Egzogeninis alerginis alveolitas

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Egzogeninis alerginis alveolitas (EAA) yra liga, kuri tiesiogiai veikia plaučių alveolius – mažiausias oro maišelius, atsakingus už dujų mainus organizme. Pagrindinės paveiktos sistemos yra kvėpavimo sistema ir imuninė sistema. EAA sukelia uždegimą alveoliuose, kuris kyla reaguojant į tam tikras aplinkos dirgiklius, tokius kaip organinės medžiagos, bakterijos ar grybeliai. Dėl šios ligos gali sumažėti deguonies pasiūla organizmui, o ilgainiui tai gali sukelti plaučių funkcijos sutrikimus ir net kvėpavimo nepakankamumą.

Ligos aprašymas

Egzogeninis alerginis alveolitas yra imuninės sistemos reakcija į tam tikrus aplinkos alergenus, kurie patenka į plaučius. Ši liga gali pasireikšti ūmine arba lėtine forma, priklausomai nuo to, kaip ilgai ir kokiu intensyvumu asmuo buvo veikiamas alergenų. Ūminė forma dažnai pasireiškia staiga, o lėtinė forma gali vystytis per ilgą laiką. EAA yra svarbi, nes gali sukelti rimtų sveikatos problemų ir reikalauja tinkamo gydymo bei prevencijos.

Ligos priežastis

Pagrindinės EAA priežastys yra kontaktas su įvairiais alergenais, tokiais kaip grybelių sporos, paukščių plunksnos, šienas, tabako dūmai ir kiti organiniai ar cheminiai dirgikliai. Imuninė sistema reaguoja į šiuos dirgiklius, sukelkdama uždegimą alveoliuose. Be to, genetikos veiksniai, pavyzdžiui, šeimos istorija alergijų, gali turėti įtakos ligos vystymuisi. Kai kurie žmonės gali būti labiau linkę į EAA dėl savo imuninės sistemos ypatumų.

Rizikos faktoriai

  • Profesinė veikla: asmenys, dirbantys žemės ūkyje, gyvulininkystėje, statybose ar pramonėje, kur gali būti kontaktas su alergenais.
  • Amžius: vyresnio amžiaus žmonės gali būti labiau pažeidžiami dėl sumažėjusios imuninės sistemos funkcijos.
  • Genetiniai veiksniai: šeimos istorija alergijų ar kvėpavimo takų ligų gali padidinti riziką susirgti EAA.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai apima dusulį, kosulį, krūtinės skausmą, karščiavimą ir nuovargį. Ūminėje formoje simptomai gali pasireikšti staiga ir būti intensyvūs, o lėtinėje formoje simptomai gali būti mažiau ryškūs, tačiau ilgainiui gali pablogėti, sukelti nuolatinį diskomfortą ir kvėpavimo sunkumų.

Diagnostika

Egzogeninio alerginio alveolito diagnozė paprastai prasideda nuo anamnezės rinkimo ir fizinio tyrimo. Gydytojas gali rekomenduoti atlikti plaučių funkcijos testus, rentgeno nuotraukas ar kompiuterinę tomografiją, kad įvertintų plaučių būklę. Be to, gali būti atliekami kraujo tyrimai, siekiant nustatyti uždegimo žymenis ir alergenų antikūnus, bei bronchoskopija, kurios metu imami plaučių audinių mėginiai.

Gydymas

Egzogeninio alerginio alveolito gydymas apima tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Pirmiausia būtina pašalinti kontaktą su alergenais. Medicininis gydymas gali apimti kortikosteroidus, kurie mažina uždegimą, ir imunosupresantus, kurie slopina imuninės sistemos reakcijas. Be to, fizinė terapija ir reabilitacija gali padėti atstatyti plaučių funkciją. Naujų terapijos galimybių, tokių kaip biologiniai vaistai, tyrimai vis dar vykdomi, siekiant gerinti gydymo efektyvumą ir pacientų gyvenimo kokybę.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
alergijos
angina
bakterijos
diagnostika
dusulys
granuliomatozė
infekcija
insultas
karščiavimas
kosulys
ligos
pacientas
plaučiai
pneumokoniozė
sarkoidozė
terapija
uždegimas
vaistai
vargina
virusai
virusas

Rašyti komentarą