Gastroezofaginio refliukso liga be ezofagito
Anatomija
Gastroezofaginio refliukso liga (GERD) be ezofagito yra sutrikimas, susijęs su virškinimo sistema, ypač su stemplės ir skrandžio anatomija. Žmogaus organizme stemplė yra vamzdelis, jungiantis burną su skrandžiu, ir ji praeina per diafragmą, kuri yra raumuo, atskiriantis krūtinės ir pilvo ertmes. Šios anatomijos ypatybės yra svarbios, nes refliuksas atsiranda, kai skrandžio turinys, įskaitant rūgštis, grįžta atgal į stemplę. Paprastai stemplės apatinis sfinkteris (LES) užsidaro, kai maistas patenka į skrandį, tačiau, esant šiai ligai, šis sfinkteris gali būti silpnas arba neveiksmingas, leidžiantis rūgščiam turiniui tekėti atgal.
Ligos aprašymas
Gastroezofaginio refliukso liga be ezofagito yra būklė, kai skrandžio rūgštis ar turinys patenka į stemplę, sukeldamas simptomus, tačiau nesukeliant uždegimo (ezofagito) stemplės gleivinėje. Ši liga yra svarbi, nes ji gali turėti didelį poveikį paciento gyvenimo kokybei, sukelti diskomfortą ir sutrikdyti kasdienes veiklas. Be to, ilgalaikis refliuksas gali sukelti komplikacijų, tokių kaip stemplės susiaurėjimas ar Barrett stemplė, kuri yra prekanserinė būklė.
Ligos priežastis
Gastroezofaginio refliukso ligos priežastys gali būti įvairios. Pagrindinės priežastys apima: 1. Silpnas apatinis stemplės sfinkteris, kuris gali būti įgimtas arba įgytas dėl gyvenimo būdo faktorių.2. Padidėjęs pilvo slėgis, kuris gali atsirasti dėl nutukimo, nėštumo ar sunkaus fizinio darbo.3. Skysčių, turinčių rūgšties, vartojimas, pavyzdžiui, alkoholio ar gazuotų gėrimų.4. Tam tikrų maisto produktų, tokių kaip šokoladas, prieskoniai ar citrusiniai vaisiai, poveikis.
Rizikos faktoriai
- Nutukimas – padidėjęs svoris gali sukelti didesnį slėgį pilvo srityje, kas gali prisidėti prie refliukso.
- Nėštumas – hormoniniai pokyčiai ir augantis gimda gali daryti spaudimą skrandžiui.
- Rūkymas – tabako dūmai gali silpninti apatinio stemplės sfinkterio funkciją.
- Maisto vartojimas – tam tikri maisto produktai gali sukelti refliukso simptomus.
Simptomai
- Pagrindiniai simptomai apima rėmenį, kuris jaučiamas kaip deginimo pojūtis krūtinėje, ypač po valgio. Taip pat gali pasireikšti raugėjimas, diskomfortas gerklėje ar skausmas nurijus. Kai kurie pacientai gali jausti pykinimą, o kiti gali skųstis gerklės skausmu ar kosuliu, ypač naktį.
Diagnostika
Gastroezofaginio refliukso liga be ezofagito diagnozuojama remiantis simptomų aprašymu ir fiziniu ištyrimu. Dažnai atliekami papildomi tyrimai, tokie kaip endoskopija, kuri leidžia gydytojui apžiūrėti stemplę ir skrandį. Taip pat gali būti naudojami 24 valandų pH stebėjimo tyrimai, kad būtų nustatytas rūgšties lygis stemplėje, bei manometrija, kuri matuoja stemplės slėgį.
Gydymas
Gastroezofaginio refliukso liga be ezofagito gydymas gali apimti tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Medicininiai sprendimai dažniausiai apima protonų siurblio inhibitorius (PSI), kurie mažina skrandžio rūgšties gamybą, bei antacidus, kurie neutralizuoja esamą rūgštį. Nemedicininiai gydymo būdai apima gyvenimo būdo pokyčius, tokius kaip svorio metimas, rūkymo nutraukimas, dietos koregavimas ir miego pozicijos keitimas. Naujausios terapijos galimybės gali apimti endoskopines procedūras, skirtas sustiprinti apatinio stemplės sfinkterio funkciją.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas