Girnelės ligos
Anatomija
Girnelės ligos, dar žinomos kaip girnelės sąnario problemos, susijusios su kelio sąnariu, ypač girnelės (patellos) regionu. Girnelė yra kaulinis elementas, esantis priekinėje kelio sąnario dalyje, kuris padeda stabilizuoti ir judinti kelio sąnarį. Ši liga gali paveikti ne tik pačią girnelę, bet ir aplinkinius raumenis, sausgysles bei raiščius, kurie yra svarbūs normaliam kelio funkcionalumui. Poveikis gali išplisti ir į kitas struktūras, tokius kaip šlaunikaulis ir blauzdikaulis, todėl svarbu atsižvelgti į visą kelio biomechaniką.
Ligos aprašymas
Girnelės liga apima įvairius sutrikimus, susijusius su girnelės funkcija ir struktūra. Dažniausiai pasitaiko girnelės chondromalacija, kuri yra kremzlės minkštėjimas ir degeneracija. Ši liga gali sukelti skausmą, patinimą ir funkcinius apribojimus, o tai gali turėti didelį poveikį paciento gyvenimo kokybei. Girnelės ligos svarba kyla iš to, kad jos gali sukelti ilgalaikes pasekmes, jei nebus tinkamai diagnozuojamos ir gydomos, be to, jos dažnai pasitaiko sportininkams ir aktyviems žmonėms.
Ligos priežastis
Pagrindinės girnelės ligos priežastys gali būti įvairios. Dažniausiai pasitaiko biomechaniniai veiksniai, tokie kaip netinkama kelio sąnario biomechanika, per didelis krūvis, traumos ar ankstesnės kelio sąnario operacijos. Kitos priežastys gali apimti genetiką, uždegiminius procesus, raumenų disbalansą ir netinkamą fizinį aktyvumą. Šie veiksniai gali sukelti girnelės kremzlės pažeidimus ir sukelti skausmą bei funkcinius sutrikimus.
Rizikos faktoriai
- Amžius – vyresni žmonės dažniau patiria girnelės problemas dėl natūralaus kremzlės nusidėvėjimo.
- Sportinė veikla – sportininkai, ypač tie, kurie užsiima sportu, reikalaujančiu intensyvaus kelio sąnario judėjimo, pvz., bėgimas, futbolas ar krepšinis, yra didesnėje rizikoje.
- Antsvoris – didesnis kūno svoris padidina kelio sąnario apkrovą, kas gali prisidėti prie girnelės ligų.
- Raumenų disbalansas – silpni ar nepakankamai išvystyti raumenys aplink kelio sąnarį gali sukelti netinkamą judėjimą ir padidinti riziką.
Simptomai
- Pagrindiniai girnelės ligos simptomai apima skausmą kelio priekyje, ypač esant fiziniam krūviui, pavyzdžiui, lipant laiptais ar bėgant. Taip pat gali pasireikšti patinimas, traškėjimas ar girnelės judėjimo sutrikimai. Simptomai gali svyruoti nuo lengvų iki sunkių, kai skausmas tampa nuolatinis ir trukdo kasdienei veiklai.
Diagnostika
Girnelės ligos diagnozė dažniausiai prasideda nuo klinikinio tyrimo, kurio metu gydytojas vertina paciento simptomus, anamnezę ir atlieka fizinį patikrinimą. Papildomi tyrimai gali apimti rentgeno nuotraukas, magnetinio rezonanso tomografiją (MRT) ar ultragarsą, siekiant įvertinti girnelės struktūrą, kremzlės būklę ir aplinkinių audinių pažeidimus.
Gydymas
Girnelės ligos gydymas gali apimti tiek medicininius, tiek nemedicininius sprendimus. Pradiniame etape rekomenduojama poilsis, ledas, kompresija ir elevacija (RICE metodas). Fizinė terapija, skirta stiprinti raumenis ir gerinti kelio sąnario judrumą, yra labai svarbi. Vaistai, tokie kaip nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU), gali būti naudojami skausmui ir uždegimui mažinti. Kai kuriais atvejais gali prireikti chirurginės intervencijos, pavyzdžiui, girnelės stabilizavimo ar kremzlės atstatymo operacijų. Naujoviškos gydymo galimybės, tokios kaip PRP (plazmos turinčio trombocitų) terapija, taip pat gali būti taikomos, siekiant skatinti gijimą ir sumažinti skausmą.
Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas