena – gali sukelti lėtinius uždegimus ir padidinti navikų riziką.
  • Amžius – vyresni žmonės dažniau serga šia liga, nes vėžys dažniausiai vystosi per ilgesnį laiką.

Simptomai

  • Pagrindiniai burnaryklės piktybinių navikų simptomai gali būti gerklės skausmas, kuris nepraeina, sunkumai ryjant maistą, balso pokyčiai, taip pat iškilimai ar opelės burnoje. Kai kurie pacientai gali patirti svorio netekimą, nuovargį ir burnos ar gerklės kraujavimą. Simptomai gali būti įvairūs ir priklauso nuo naviko vietos ir stadijos.

Diagnostika

Burnaryklės piktybinių navikų diagnostika apima kelis etapus. Pirmiausia atliekamas klinikinis tyrimas, kurio metu gydytojas vertina simptomus ir atlieka fizinį patikrinimą. Papildomi tyrimai, tokie kaip endoskopija, leidžia tiesiogiai apžiūrėti burnaryklę ir paimti biopsiją, norint patvirtinti diagnozę. Taip pat gali būti atliekami vaizdiniai tyrimai, tokie kaip kompiuterinė tomografija (KT) ar magnetinio rezonanso tomografija (MRT), siekiant nustatyti naviko apimtį ir metastazes.

Gydymas

Burnaryklės piktybinių navikų gydymas gali būti įvairus ir priklauso nuo ligos stadijos bei naviko tipo. Pagrindinės gydymo galimybės apima chirurgiją, radioterapiją ir chemoterapiją. Chirurgija gali būti naudojama pašalinti naviką ir aplinkinius audinius. Radioterapija gali būti taikoma kaip pagrindinis gydymas arba kaip papildoma priemonė po operacijos. Chemoterapija gali būti skiriama, kai navikas yra metastazavęs arba jei operacija nėra įmanoma. Naujausios terapijos galimybės, tokios kaip imunoterapija ir tikslinė terapija, taip pat gali būti taikomos, siekiant pagerinti gydymo rezultatus ir sumažinti šalutinių poveikių riziką.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
apopleksija
arteritas
ataugos
ausis
bėrimai
būgnelis
cholera
cholesteatomos
cirozė
cistos
depresija
dermatitas
diabetas
diagnostika
dilgėlinė
duodenitas
empiema
fibroadenomatozė
gastritas
granuliomatozė
gydymas
hemorojus
imunitetas
infekcija
infekcijos
inkstai
insultas
išopėjimas
kepenys
keratitas
kiaušialąstė
kiaušidės
kifozė
komplikacijos
kontraceptikai
kraujagyslės
kraujas
kraujui
krūtinplėvės
laivakaulis
lavažas
ligoms
ligos
limfmazgiai
mastoiditas
mediastinitas
menopauzės
miegas
migrena
mioma
miomos
mišria
navikai
navikas
nealerginio
nealerginis
nerimas
nėštumas
osteoporozė
ovuliacija
persodinamas
plaučiai
pleuritas
pneumokoniozė
pneumotoraksas
priklausomybė
priteka
proteinozė
pūlinys
pūslės
pykinimas
randėjimu
salpingitas
sąnariai
sąnarys
sėklidės
sindromas
skilvelis
šlapimas
šlapimtakis
šlapinimasis
šlaplė
šokikaulis
spontaninė kraujosruva
stuburas
susirgimams
terapija
tinklainė
transplantacija
traumos
tulžis
uratai
vaistai
vakcina
vargina
vėžys
viduriavimas
vožtuvas

Rašyti komentarą