Didžiosios lytinės lūpos piktybinis navikas
Anatomija
Didžiosios lytinės lūpos yra svarbi moters reprodukcinės sistemos dalis, esančios išorėje, abiejose vulvos pusėse. Jos sudaro odos raukšlės, kurios saugo vidinę vulvos struktūrą ir atlieka apsauginę funkciją. Piktybinis navikas šioje srityje gali paveikti ne tik pačias didžiąsias lytines lūpas, bet ir aplinkines struktūras, pavyzdžiui, mažąsias lytines lūpas, klitorį, makšties išangę ir šlaplę. Šios anatominės struktūros yra itin svarbios, nes jos prisideda prie seksualinės funkcijos, šlapinimosi ir gimdymo procesų.
Ligos aprašymas
Didžiosios lytinės lūpos piktybinis navikas yra reta, tačiau rimta liga, kuri pasireiškia naviko augimu didžiosiose lytinėse lūpose. Šis navikas gali būti įvairių tipų, tačiau dažniausiai pasitaiko plokščialąstelinė karcinoma. Liga gali būti agresyvi, o jos progresavimas gali sukelti metastazes į kitus organus. Ši liga yra svarbi, nes ji gali turėti didelį poveikį moters gyvenimo kokybei, seksualinei funkcijai ir psichologinei gerovei, be to, ji dažnai diagnozuojama vėlyvose stadijose, kai gydymas yra sudėtingesnis.
Ligos priežastis
Piktybinio naviko atsiradimas didžiosiose lytinėse lūpose gali būti susijęs su keliais veiksniais. Pagrindinės priežastys apima ilgalaikį kontaktą su dirginančiomis medžiagomis, pavyzdžiui, cheminėmis medžiagomis ar infekcijomis, tokiomis kaip žmogaus papilomos virusas (ŽPV). Taip pat genetiniai veiksniai, imunologinės problemos ir hormoniniai pokyčiai gali prisidėti prie ligos vystymosi. Pavyzdžiui, moterims, kurios patyrė ilgalaikį estrogenų poveikį, gali padidėti rizika susirgti šiuo naviku.
Rizikos faktoriai
- Žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcija – padidina piktybinių navikų riziką, ypač jei infekcija yra ilgalaikė.
- Amžius – vyresnio amžiaus moterims rizika susirgti didėja.
- Imunodeficito būklės – silpnesnė imuninė sistema gali lemti didesnę riziką susirgti navikais.
- Genetiniai veiksniai – šeimos istorija, susijusi su vėžiu, gali padidinti riziką.
- Ilgalaikė kontaktinė dirginimo medžiaga – cheminiai junginiai, esantys kosmetikoje ar higienos priemonėse, gali sukelti lėtines uždegimines reakcijas.
Simptomai
- Pirmieji ligos simptomai gali būti neskausmingi mazgeliai ar iškilimai didžiosiose lytinėse lūpose, kurie gali augti.
- Vėliau gali pasireikšti skausmas, niežulys, kraujavimas arba diskomfortas lytinių santykių metu.
- Taip pat gali būti pastebėta odos spalvos pokyčių ar opų atsiradimo lūpose.
- Vėlyvosiose ligos stadijose simptomai gali apimti bendrą silpnumą, svorio kritimą ir nuovargį.
Diagnostika
Didžiosios lytinės lūpos piktybinio naviko diagnostika apima kelis žingsnius. Pirmiausia atliekamas fizinis tyrimas, kurio metu gydytojas įvertina lūpų būklę. Gali būti atliekami papildomi tyrimai, tokie kaip biopsija, siekiant ištirti audinius ir patvirtinti naviko pobūdį. Taip pat gali būti naudojami vaizdiniai tyrimai, tokie kaip ultragarsas, kompiuterinė tomografija (KT) ar magnetinio rezonanso tomografija (MRT), siekiant nustatyti naviko dydį ir galimą metastazių buvimą.
Gydymas
Didžiosios lytinės lūpos piktybinio naviko gydymas priklauso nuo ligos stadijos ir paciento sveikatos būklės. Dažniausiai taikomas chirurginis gydymas, kurio metu pašalinamas navikas. Jei liga yra pažengusi, gali prireikti papildomų gydymo metodų, tokių kaip radioterapija ar chemoterapija. Naujovės gydyme apima imunoterapiją, kuri gali padėti organizmui kovoti su vėžinėmis ląstelėmis. Be to, psichologinė parama ir rehabilitacija yra svarbūs aspektai, siekiant pagerinti pacientų gyvenimo kokybę po gydymo.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas