Geležies apykaitos sutrikimai
Anatomija
Geležies apykaitos sutrikimai tiesiogiai susiję su kraujo sistema, kepenimis, kaulų čiulpais ir žarnynu. Geležis yra esminis mineralas, kurio reikia hemoglobino sintezei raudonųjų kraujo kūnelių sudėtyje, todėl šios ligos metu ypač paveikiama kraujo gamyba. Kepenys atlieka svarbų vaidmenį geležies metabolizme, saugodamos ir reguliuodamos geležies atsargas organizme. Taip pat žarnynas, kuris absorbuoja geležį iš maisto, gali būti paveiktas, jei geležies apykaita yra sutrikusi.
Ligos aprašymas
Geležies apykaitos sutrikimai apima įvairias būkles, susijusias su geležies pertekliumi ar trūkumu organizme. Dvi pagrindinės ligos formos yra geležies trūkumo anemija ir hemochromatozė. Geležies trūkumo anemija atsiranda, kai organizmui trūksta šio mineralinio elemento, todėl sumažėja hemoglobino kiekis kraujyje, o tai sukelia įvairius simptomus. Hemochromatozė, priešingai, yra būklė, kai organizmas per daug kaupia geležies, dėl ko gali pažeisti organus, tokius kaip kepenys, širdis ir kasa. Šios ligos yra svarbios, nes jos gali turėti rimtų pasekmių vidaus organams ir bendrai sveikatai.
Ligos priežastis
Geležies apykaitos sutrikimų priežastys gali būti įvairios. Geležies trūkumo anemija dažniausiai kyla dėl nepriklausomo geležies suvartojimo, nepakankamo geležies absorbcijos žarnyne, kraujavimo ar padidėjusio geležies poreikio (pvz., nėštumo metu). Hemochromatozė dažnai yra genetinė liga, kurią sukelia paveldimos mutacijos, lemiančios pernelyg didelį geležies absorbciją. Taip pat gali prisidėti ir kiti veiksniai, tokie kaip alkoholis, kuris gali pakenkti kepenims ir sutrikdyti geležies apykaitą.
Rizikos faktoriai
- Genetiniai faktoriai: šeimos anamnezė hemochromatozei gali padidinti riziką susirgti šia liga.
- Maisto įpročiai: vegetarai ar veganai, kurie negauna pakankamai geležies iš maisto, gali rizikuoti geležies trūkumu.
- Kraujavimas: dažnas kraujavimas, pavyzdžiui, dėl menstruacijų ar virškinimo trakto problemų, gali sukelti geležies trūkumą.
- Amžius ir lytis: moterys, ypač nėščios, ir vyresnio amžiaus žmonės yra labiau linkę į geležies trūkumą.
Simptomai
- Geležies trūkumo anemija simptomai gali apimti nuovargį, silpnumą, blyškumą, galvos svaigimą, širdies plakimą ir dusulį. Sunki anemija gali sukelti rimtesnių problemų, tokių kaip širdies nepakankamumas.
- Hemochromatozės simptomai gali būti labai įvairūs, įskaitant sąnarių skausmus, odos patamsėjimą, kepenų pažeidimus ir širdies problemas. Ilgainiui gali išsivystyti diabetas ir kitos rimtos komplikacijos.
Diagnostika
Geležies apykaitos sutrikimai diagnozuojami atliekant kraujo tyrimus, kurie nustato hemoglobino, geležies, ferritino ir transferino lygius. Papildomi tyrimai, tokie kaip kepenų funkcijos testai ir genetiniai tyrimai, gali būti naudingi hemochromatozės diagnozavimui. Gydytojas taip pat gali rekomenduoti endoskopiją ar kolonoskopiją, jei įtariama, kad kraujavimas gali būti geležies trūkumo priežastis.
Gydymas
Geležies apykaitos sutrikimų gydymas priklauso nuo ligos pobūdžio. Geležies trūkumo anemijai gydyti dažniausiai skiriami geležies papildai ir dietos korekcija, kad būtų užtikrintas pakankamas geležies suvartojimas. Hemochromatozės atveju gydymas gali apimti periodinį kraujo nusiurbimą (flebotomiją), kad sumažėtų geležies kiekis organizme, ir specialią dietą, ribojančią geležies vartojimą. Naujovės terapijoje, tokios kaip chelatoriai, kurie padeda pašalinti perteklių geležies, taip pat gali būti taikomos hemochromatozės gydymui.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas