Fototoksinis dermatitas

Ligos aprašymas
Gydytojai
Simptomai
Straipsniai
Vaistai ligai gydyti

Anatomija

Fototoksinis dermatitas yra odos liga, kurią sukelia tam tikri cheminiai junginiai, reaguojantys su ultravioletiniais (UV) spinduliais. Pagrindinė liga paveikia odą, kuri yra didžiausias žmogaus organas, sudarytas iš kelių sluoksnių, įskaitant epidermį, dermą ir poodinį audinį. Epidermis yra išorinis odos sluoksnis, kuris atlieka barjerinę funkciją ir apsaugo organizmą nuo išorinių veiksnių. Fototoksinis dermatitas gali sukelti uždegiminius procesus epidermyje, taip pat paveikti dermą, kurioje yra kraujagyslės, nervai ir kiti svarbūs elementai, atsakingi už odos funkcijas ir pojūčius.

Ligos aprašymas

Fototoksinis dermatitas yra odos reakcija, kuri atsiranda, kai tam tikros cheminės medžiagos, esančios ant odos, sąveikauja su UV spinduliais. Ši liga gali pasireikšti tiek akimirksniu, tiek po tam tikro laiko, priklausomai nuo individualių organizmo savybių ir cheminės medžiagos pobūdžio. Svarbu pažymėti, kad fototoksinis dermatitas skiriasi nuo fotodermatozės, kuri yra alerginė reakcija. Ši liga gali sukelti diskomfortą ir pabloginti gyvenimo kokybę, todėl jos atpažinimas ir gydymas yra svarbūs.

Ligos priežastis

Fototoksinio dermatito priežastys dažniausiai yra cheminiai junginiai, kurie gali būti randami įvairiuose produktuose, pavyzdžiui, kosmetikoje, vaistuose ar augalų ekstraktuose. Kai kurie iš šių junginių, esant UV spinduliams, sukelia odos ląstelių pažeidimus, kurie sukelia uždegimą. Dažniausiai pasitaikantys fototoksiniai junginiai yra psoralidai, randami kai kuriuose augaluose, ir tam tikri vaistai, tokie kaip tetraciklinai ar sulfonamidai. Šie junginiai gali sukelti odos reakcijas, kai jie yra veikiami saulės šviesos.

Rizikos faktoriai

  • Rizikos faktoriai, galintys padidinti fototoksinio dermatito atsiradimo tikimybę, apima:
  • Genetinė polinkis: kai kurie žmonės gali būti labiau linkę į odos reakcijas dėl paveldimų veiksnių.
  • Cheminių medžiagų naudojimas: asmenys, dirbantys su cheminėmis medžiagomis, pvz., kosmetikos pramonėje ar žemės ūkyje, turi didesnę riziką.
  • Ilgalaikis saulės poveikis: žmonės, kurie dažnai būna saulėje, ypač be apsaugos, yra labiau pažeidžiami.
  • Vaistų vartojimas: kai kurie vaistai gali padidinti odos jautrumą UV spinduliams.

Simptomai

  • Pagrindiniai fototoksinio dermatito simptomai gali būti įvairūs, pradedant nuo lengvų iki sunkių. Dažniausiai pasitaikantys simptomai yra:
  • Odos paraudimas ir patinimas: tai yra pirmieji požymiai, rodantys uždegimą.
  • Niežėjimas ir deginimo pojūtis: šie simptomai gali būti labai nemalonūs ir trukdyti kasdienei veiklai.
  • Pūslelės ir šašai: sunkesniais atvejais gali atsirasti pūslių, kurios gali plyšti ir sukelti antrinę infekciją.
  • Odos lupimasis: po uždegimo gali įvykti odos lupimasis, kuris gali būti skausmingas ir nemalonus.

Diagnostika

Fototoksinio dermatito diagnozė dažniausiai atliekama remiantis klinikiniais požymiais ir paciento anamnese. Dermatologas gali atlikti odos tyrimus, kad patvirtintų diagnozę. Kartais naudojami specialūs testai, tokie kaip fotoprovokacijos testas, kuriuo nustatoma, ar oda reaguoja į tam tikras chemines medžiagas esant UV spinduliams. Taip pat gali būti atliekami alergenų testai, kad būtų pašalintos kitos galimos odos reakcijos priežastys.

Gydymas

Fototoksinio dermatito gydymas gali būti tiek medicininis, tiek nemedicininis. Medicininiai sprendimai apima kortikosteroidų tepalus, kurie padeda sumažinti uždegimą ir niežėjimą. Jei uždegimas yra sunkus, gali būti skiriami sisteminiai kortikosteroidai. Taip pat rekomenduojama vengti saulės spindulių ir naudoti apsauginius kremus. Nemedicininiai sprendimai apima natūralių aliejų naudojimą, tokių kaip kokosų ar alyvuogių aliejus, kurie gali padėti drėkinti odą. Naujoviškos terapijos, tokios kaip fototerapija, taip pat gali būti taikomos gydant šią ligą, tačiau jos efektyvumas gali skirtis priklausomai nuo individualių atvejų.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
biopsija
dermatitas
fotoalergija
fotosensibilizacija
funkcinė dispepsija
histopatologija
inkstų funkcija
kirmėlinė infekcija
odos reakcija
osteopatija
psichosomatiniai simptomai
psichosomatiniai sutrikimai
sausasis sindromas
schistosoma mansoni
seilių liaukų disfunkcija
seksualinė aversija
sjogreno liga
uždegimas
vaistų alergija
žarnyno funkcija

Rašyti komentarą