Dantų griežimas

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Dantų griežimas, dar žinomas kaip bruksizmas, yra būklė, susijusi su dantų ir mandibuliarinės sistemos anatomija. Pagrindiniai organai, kurie yra paveikti, yra dantys, žandikauliai ir raumenys, kurie kontroliuoja kramtymo judesius. Dantys, ypač jų emalis, gali patirti didelį nusidėvėjimą, o žandikaulio raumenys gali būti pertempami, sukeldami skausmą ir diskomfortą. Be to, ilgalaikis dantų griežimas gali paveikti sąnarį, jungiantį žandikaulį su kaukole, vadinamą temporomandibular joint (TMJ), sukeldamas jo disfunkciją ir skausmą.

Ligos aprašymas

Dantų griežimas yra savanoriškas arba nesavanoriškas dantų trynimas ar sukandimas, kuris gali atsirasti tiek dienos metu, tiek naktį. Tai dažnai vyksta miego metu ir gali būti susijęs su stresu, nerimu ar kitomis emocinėmis būsenomis. Ši liga yra svarbi, nes ji gali sukelti ilgalaikių dantų ir žandikaulio problemų, įskaitant dantų lūžius, dantenų problemas ir stiprų skausmą. Be fizinių pasekmių, bruksizmas gali turėti neigiamą poveikį gyvenimo kokybei, sukeldamas nuovargį ir miego sutrikimus.

Ligos priežastis

Pagrindinės dantų griežimo priežastys apima psichologinius veiksnius, tokius kaip stresas, nerimas, ir emocinė įtampa. Taip pat gali prisidėti fiziologiniai aspektai, tokie kaip dantų netekimas, dantų iškrypimas ar netinkamas įkandimas. Be to, tam tikri vaistai, pavyzdžiui, antidepresantai, gali padidinti bruksizmo riziką. Kai kurie tyrimai rodo, kad genetika taip pat gali turėti įtakos šios ligos atsiradimui.

Rizikos faktoriai

  • Stresas: Psichologinė įtampa dažnai yra pagrindinė bruksizmo priežastis, nes ji gali sukelti raumenų įtampą ir nesąmoningą dantų griežimą.
  • Netinkamas įkandimas: Dantų iškrypimas ar netinkamas dantų išsidėstymas gali lemti dantų griežimą, kad kompensuotų diskomfortą.
  • Amžius: Vaikai dažnai patiria bruksizmą, tačiau suaugusiesiems ši liga gali pasireikšti dėl streso ar kitų veiksnių.
  • Genetika: Jei šeimoje yra buvę bruksizmo atvejų, rizika patirti šią ligą gali būti didesnė.

Simptomai

  • Pagrindiniai ligos simptomai gali apimti dantų skausmą, žandikaulio skausmą, galvos skausmus, ypač ryte, ir dantų nusidėvėjimą. Kai kuriais atvejais gali pasireikšti ir TMJ disfunkcija, sukelianti skausmą bei ribotą žandikaulio judrumą. Naktinis dantų griežimas gali sukelti miego sutrikimus ir nuovargį dienos metu.

Diagnostika

Dantų griežimas diagnozuojamas remiantis pacientų skundais, klinikiniu tyrimu ir istorija. Stomatologas gali atlikti dantų ir žandikaulio patikrinimą, ieškodamas nusidėvėjimo požymių. Papildomi tyrimai, tokie kaip rentgeno spinduliai, gali būti naudojami norint įvertinti dantų ir žandikaulio būklę. Kartais gali būti rekomenduojama miego stebėjimo studija, siekiant nustatyti, ar bruksizmas vyksta miego metu.

Gydymas

Dantų griežimo gydymas gali apimti tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Medicininiai sprendimai gali apimti dantų apsauginius įtvarus, kurie padeda apsaugoti dantis nuo nusidėvėjimo. Taip pat gali būti skiriami raumenis atpalaiduojantys vaistai ar skausmą malšinantys preparatai. Nemedicininiai sprendimai apima stresą mažinančias terapijas, tokias kaip meditacija, masažas ar kognityvinė elgesio terapija. Naujausios terapijos galimybės gali apimti biofeedback metodus, kurie moko pacientus atpažinti ir kontroliuoti raumenų įtampą.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
akies paviršiaus ligos
burnos chirurgija
burnos ligos
dantenų liga
dantenų ligos
dantenų recesija
dantų gydymas
dantų patologija
dantų restauracija
gingivostomatitas
ligų nustatymas
medicininė vaizdavimo technologija
periodontinės ligos
pūslinė keratopatija
radiacija
ragenos degeneracija
ragenos distrofija
ragenos liga
ragenos patologija
reaktyvacija

Rašyti komentarą