Folatų stokos anemija

Ligos aprašymas
Gydytojai
Video
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Folatų stokos anemija yra susijusi su žmogaus kraujo sistema, ypač su eritrocitais, kurie yra raudonieji kraujo kūneliai atsakingi už deguonies pernešimą organizme. Folatai, arba vitaminai B9, yra būtini normaliam raudonųjų kraujo kūnelių gamybos procesui kaulų čiulpuose. Dėl folatų trūkumo gali sumažėti sveikų eritrocitų skaičius, o tai sukelia anemiją – būklę, kai organizmas neturi pakankamai raudonųjų kraujo kūnelių, kad galėtų tinkamai aprūpinti audinius deguonimi. Taip pat folatai yra svarbūs DNR sintezei, todėl jų trūkumas gali paveikti ir kitas ląstelių grupes, ypač greitai besidalijančias, kaip virškinimo trakto ląstelės.

Ligos aprašymas

Folatų stokos anemija yra būklė, atsirandanti dėl folatų trūkumo organizme, kuris gali sukelti raudonųjų kraujo kūnelių gamybos sutrikimus. Ši liga yra svarbi, nes ji gali sukelti įvairių sveikatos problemų, įskaitant nuovargį, silpnumą ir rimtesnes komplikacijas, tokias kaip širdies ligos. Folatai yra ypač svarbūs nėščioms moterims, nes jų trūkumas gali sukelti vaisiaus vystymosi sutrikimus. Be to, folatų trūkumas gali paveikti imuninę sistemą, todėl organizmas tampa labiau pažeidžiamas infekcijoms.

Ligos priežastis

Folatų stokos anemiją gali sukelti kelios priežastys, įskaitant:

  • Mažai folatų turinti mityba – nepakankamas folatų vartojimas su maistu, ypač vegetariškos ar veganiškos dietos atveju.
  • Virškinimo trakto sutrikimai – ligos, tokios kaip celiakija ar Krono liga, gali trukdyti folatų absorbcijai.
  • Padidėjęs folatų poreikis – nėštumo, žindymo laikotarpiu ar greitai augančių vaikų atveju organizmui reikia daugiau folatų.
  • Alkoholizmas – alkoholis gali trukdyti folatų absorbcijai ir metabolizmui.

Rizikos faktoriai

  • Mažas folatų vartojimas – asmenys, kurie nevalgo pakankamai vaisių ir daržovių, yra labiau linkę į folatų trūkumą.
  • Virškinimo trakto ligos – žmonės, sergantys lėtinėmis virškinimo trakto ligomis, gali turėti didesnę riziką dėl absorbcijos sutrikimų.
  • Nėštumas – nėščios moterys turi didesnį folatų poreikį, todėl joms rekomenduojama vartoti folatų papildus.
  • Alkoholizmas – asmenys, kurie piktnaudžiauja alkoholiu, dažnai turi mažesnį folatų kiekį organizme.

Simptomai

  • Pagrindiniai folatų stokos anemijos simptomai gali būti nuovargis, silpnumas, blyškumas, galvos svaigimas ir dusulys. Kai kuriais atvejais gali pasireikšti ir širdies plakimo sutrikimai, o sunkiais atvejais – depresija ar atminties sutrikimai.

Diagnostika

Folatų stokos anemija diagnozuojama atlikus kraujo tyrimus, kurie nustato hemoglobino lygį, raudonųjų kraujo kūnelių skaičių ir folatų kiekį kraujyje. Papildomi tyrimai, tokie kaip kraujo filmų analizė, gali padėti įvertinti eritrocitų formą ir dydį, o tai gali suteikti informacijos apie anemijos pobūdį. Gydytojas taip pat gali rekomenduoti tyrimus, siekiant nustatyti galimas virškinimo trakto problemas, kurios gali trukdyti folatų absorbcijai.

Gydymas

Folatų stokos anemijos gydymas dažniausiai apima folatų papildų vartojimą, kurie padeda atkurti normalią folatų koncentraciją organizme. Papildai gali būti skiriami tabletėmis arba injekcijomis, priklausomai nuo trūkumo sunkumo. Be to, svarbu koreguoti mitybą, įtraukiant į racioną daugiau folatų turinčių maisto produktų, tokių kaip žalios lapinės daržovės, ankštiniai augalai ir citrusiniai vaisiai. Esant virškinimo trakto sutrikimams, gali prireikti specialaus gydymo, kad būtų pagerinta folatų absorbcija. Naujausios terapijos galimybės gali apimti genų terapiją, tačiau šios metodikos dar yra tyrimų etape.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
amžinė makulos degeneracija
anemija
anemijos simptomai
dietos terapija
geležies stokos anemija
geltonosios dėmės degeneracija
genetinė konsultacija
lėtinė anemija
lėtinė liga
ligos priežastys
mažakraujystė
mikrocytinė anemija
mitybinė anemija
šeimos istorija
sideropeninė anemija
stokos anemija
užpakalinio poliaus degeneracija

Komentarai

2020-05-09 | Vaiva
Labas vakaras. Jei atlikus tyrimą randate B12 trūkumą.reiškia yra sutrikęs pasisavinimas. Dėl organizmą veikiančių toksinų, kurie atsiranda dėl įv.priežaščių o tap pat vit. D trūkumas gydomas mažomis dozėmis

Rašyti komentarą