Didžiųjų seilių liaukų gerybiniai navikai
Anatomija
Didžiųjų seilių liaukų gerybiniai navikai yra susiję su seilių liaukų anatomija, kuri yra esminė žmogaus virškinimo ir kalbos sistemos dalis. Žmogaus organizme yra trys pagrindinės didžiosios seilių liaukos: parotidinės, submandibulinės ir sublingualinės. Šios liaukos gamina seiles, kurios padeda virškinti maistą, drėkina burną ir dalyvauja skonio pojūtyje. Gerybiniai navikai gali susidaryti bet kurioje iš šių liaukų, tačiau dažniausiai pasitaiko parotidinėje liaukoje. Gerybiniai navikai paprastai nesukelia invazijos į aplinkinius audinius, tačiau gali sukelti diskomfortą ar estetinį nepatogumą.
Ligos aprašymas
Didžiųjų seilių liaukų gerybiniai navikai yra ne piktybiniai augliai, kurie gali pasireikšti seilių liaukose. Šie navikai yra įvairių tipų, įskaitant adenomas, cistas ir fibromas. Gerybiniai navikai paprastai auga lėtai ir, nors ir gali sukelti tam tikrų simptomų, jie dažnai nekelia didelės grėsmės gyvybei. Tačiau šie navikai yra svarbūs, nes netinkamai diagnozuoti ar gydomi, gali sukelti komplikacijų ir reikalauti chirurginio pašalinimo.
Ligos priežastis
Gerybinių navikų atsiradimas didžiųjų seilių liaukose nėra visiškai aiškus, tačiau manoma, kad tam įtakos turi genetiniai veiksniai, hormoniniai pokyčiai ir aplinkos veiksniai. Kai kurie mokslininkai teigia, kad ilgalaikis tam tikrų cheminių medžiagų poveikis, pavyzdžiui, tabako dūmų ar radiacijos, gali prisidėti prie navikų formavimosi. Taip pat yra hipotezių, kad lėtinis uždegimas ar infekcijos gali skatinti gerybinių navikų vystymąsi.
Rizikos faktoriai
- Tabako vartojimas – tabako dūmai gali sukelti lėtinius uždegimus, kurie gali prisidėti prie navikų atsiradimo.
- Radiacijos poveikis – asmenys, kurie buvo veikiami radiacijos, ypač galvos ir kaklo srityje, turi didesnę riziką susirgti šia liga.
- Amžius – vyresni žmonės dažniau susiduria su gerybiniais navikais dėl natūralaus organizmo senėjimo proceso.
- Genetiniai veiksniai – šeimos istorija, susijusi su seilių liaukų ligomis, gali padidinti riziką susirgti.
Simptomai
- Pagrindiniai simptomai gali apimti neskausmingą patinimą ar auglį šalia žandikaulio, kur yra didžiosios seilių liaukos. Kai kurie pacientai gali patirti diskomfortą ar skausmą, ypač jei navikas spaudžia aplinkinius audinius.
- Gali pasireikšti seilių srauto pokyčiai, įskaitant sausumą burnoje ar sunkumą ryjant.
- Retais atvejais gali atsirasti veido asimetrija arba raumenų silpnumas, jei navikas daro spaudimą veido nervui.
Diagnostika
Didžiųjų seilių liaukų gerybinių navikų diagnostika apima kelis svarbius etapus. Pirmiausia gydytojas atlieka išsamią anamnezę ir fizinį ištyrimą, siekdamas nustatyti auglio buvimą. Papildomi tyrimai gali apimti ultragarso tyrimą, kompiuterinę tomografiją (KT) ar magnetinio rezonanso tomografiją (MRT), kad būtų galima įvertinti auglio dydį ir vietą. Galiausiai, norint patvirtinti diagnozę, gali prireikti biopsijos, kurios metu paimamas audinio mėginys, kad būtų galima nustatyti naviko pobūdį.
Gydymas
Didžiųjų seilių liaukų gerybinių navikų gydymas dažniausiai apima chirurginį pašalinimą, ypač jei navikas sukelia simptomus arba yra estetiškai nepatrauklus. Operacija gali būti atliekama ambulatoriškai, o pacientai dažnai gali grįžti namo tą pačią dieną. Be to, kai kuriais atvejais gali būti taikoma stebėjimo strategija, jei navikas yra mažas ir nesukelia simptomų. Nors radiacinė terapija paprastai nenaudojama gerybiniams navikams, ji gali būti taikoma, jei yra komplikacijų ar recidyvų. Naujoviškos terapijos galimybės šiuo metu nagrinėjamos, tačiau chirurgija išlieka pagrindiniu gydymo metodu.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas