Geltonosios dėmės ir užpakalinio poliaus degeneracija
Anatomija
Geltonosios dėmės ir užpakalinio poliaus degeneracija yra liga, kuri paveikia akies tinklainę, ypač centrinę jos dalį, vadinamą geltonąja dėme. Geltonoji dėmė yra atsakinga už aštrų matymą ir spalvų atpažinimą. Liga sukelia degeneracinius pokyčius tinklainės ląstelėse, ypač pigmentinių epitelinių ląstelių, kurie yra būtini vizualiniam procesui. Dėl to gali sutrikti centrinis matymas, o tai neigiamai paveikia kasdienį žmogaus gyvenimą.
Ligos aprašymas
Geltonosios dėmės ir užpakalinio poliaus degeneracija yra progresuojanti liga, kuri dažniausiai pasireiškia vyresnio amžiaus žmonėms. Tai viena iš pagrindinių regėjimo praradimo priežasčių pasaulyje. Liga gali būti sausa arba drėgna forma, kuriose kiekviena turi skirtingus simptomus ir gydymo galimybes. Svarbu šią ligą atpažinti anksti, kad būtų galima užkirsti kelią didesniems regėjimo sutrikimams.
Ligos priežastis
Pagrindinės geltonosios dėmės ir užpakalinio poliaus degeneracijos priežastys nėra visiškai aiškios, tačiau manoma, kad genetiniai veiksniai, amžius, oksidacinis stresas ir uždegiminiai procesai gali turėti įtakos ligos vystymuisi. Taip pat gali būti, kad tam tikros medžiagos, tokios kaip luteinas ir zeaksantinas, gali padėti apsaugoti tinklainę nuo degeneracinių pokyčių.
Rizikos faktoriai
- Amžius: vyresni nei 50 metų žmonės yra labiau linkę sirgti šia liga.
- Genetika: šeimos istorija gali padidinti ligos riziką.
- Rūkymas: tai yra žinomas rizikos veiksnys, kuris gali pagreitinti degeneracinius procesus.
- Nutukimas: antsvoris gali prisidėti prie ligos vystymosi dėl metabolinių sutrikimų.
- Maistinės medžiagos: maisto produktų trūkumas, turinčių antioksidantų, gali padidinti riziką.
Simptomai
- Pagrindiniai simptomai apima centrinio matymo praradimą, iškraipytą regėjimą, tamsius dėmės ar „tuščias” vietas matymo lauke. Pradiniai simptomai gali būti lengvi, tačiau liga progresuoja, ir simptomai gali tapti sunkesni, sukeldami didelį nepatogumą kasdieninėje veikloje.
Diagnostika
Geltonosios dėmės ir užpakalinio poliaus degeneracijos diagnozavimui naudojami įvairūs tyrimai. Vienas iš pagrindinių yra oftalmoskopija, kuri leidžia gydytojui apžiūrėti tinklainę ir aptikti degeneracinius pokyčius. Taip pat gali būti naudojama optinė koherentinė tomografija (OCT), kuri suteikia detalią informaciją apie tinklainės struktūrą. Kiti tyrimai, tokie kaip regėjimo laukų testai, taip pat gali būti atliekami siekiant įvertinti ligos sunkumą.
Gydymas
Geltonosios dėmės ir užpakalinio poliaus degeneracijos gydymas gali apimti tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Sausos formos atveju gali būti rekomenduojama vartoti maisto papildus, turinčius antioksidantų, tokių kaip vitaminas C, E, cinkas ir omega-3 riebalų rūgštys. Drėgnos formos gydymui naudojamos injekcijos su anti-VEGF vaistais, kurie padeda sumažinti kraujagyslių augimą tinklainėje. Taip pat gali būti taikomos lazerinės terapijos metodai. Nors visiškai išgydyti ligos neįmanoma, ankstyva diagnostika ir gydymas gali padėti sulėtinti jos progresavimą ir išsaugoti regėjimą.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas