Fankonio anemija (FA)

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai

Anatomija

Fankonio anemija (FA) yra genetinė liga, kuri paveikia kaulų čiulpus ir sukelia kraujo ląstelių gamybos sutrikimus. Ši liga dažniausiai pažeidžia kraujo gamybos sistemą, ypač eritrocitus, leukocitus ir trombocitus. Dėl to gali pasireikšti anemija, padidėjusi infekcijų rizika ir kraujavimas. Taip pat FA gali paveikti inkstus, kepenis ir širdį, nes šios sistemos yra jautrios deguonies trūkumui ir toksinų kaupimuisi organizme. Kartu su kraujo gamybos sutrikimais, FA gali sukelti ir kitus organų pažeidimus, todėl tai yra kompleksinė liga, turinti sisteminį poveikį organizmui.

Ligos aprašymas

Fankonio anemija yra reta, paveldima liga, kuri pasireiškia dėl genetinių mutacijų, sukeliančių kaulų čiulpų funkcijos sutrikimus. Ši liga priklauso anemijų grupei ir yra viena iš labiausiai žinomų aplinkos sukeltų anemijų. FA yra svarbi ne tik dėl jos klinikinių pasireiškimų, bet ir dėl to, kad ji gali būti susijusi su padidėjusia rizika susirgti kitomis ligomis, įskaitant vėžį. Ši liga dažnai diagnozuojama vaikystėje arba jaunystėje, o jos gydymas reikalauja kompleksinio požiūrio ir ilgalaikio stebėjimo.

Ligos priežastis

Fankonio anemija atsiranda dėl genetinių mutacijų, kurios paveikia DNR taisymo mechanizmus. Šios mutacijos gali būti paveldimos autosominiu recesyviniu būdu, o tai reiškia, kad abu tėvai turi perduoti defektinį geną, kad vaikas susirgtų. Be to, galima išskirti aplinkos veiksnius, kurie gali prisidėti prie ligos vystymosi, pavyzdžiui, poveikį chemikalams ar radiacijai. Genai, susiję su FA, yra atsakingi už DNR taisymo procesus, todėl jų disfunkcija sukelia ląstelių mirtį ir anemiją.

Rizikos faktoriai

  • Paveldimumas – Fankonio anemija dažniausiai yra paveldima, todėl šeimose, kuriose yra ligos atvejų, rizika susirgti yra didesnė.
  • Aplinkos veiksniai – poveikis chemikalams, tokiems kaip benzenas, arba radiacijai gali padidinti ligos išsivystymo riziką.

Simptomai

  • Pagrindiniai Fankonio anemijos simptomai apima nuovargį, blyškumą, dusulį, padidėjusią infekcijų riziką, kraujavimą ir mėlynių susidarymą. Kai kurie pacientai gali patirti augimo sulėtėjimą, vystymosi sutrikimus ir kaulų deformacijas. Simptomai gali būti lengvi arba sunkūs, priklausomai nuo ligos stadijos ir individualių organizmo ypatumų.

Diagnostika

Fankonio anemija diagnozuojama remiantis klinikiniais simptomais ir laboratoriniais tyrimais. Pagrindiniai tyrimai apima kraujo tyrimus, kurie gali atskleisti anemiją, leukopeniją ir trombocitopeniją. Be to, atliekami specifiniai genetiniai tyrimai, siekiant nustatyti mutacijas, susijusias su liga. Kaulų čiulpų biopsija taip pat gali būti naudinga diagnozei patvirtinti, nes ji leidžia įvertinti kraujo ląstelių gamybos efektyvumą.

Gydymas

Fankonio anemijos gydymas gali būti sudėtingas ir reikalauja individualaus požiūrio. Gydymo galimybės apima kraujo perpylimus, kad būtų kompensuojamas kraujo ląstelių trūkumas, ir eritropoetino vartojimą, skatinantį raudonųjų kraujo kūnelių gamybą. Sunkiais atvejais gali prireikti kaulų čiulpų transplantacijos, kuri gali būti išgydanti procedūra. Be to, pacientams rekomenduojama vengti aplinkos veiksnių, kurie gali pabloginti ligos eigą, ir reguliariai stebėti sveikatos būklę. Naujausios terapijos galimybės, tokios kaip genų terapija, taip pat yra tiriamos, siekiant suteikti naujų vilčių pacientams, sergantiems Fankonio anemija.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
abortas
adenovirusas
agranulocitozė
agregacija
akrodermatitas
albinizmas
aloimuninė
anemija
anemijos gydymas
apykaita
atrezijos
atsisluoksniavimas
augliai
balsas
chondrokalcinozė
distrofijos
divertikulai
divertikuliozė
energija
enteropatija
epifiziolizė
episkleritas
flegmona
geležies stokos anemija
glaukoma
globulinas
glomerulosklerozė
hemochromatozė
hidradenitas
hiperaldosteronizmas
hiperparatirozė
hipertonija
hipoparatiroidizmas
hipospadija
hipospadijos
kiaušialąstės
kiaušintakinis
kiaušintakis
kraujavimas
kraujosrūvos
lėtinė anemija
listeriozė
mamos
mažakraujystė
melazma
mergaitėms
mėšlungis
miastenija
mielitas
mikrocytinė anemija
mišri hiperlipidemija
mitybinė anemija
mukocelė
nekrolizė
nepatikslinta anemija
oligoartritas
otalgija
paralyžiui
paralyžius
pelagra
pelėdos
pemfigoidas
plaukuotumas
polimiozitas
porfirijos
pratakos
pseudohipoparatirozė
pūliai
retinitas
riešas
sarkoidozė
septektomija
sideropeninė anemija
sifilis
silpnaprotystė
skleritas
skleroderma
skoliozė
stabligė
stomatitas
susirgimai
talasemija
teleangiektazijos
tetrada
tiroiditas
trachėja
trachoma
transpozicija
trombocitai
tuberkuliozės
užakimas
užgavus
varikocelė
vystymąsis
žarnos
žarnynas

Rašyti komentarą