Galvinių nervų ligos, klasifikuojamos kitur

Ligos aprašymas
Gydytojai
Straipsniai

Anatomija

Galvinių nervų ligos, klasifikuojamos kitur, dažniausiai apima centrinę ir periferinę nervų sistemas. Šios ligos gali paveikti galvos smegenis, nugaros smegenis ir įvairius nervus, kurie išeina iš smegenų ir kontroliuoja raumenų judesius bei pojūčius. Pavyzdžiui, galviniai nervai, tokie kaip trigeminalinis nervas, atsakingas už veido jutimus ir kramtymo funkcijas, gali būti paveikti, sukeldami skausmą ar disfunkciją. Be to, ligos gali paveikti autonominę nervų sistemą, kuri reguliuoja vidaus organų funkcijas, tokias kaip širdies ritmas ir virškinimo procesai.

Ligos aprašymas

Galvinių nervų ligos, klasifikuojamos kitur, apima įvairias patologijas, kurios gali turėti įtakos nervų funkcijai. Šios ligos gali būti uždegiminės, degeneracinės ar trauminės prigimties. Svarbu atkreipti dėmesį, kad šios ligos gali turėti didelį poveikį žmogaus gyvenimo kokybei, nes jos gali sukelti skausmą, judesių sutrikimus, jutimo praradimą ar net psichologinius sutrikimus. Dėl šių priežasčių ligos diagnozė ir gydymas yra labai svarbūs, kad būtų galima užtikrinti pacientų gerovę ir funkcionalumą.

Ligos priežastis

Pagrindinės galvinių nervų ligų priežastys gali būti įvairios. Tai gali būti autoimuniniai procesai, kai organizmo imuninė sistema puola nervų audinius. Taip pat gali pasireikšti infekcijos, tokios kaip herpes virusai, kurie gali sukelti uždegimą. Be to, genetiniai veiksniai, toksinų poveikis, traumos ir įvairios ligos, pavyzdžiui, diabetas, gali prisidėti prie nervų pažeidimų.

Rizikos faktoriai

  • Genetiniai veiksniai – šeimos anamnezė gali padidinti riziką susirgti nervų ligomis.
  • Amžius – vyresni žmonės dažniau patiria nervų pažeidimus.
  • Infekcijos – tam tikros virusinės ar bakterinės infekcijos gali sukelti nervų uždegimą.
  • Traumos – galvos ar nugaros smegenų traumos gali sukelti ilgalaikius nervų pažeidimus.
  • Žalingi įpročiai – alkoholio vartojimas ir rūkymas gali prisidėti prie nervų ligų vystymosi.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai gali apimti skausmą, tirpimą ar dilgčiojimą paveiktoje srityje. Taip pat gali pasireikšti raumenų silpnumas, judesių koordinacijos sutrikimai, regos ar klausos pokyčiai. Kai kuriais atvejais simptomai gali būti lengvi, tačiau kai kuriais atvejais gali sukelti sunkius funkcionavimo sutrikimus ir reikalingas skubias medicinines intervencijas.

Diagnostika

Galvinių nervų ligų diagnostika dažniausiai apima išsamų paciento apžiūrą, anamnezės surinkimą ir įvairius tyrimus. Neurologiniai tyrimai, tokie kaip refleksų patikrinimas, jutiklinių funkcijų įvertinimas ir raumenų jėgos testavimas, yra esminiai. Taip pat gali būti atliekami vaizdiniai tyrimai, tokie kaip MRT ar KT, siekiant išsiaiškinti galimus struktūrinius pokyčius nervų sistemoje.

Gydymas

Galvinių nervų ligų gydymas gali apimti tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Medicininiai sprendimai gali apimti vaistus, tokius kaip analgetikai, priešuždegiminiai vaistai ar imunosupresantai. Fizinė terapija ir reabilitacija taip pat yra svarbūs gydymo aspektai, padedantys atkurti judesių funkciją ir sumažinti skausmą. Naujausios terapijos galimybės apima biologinius vaistus ir genų terapiją, kurie gali būti perspektyvūs gydant tam tikras nervų ligas, tačiau jų taikymas dar yra tiriamas ir plėtojamas.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
arteritas
granuliomatozė
gydymas
infekcija
insultas
kapsulės
karščiavimas
klinika
kosulys
ligoms
ligos
paburkimas
pūslės
sindromas
sutrikimai
terapija
vaistai
vargina
virusai

Komentarai

2019-01-13 | Egidijus
Idomu

Rašyti komentarą