Gomurio piktybiniai navikai

Ligos aprašymas
Gydytojai
Straipsniai

Anatomija

Gomurio piktybiniai navikai dažniausiai pažeidžia gomurį, kuris yra burnos ertmės dalis, skirianti nosiaryklę ir burną. Gomurys yra sudarytas iš minkšto ir kietojo audinio, o jo funkcija apima maisto formavimą ir rijimą, taip pat vaidina svarbų vaidmenį kalbant. Piktybiniai navikai gali išsivystyti tiek kietajame, tiek minkštajame gomuryje, paveikdami aplinkinius audinius, tokius kaip žandikauliai, dantenos ir netgi limfmazgiai, kurie gali būti įtraukti į patologinį procesą.

Ligos aprašymas

Gomurio piktybiniai navikai yra reta, tačiau labai rimta liga, kuri gali pasireikšti kaip vėžys, išsivystantis gomurio audiniuose. Šie navikai gali būti įvairių tipų, įskaitant plokščialąstelinį karcinomą ir adenokarcinomą. Liga yra svarbi, nes ji gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip skausmas, rijimo sunkumai, ir gali paveikti paciento gyvenimo kokybę. Ankstyva diagnozė ir gydymas yra esminiai siekiant pagerinti prognozes ir sumažinti komplikacijų riziką.

Ligos priežastis

Pagrindinės gomurio piktybinių navikų priežastys nėra visiškai aiškios, tačiau yra žinoma, kad tam tikri veiksniai gali prisidėti prie jų vystymosi. Genetiniai veiksniai, ilgalaikis tabako vartojimas, alkoholio vartojimas, bei virusinės infekcijos, tokios kaip žmogaus papilomos virusas (ŽPV), gali padidinti riziką. Taip pat, lėtinės uždegiminės ligos burnos ertmėje gali būti susijusios su piktybinių navikų vystymusi.

Rizikos faktoriai

  • Tabako vartojimas – rūkymas ir kitas tabako naudojimas yra vienas iš pagrindinių rizikos veiksnių, prisidedančių prie gomurio vėžio vystymosi.
  • Alkoholis – didelis alkoholio vartojimas gali padidinti riziką susirgti gomurio piktybiniais navikais.
  • ŽPV infekcija – žmogaus papilomos virusas gali būti susijęs su tam tikrų tipų gomurio vėžiu.
  • Amžius – vyresni žmonės dažniau serga gomurio piktybiniais navikais.
  • Chroniškos burnos ligos – lėtinės uždegiminės ligos, tokios kaip gingivitas, gali didinti riziką.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai gali apimti skausmą gomuryje, sunkumą ryjant, burnos opas, kraujavimą iš burnos, o taip pat gali pasireikšti neaiški kalba. Simptomai gali progresuoti nuo lengvų iki sunkių, priklausomai nuo ligos stadijos ir naviko dydžio.

Diagnostika

Gomurio piktybinių navikų diagnostika apima kelis etapus. Pirmiausia, gydytojas atlieka išsamų burnos ertmės tyrimą ir renka anamnezę. Papildomi tyrimai, tokie kaip biopsija, leidžia nustatyti naviko pobūdį. Vaizdiniai tyrimai, tokie kaip kompiuterinė tomografija (KT) arba magnetinio rezonanso tomografija (MRT), gali padėti nustatyti naviko išplitimą ir įvertinti aplinkinių audinių būklę.

Gydymas

Gomurio piktybinių navikų gydymas priklauso nuo naviko tipo, dydžio ir išplitimo. Dažniausiai taikomi gydymo metodai yra chirurgija, radioterapija ir chemoterapija. Chirurgija gali apimti naviko pašalinimą, o radioterapija gali būti naudojama siekiant sunaikinti likusius vėžio ląsteles. Taip pat gali būti taikomi nauji gydymo metodai, tokie kaip imunoterapija, kuri padeda organizmo imuninei sistemai kovoti su vėžiu. Gydymo planas turi būti individualizuotas, atsižvelgiant į paciento būklę ir naviko charakteristikas.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
dermatoonkologija
deviko liga
gomurio karcinoma
katatonija
kaulų infekcija
lūžių prevencija
medicininė reabilitacija
melanomas
minkštųjų audinių liga
mioklonija
neuroinflamacija
nežinomas navikas
odos parestezija
odos piktybinė melanoma
organinės kilmės impotencija
organinis amnezinis sindromas
poodinių audinių ligos
poodžio ligos
raumenų liga

Rašyti komentarą