Episkleritas

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Episkleritas yra liga, kuri paveikia akies episklerą – ploną audinio sluoksnį, esantį tarp skleros (kietos akies membranos) ir konjunktyvos. Ši liga dažniausiai pasireiškia kaip uždegimas, kuris gali paveikti vieną arba abi akis. Episkleritas gali būti susijęs su kitomis sistemomis, tokiomis kaip imuninė sistema, kadangi dažnai jis atsiranda kartu su sisteminėmis ligomis, pavyzdžiui, reumatoidiniu artritu ar kitomis autoimuninėmis ligomis.

Ligos aprašymas

Episkleritas yra uždegiminė liga, pasireiškianti akies episkleros uždegimu. Ši liga gali būti klasifikuojama į dvi formas: paprastą (nekomplikuotą) ir nodulinę (komplikuotą). Paprastai episkleritas yra neskausmingas, tačiau gali sukelti diskomfortą ir estetinį nepatogumą dėl akies paraudimo. Ši liga yra svarbi, nes ji gali būti susijusi su rimtesnėmis sveikatos problemomis, todėl būtina ją atpažinti ir gydyti laiku.

Ligos priežastis

Episklerito priežastys gali būti įvairios. Dažniausiai jis atsiranda dėl autoimuninių procesų, kai organizmo imuninė sistema klaidingai puola savo audinius. Taip pat episkleritas gali būti sukeltas infekcijų, traumos ar sisteminių ligų, tokių kaip lupus ar reumatoidinis artritas. Paprastai liga gali būti susijusi su uždegiminėmis reakcijomis, kurios paveikia episkleros audinius.

Rizikos faktoriai

  • Autoimuninės ligos – asmenys, sergantys autoimuninėmis ligomis, yra labiau linkę į episkleritą.
  • Infekcijos – tam tikros infekcinės ligos gali prisidėti prie episklerito atsiradimo.
  • Traumos – akies traumos gali sukelti uždegimą episkleroje.
  • Amžius – vyresni žmonės gali turėti didesnę riziką susirgti episkleritu.

Simptomai

  • Akies paraudimas – dažniausias episklerito simptomas.
  • Diskomfortas ar skausmas akyje – nors paprastai skausmas nėra stiprus, kai kurie pacientai gali jausti nemalonų pojūtį.
  • Vandeningumas – akys gali būti vandeningos.
  • Regėjimo sutrikimai – nors retai, kai kurie pacientai gali patirti regėjimo pokyčius.

Diagnostika

Episklerito diagnostika dažnai prasideda nuo išsamios paciento anamnezės ir klinikinio tyrimo. Oftalmologas gali atlikti akių tyrimus, įskaitant vizualinį patikrinimą, akių slėgio matavimą ir fluoresceino dažymą, kad patikrintų galimus pažeidimus. Be to, gali būti atliekami laboratoriniai tyrimai, siekiant nustatyti galimas sistemines ligas ar uždegimus organizme.

Gydymas

Episklerito gydymas priklauso nuo ligos sunkumo ir priežasties. Dažniausiai naudojami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU), kurie padeda sumažinti uždegimą ir skausmą. Taip pat gali būti skiriami kortikosteroidai, jei liga yra sunki arba nesusijusi su kitomis ligomis. Be to, pacientams rekomenduojama vengti dirgiklių ir taikyti šaltus kompresus akims. Nors dauguma episklerito atvejų yra savaime išnykstantys, svarbu sekti gydytojo nurodymus ir reguliariai tikrintis, kad būtų užtikrinta tinkama priežiūra.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
episkleritas

Rašyti komentarą