Galvos seborėja (Seborrhoea capitis)

Ligos aprašymas

Anatomija

Galvos seborėja, dar žinoma kaip seborėjinis dermatitas, yra liga, paveikianti odą, ypač galvos odą. Ji susijusi su riebalinių liaukų veikla, kurios yra gausiai išsidėsčiusios galvos odoje. Riebalinės liaukos gamina sebumą, natūralią odos alyvą, kuri padeda apsaugoti odą ir plaukus. Tačiau, esant seborėjai, šių liaukų veikla gali būti sutrikdyta, dėl ko gali kauptis per didelis riebalų kiekis, sukeldamas uždegimą ir odos pokyčius. Liga gali paveikti ne tik galvos odą, bet ir kitas kūno vietas, kuriose yra riebalinių liaukų, pavyzdžiui, veidą, krūtinę ir nugarą.

Ligos aprašymas

Galvos seborėja yra lėtinė, uždegiminė odos liga, kuri dažnai pasireiškia kaip pleiskanojimas, paraudimas ir niežėjimas. Liga gali būti lengva arba sunki, priklausomai nuo uždegimo intensyvumo ir riebalų kiekio. Seborėja yra svarbi dėl to, kad gali turėti didelį poveikį žmogaus gyvenimo kokybei, sukeldama diskomfortą ir psichologinį stresą. Be to, ji gali būti susijusi su kitomis dermatologinėmis ligomis, tokiomis kaip psoriazė ar egzema.

Ligos priežastis

Pagrindinės galvos seborėjos priežastys yra sudėtingos ir gali apimti genetinius, hormoninius ir aplinkos veiksnius. Viena iš teorijų teigia, kad liga susijusi su Malassezia grybeliu, kuris natūraliai gyvena odoje, tačiau kai kuriais atvejais gali sukelti uždegimą. Hormoniniai pokyčiai, pavyzdžiui, brendimo metu arba nėštumo metu, taip pat gali prisidėti prie seborėjos vystymosi. Be to, stresas, netinkama mityba ir kai kurie vaistai gali būti rizikos veiksniai.

Rizikos faktoriai

  • Genetika – šeimos anamnezėje esantys seborėjos atvejai gali padidinti ligos riziką.
  • Hormoniniai pokyčiai – brendimo, nėštumo ar menopauzės metu hormonų lygiai gali turėti įtakos riebalų gamybai.
  • Aplinkos veiksniai – klimato pokyčiai, drėgmė ir temperatūra gali paveikti simptomų pasireiškimą.
  • Stresas – emocinis ir fizinis stresas gali pabloginti simptomus.
  • Netinkama mityba – maisto produktų trūkumas, turinčių omega-3 riebalų rūgščių, vitaminų ir mineralų, gali prisidėti prie ligos vystymosi.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai apima pleiskanojimą, paraudimą ir niežėjimą galvos odoje. Lengvos formos gali pasireikšti tik šiek tiek pleiskanų, o sunkesnės formos gali sukelti ryškų odos uždegimą, didelių pleiskanų susidarymą ir net odos įtrūkimus. Kai kuriais atvejais gali pasireikšti ir kiti simptomai, tokie kaip plaukų slinkimas.

Diagnostika

Galvos seborėjos diagnozė paprastai remiasi klinikiniais požymiais ir simptomais. Dermatologas gali atlikti fizinį odos patikrinimą, kad įvertintų ligos sunkumą ir nustatytų galimus pažeidimus. Kartais gali prireikti atlikti papildomus tyrimus, tokius kaip odos biopsija, kad būtų pašalintos kitos odos ligos ar infekcijos.

Gydymas

Galvos seborėjos gydymas gali būti medicininis ir nemedicininis. Medicininiams sprendimams priklauso specialūs šampūnai, kuriuose yra priešgrybelinių ar uždegimą slopinančių medžiagų, tokių kaip ketokonazolas, cinko piritionas arba seleno sulfidas. Nemedicininiai sprendimai gali apimti gyvenimo būdo pokyčius, tokius kaip streso mažinimas, sveika mityba ir tinkama odos priežiūra. Naujienos apie terapiją rodo, kad biotechnologiniai produktai, skirti atkurti odos mikroflorą, gali būti perspektyvūs gydymo būdai ateityje.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
dermatitas
endogeninė infekcija
kataraktos chirurgija
kirmėlinė infekcija
koronarinė arterija
lęšio opacifikacija
lęšiuko opacifikacija
ligos
poros terapija
psichologinis gydymas
sausasis sindromas
schistosoma mansoni
seksualinė aversija
senatvinė smegenų degeneracija
sepsio gydymas
sepsio sindromas
sisteminė uždegiminė reakcija
sjogreno liga
terapeutinė intervencija
uždegimas

Rašyti komentarą