Daugiaformė raudonė
Anatomija
Daugiaformė raudonė, dar žinoma kaip daugiaformė eritema, yra odos liga, kuri daugiausia paveikia epidermį ir dermą. Ši liga sukelia uždegiminius procesus, kurie pasireiškia įvairiomis odos išbėrimais. Paveikta oda gali tapti paraudusi, patinusi, o ant jos atsiranda pūslelių ar dėmių. Daugiaformė raudonė gali turėti įtakos ir gleivinėms, tokioms kaip burna, akių junginė ir lytiniai organai, todėl liga gali sukelti diskomfortą ir skausmą šiose vietose.
Ligos aprašymas
Daugiaformė raudonė yra ūminė uždegiminė odos liga, kuri dažnai pasireiškia kaip alerginė reakcija arba kaip reakcija į infekcijas, pavyzdžiui, herpes simplex virusą. Liga gali pasireikšti įvairiomis formomis, įskaitant lengvas formas, kurios gali praeiti be gydymo, ir sunkesnes formas, kurios gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip Stevens-Johnson sindromas. Dėl savo variacijų ir galimo rimto poveikio, ši liga yra svarbi dermatologijos srityje ir reikalauja atidaus stebėjimo ir gydymo.
Ligos priežastis
Pagrindinės daugiaformės raudonės priežastys gali būti susijusios su infekcijomis, vaistų vartojimu, alerginėmis reakcijomis ar autoimuninėmis ligomis. Dažnai ši liga atsiranda kaip reakcija į herpes simplex virusą, tačiau gali būti ir kitų infekcijų, pavyzdžiui, streptokokų sukeltų infekcijų, priežastimi. Be to, tam tikri vaistai, tokie kaip antibiotikai ar nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, gali sukelti šios ligos vystymąsi. Alerginės reakcijos ir autoimuniniai procesai taip pat gali prisidėti prie ligos atsiradimo.
Rizikos faktoriai
- Infekcijos, ypač herpes simplex viruso ar streptokokų, gali padidinti ligos riziką.
- Tam tikrų vaistų vartojimas, tokių kaip antibiotikai, gali sukelti alergines reakcijas ir sukelti daugiaformę raudonę.
- Asmenys su nusilpusia imunine sistema arba turintys autoimuninių ligų yra labiau linkę susirgti šia liga.
Simptomai
- Pagrindiniai ligos simptomai apima odos bėrimus, kurie gali pasireikšti kaip raudonos dėmės, pūslelės ar šašai. Bėrimai gali būti skausmingi, niežtintys ir gali sukelti diskomfortą. Sunkesniais atvejais gali pasireikšti gleivinių pažeidimai, kurie gali sukelti skausmą burnoje ar akyse. Simptomai gali svyruoti nuo lengvų iki sunkių, priklausomai nuo ligos formos ir individualios organizmo reakcijos.
Diagnostika
Daugiaformės raudonės diagnostika apima klinikinį įvertinimą, kurio metu gydytojas apžiūri odos bėrimus ir renkasi anamnezę. Svarbūs tyrimai gali apimti odos biopsiją, siekiant išsiaiškinti ligos pobūdį ir pašalinti kitas panašias ligas. Taip pat gali būti atliekami alerginiai testai ar kraujo tyrimai, siekiant nustatyti galimas ligos priežastis.
Gydymas
Daugiaformės raudonės gydymas priklauso nuo ligos sunkumo ir simptomų. Lengvų formų atveju, gali pakakti simptomų valdymo, naudojant antihistamininius vaistus ir vietinius kortikosteroidus. Sunkesniais atvejais gali prireikti sisteminių steroidų ar imunosupresantų. Be to, gydant ligą, svarbu identifikuoti ir pašalinti galimas priežastis, tokias kaip vaistai ar infekcijos. Naujausios terapijos galimybės apima biologinius vaistus, kurie gali būti veiksmingi sunkesnėms ligos formoms.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas
Komentarai