Dermatofitijos

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Dermatofitijos yra grybelinė infekcija, kuri paveikia odą, plaukus ir nagus. Ši liga dažniausiai pažeidžia epidermį, kuris yra viršutinis odos sluoksnis, ir gali plisti į gilesnius odos sluoksnius, tokius kaip dermis. Dermatofitai (grybai, sukelti šią ligą) turi gebėjimą skaidyti keratiną, todėl jie gali kolonizuoti odą ir plaukus, sukeldami uždegimą ir kitus simptomus. Paveikta oda gali tapti raudona, pleiskanota ir niežti, o nagai gali tapti trapūs ir pakitę.

Ligos aprašymas

Dermatofitijos yra grybelinė infekcija, kurią sukelia dermatofitai, dažniausiai Trichophyton, Microsporum ir Epidermophyton gentys. Ši liga yra svarbi, nes ji gali sukelti didelį diskomfortą, estetinį nepatogumą ir gali sukelti antrines bakterines infekcijas. Dermatofitijos yra plačiai paplitusios visame pasaulyje, ypač šiltą ir drėgną klimatą turinčiose vietovėse. Infekcija gali būti perduodama tiesiogiai per kontaktą su užkrėstais asmenimis arba per užkrėstus paviršius.

Ligos priežastis

Pagrindinės dermatofitijų priežastys yra dermatofitų grybeliai, kurie gali patekti į organizmą per pažeistą odą arba tiesiogiai kontaktuojant su užkrėstais asmenimis. Grybeliai gali būti randami dirvožemyje, ant gyvūnų ar žmonių odos. Infekcijos mechanizmas dažnai susijęs su odos drėgme, šiluma ir sumažėjusia imuniteto funkcija. Taip pat svarbu paminėti, kad asmenys su tam tikromis sveikatos problemomis, tokiomis kaip cukrinis diabetas, yra labiau linkę į šią ligą.

Rizikos faktoriai

  • Drėgnos ir šiltos sąlygos: Grybeliai geriausiai vystosi drėgnose ir šiltose aplinkose, todėl vietos, kuriose yra didelė drėgmė, yra ypač rizikingos.
  • Susilpnėjusi imuninė sistema: Žmonės, turintys silpną imunitetą, yra labiau linkę susirgti dermatofitijomis.
  • Asmeniniai higienos įpročiai: Nepakankama asmens higiena gali padidinti infekcijos riziką.
  • Tiesioginis kontaktas su užkrėstais asmenimis arba gyvūnais: Infekcija gali plisti per tiesioginį kontaktą su užkrėstais asmenimis arba gyvūnais.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai apima niežėjimą, odos paraudimą, pleiskanojimą ir uždegimą. Gali pasireikšti ir odos lupimasis, pūslės, o kartais net ir skausmas. Nagų dermatofitijos atveju nagai gali tapti trapūs, išsiplėsti, pakeisti spalvą ir netgi atsilaisvinti nuo nagų guolio.

Diagnostika

Dermatofitijų diagnozė dažniausiai atliekama remiantis klinikiniais simptomais ir anamneze. Dermatologas gali atlikti odos grandinį ir mikroskopinį tyrimą, kad nustatytų grybelio buvimą. Taip pat gali būti atliekami kultūriniai tyrimai, siekiant identifikuoti konkrečią grybelinę rūšį, sukėlusią infekciją.

Gydymas

Dermatofitijų gydymas gali apimti tiek vietinį, tiek sisteminį gydymą. Vietiniai preparatai, tokie kaip priešgrybeliniai kremai, purškalai ar tepalai, dažnai yra pirmasis pasirinkimas. Sunkesniais atvejais gali būti skiriami sisteminiai priešgrybeliniai vaistai, tokie kaip terbinafinas ar itrakonazolas. Be to, svarbu laikytis tinkamos higienos ir išvengti drėgnų sąlygų, kad būtų sumažinta infekcijos rizika. Naujoviškos terapijos, tokios kaip lazerinė terapija, taip pat gali būti nagrinėjamos kaip papildomos gydymo galimybės.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
alergija
bakterijos
bėrimas
dermatitas
dispepsija
granuliomatozė
ichtiozė
infekcija
infekcijos
insultas
karščiavimas
ligoms
ligos
paburkimas
sindromas
sutrikimai
uždegimas
vaistai
vargina
virusai

Rašyti komentarą