Delyras, nesukeltas alkoholio arba kitų psichoaktyviųjų medžiagų

Ligos aprašymas
Gydytojai
Straipsniai

Anatomija

Delyras, nesukeltas alkoholio arba kitų psichoaktyviųjų medžiagų, yra neuropsichiatrinė būklė, kuri paveikia centrinę nervų sistemą. Pagrindiniai paveikti organai yra smegenys, ypač tos sritys, kurios atsakingos už kognityvines funkcijas, emocijas ir elgesį. Delyro metu gali būti pažeidžiami neurotransmiteriai, tokie kaip acetilcholinas, dopaminas ir serotoninas, kurie atlieka svarbų vaidmenį smegenų veikloje ir sąmoningumo palaikyme. Be to, gali būti paveikti ir kiti organai, pvz., širdis ir kepenys, dėl fiziologinių pokyčių, susijusių su stresu ir metabolizmu.

Ligos aprašymas

Delyras, nesukeltas alkoholio arba kitų psichoaktyviųjų medžiagų, yra ūmus psichikos sutrikimas, kuris pasižymi sąmonės sutrikimu, pažinimo funkcijų pablogėjimu ir psichomotoriniu nerimu. Ši liga gali pasireikšti įvairiomis formomis, pvz., haliucinacijomis, iliuzijomis ir dezorientacija. Delyras dažnai yra laikinas ir gali trukti nuo kelių valandų iki kelių dienų. Šis sutrikimas yra svarbus, nes jis gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip kritimai, traumos ir net mirtis, ypač vyresnio amžiaus žmonėms ir tiems, kurie turi lėtinių ligų.

Ligos priežastis

Pagrindinės delyro priežastys gali būti įvairios, įskaitant infekcijas (pvz., pneumoniją, šlapimo takų infekcijas), metabolinius sutrikimus (pvz., hipoksiją, hipoglikemiją), vaistų poveikį arba nutraukimo simptomus. Taip pat gali būti ir neurologinės ligos, tokios kaip insultai ar smegenų navikai, kurie gali sukelti delyro epizodus. Stresas ir miego trūkumas taip pat gali prisidėti prie ligos vystymosi.

Rizikos faktoriai

  • Vyresnis amžius – senyvo amžiaus žmonės dažniau patiria delyrą dėl sumažėjusios smegenų funkcijos ir kitų sveikatos problemų.
  • Kitos ligos – lėtinės ligos, tokios kaip cukrinis diabetas ar širdies ligos, gali didinti delyro riziką.
  • Vaistų vartojimas – tam tikri vaistai, ypač antipsichoziniai ar raminamieji, gali sukelti delyro simptomus.
  • Infekcijos – sunkios infekcijos, ypač vyresnio amžiaus žmonėms, gali sukelti delyro epizodus.

Simptomai

  • Delyro simptomai gali būti labai įvairūs. Lengvi simptomai apima sumišimą, nerimą ir miego sutrikimus. Vidutinio sunkumo simptomai gali būti haliucinacijos, iliuzijos ir nuotaikų svyravimai. Sunkūs atvejai gali sukelti sunkią dezorientaciją, agresyvumą ir netgi komą.

Diagnostika

Delyro diagnozė dažnai remiasi klinikiniu vertinimu, kuriame gydytojas atsižvelgia į paciento istoriją, simptomus ir fizinį tyrimą. Papildomi tyrimai, tokie kaip kraujo tyrimai, šlapimo tyrimai ir vaizdiniai tyrimai (pvz., MRT ar KT), gali būti atliekami siekiant nustatyti galimas priežastis, tokias kaip infekcijos ar metaboliniai sutrikimai.

Gydymas

Delyro gydymas apima tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Medicininiai sprendimai gali apimti raminamuosius vaistus, tokius kaip benzodiazepinai, ir antipsichozinius vaistus, kad būtų sumažinti simptomai. Nemedicininiai sprendimai gali apimti aplinkos pritaikymą, pavyzdžiui, ramią ir gerai apšviestą aplinką, taip pat socialinę paramą ir psichoterapiją. Naujiausi gydymo metodai gali apimti ir pažangias terapijas, tokias kaip kognityvinė elgesio terapija, siekiant padėti pacientams atsigauti ir išvengti būsimų epizodų.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
abstinencija
alkoholinė encefalopatija
alkoholio polineuropatija
alkoholio sindromas
autoimuninė liga
biopsija
chirurginė intervencija
felčio sindromas
fibrozinė displazija
folikulinė limfoma
gydytojo konsultacija
histopatologija
kaulų liga
klinikiniai simptomai
limfoproliferacinės ligos
motorinė funkcija
odos ligos
rehabilitacija
splenomegalija

Rašyti komentarą