Dishidrozė [pompholyx] (prakaitavimo sukeltas delnų ir padų pūslelinis bėrimas)
Anatomija
Dishidrozė, dar vadinama pompholyx, yra odos liga, kuri pirmiausia veikia delnus ir padus. Ši liga yra susijusi su epidermiu – viršutiniu odos sluoksniu, kuris yra atsakingas už apsaugą ir barjerą nuo išorinių dirgiklių. Poveikio zona yra ypatingai jautri, nes čia yra didelis prakaito liaukų tankis. Dishidrozės atveju, prakaito liaukos gali reaguoti į įvairius dirgiklius, sukeldamos pūsleles, kurios gali būti skausmingos ir niežtinčios. Be to, liga gali paveikti imuninę sistemą, nes uždegiminiai procesai gali pasireikšti, kai organizmas bando kovoti su dirgikliais.
Ligos aprašymas
Dishidrozė yra uždegiminė odos liga, pasireiškianti pūslelių susidarymu ant delnų ir padų. Šios pūslelės dažnai būna užpildytos skysčiu ir sukelia diskomfortą. Liga gali pasireikšti periodiškai, su paūmėjimais ir remisijomis. Dishidrozė yra svarbi, nes ji gali žymiai paveikti žmogaus gyvenimo kokybę, sukelti psichologinį stresą ir riboti kasdienes veiklas. Be to, nesugebėjimas tinkamai gydyti gali sukelti antrines infekcijas ir odos pažeidimus.
Ligos priežastis
Pagrindinės dishidrozės priežastys nėra visiškai aiškios, tačiau manoma, kad ji gali būti susijusi su įvairiais veiksniais. Tai gali apimti alergines reakcijas, streso poveikį, drėgną aplinką, odos dirgiklius, tokius kaip muilas ar chemikalai, ir genetinę polinkį. Taip pat manoma, kad prakaitavimo sutrikimai gali būti viena iš priežasčių, nes per didelis prakaitavimas gali dirginti odą ir sukelti uždegimines reakcijas.
Rizikos faktoriai
- Stresas – emocinis stresas gali pabloginti simptomus ir sukelti paūmėjimus.
- Prakaitavimas – padidėjęs prakaitavimas gali sukelti odos dirginimą ir ligos išsivystymą.
- Alergijos – žmonės, turintys alergijų, gali būti labiau linkę į dishidrozę.
- Kontaktas su dirgikliais – dažnas kontaktas su muilu, chemikalais ar kitomis medžiagomis gali didinti ligos riziką.
Simptomai
- Pradinis simptomas dažniausiai yra niežėjimas, po kurio atsiranda mažos pūslelės, užpildytos skysčiu. Pūslelės gali būti skausmingos ir sukelti diskomfortą. Paprastai jos atsiranda grupėmis ir gali sprogti, sukeldamos žaizdas, kurios gali užsikrėsti. Kai kuriais atvejais gali pasireikšti odos lupimasis ir paraudimas aplink paveiktas vietas.
Diagnostika
Dishidrozės diagnozė paprastai remiasi klinikiniu įvertinimu ir paciento istorija. Dermatologas gali atlikti fizinį tyrimą, kad įvertintų simptomus ir odos būklę. Kartais gali būti rekomenduojami papildomi tyrimai, tokie kaip odos biopsija, kad būtų atmestos kitos odos ligos arba infekcijos.
Gydymas
Dėl dishidrozės gydymo gali būti taikomi įvairūs medicininiai ir nemedicininiai sprendimai. Medicininiai gydymo būdai apima kortikosteroidų tepalų ar kremų naudojimą, kurie padeda sumažinti uždegimą ir niežėjimą. Antihistamininiai vaistai taip pat gali būti skiriami, kad sumažintų niežėjimą. Nemedicininiai sprendimai apima odos drėkinimą, vengiant dirgiklių ir stresą mažinančių metodų. Naujausios terapijos galimybės gali apimti fototerapiją ir imunoterapiją, kurios gali padėti kai kuriems pacientams, sergantiems sunkesnėmis formomis.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas