Gerklų piktybiniai navikai
Anatomija
Gerklų piktybiniai navikai dažniausiai išsivysto gerklų srityje, kuri yra svarbi kvėpavimo sistemos dalis. Gerklės anatomija apima gerklų, balso stygų ir aplinkinių audinių struktūras. Gerklai yra esminiai kalbėjimo, kvėpavimo ir rijimo procesuose. Piktybiniai navikai gali paveikti tiek gerklų gleivinę, tiek raumeninį audinį, sukeldami įvairius funkcinius sutrikimus, tokius kaip balso pokyčiai, kvėpavimo sunkumai ar rijimo problemos.
Ligos aprašymas
Gerklų piktybiniai navikai yra vėžiniai susirgimai, kurie išsivysto gerklų audiniuose. Šie navikai gali būti skirtingų tipų, tačiau dažniausiai pasitaiko plokščialąstelinė karcinoma. Liga yra svarbi, nes gali turėti didelį poveikį paciento gyvenimo kokybei, įskaitant balso praradimą ir kvėpavimo sutrikimus. Ankstyva diagnostika ir gydymas yra būtini, norint užkirsti kelią ligos progresavimui ir komplikacijoms.
Ligos priežastis
Gerklų piktybinių navikų priežastys gali būti įvairios. Pagrindinės priežastys apima tabako rūkymą, alkoholio vartojimą ir ilgalaikį kontaktą su cheminėmis medžiagomis, pavyzdžiui, asbestu. Virusinės infekcijos, ypač žmogaus papilomos virusas (ŽPV), taip pat gali prisidėti prie ligos vystymosi. Genetiniai veiksniai ir imuninės sistemos sutrikimai gali taip pat turėti įtakos.
Rizikos faktoriai
- Rūkymas – tai pagrindinis rizikos veiksnys, kuris padidina gerklų vėžio tikimybę. Rūkantys asmenys yra labiau linkę susidurti su šia liga dėl kenksmingų medžiagų, patenkančių į gerklų audinius.
- Alkoholio vartojimas – didelis alkoholio kiekis gali padidinti vėžio riziką, ypač kartu su rūkymu.
- Amžius – vyresni nei 50 metų asmenys dažniau susiduria su šia liga.
- ŽPV infekcija – tam tikros ŽPV padermės gali sukelti gerklų navikus.
Simptomai
- Pagrindiniai simptomai gali apimti nuolatinį gerklės skausmą, balso pokyčius, dusulį, rijimo sunkumus ir net kraują seilėse. Ankstyvosiose stadijose simptomai gali būti lengvi, tačiau ligai progresuojant, jie dažnai stiprėja ir gali tapti labai intensyvūs.
Diagnostika
Gerklų piktybinių navikų diagnostika apima keletą tyrimų. Pirmiausia atliekamas fizinis tyrimas, kurio metu gydytojas gali patikrinti gerklų būklę. Laringoskopija – tai procedūra, kurios metu naudojamas specialus prietaisas gerklų vaizdui gauti. Be to, gali būti atliekami biopsijos tyrimai, kad būtų patvirtinta vėžio diagnozė. Vaizdiniai tyrimai, tokie kaip kompiuterinė tomografija (KT) ir magnetinio rezonanso tomografija (MRT), gali būti naudojami ligos plitimui įvertinti.
Gydymas
Gerklų piktybinių navikų gydymas gali būti įvairus, priklausomai nuo ligos stadijos ir tipo. Dažniausiai taikomos chirurginės procedūros, skirtos navikų pašalinimui. Be to, radioterapija ir chemoterapija gali būti naudojamos kaip papildomos gydymo priemonės. Naujoviškos terapijos, tokios kaip imunoterapija, pastaraisiais metais įgijo didelį dėmesį, nes jos gali padėti organizmui kovoti su vėžinėmis ląstelėmis. Taip pat svarbu paminėti, kad reabilitacija po gydymo gali apimti logopedo konsultacijas, siekiant atkurti kalbos funkcijas.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas