Hemoglobinurija

Ligos aprašymas
Tyrimai
Gydytojai
Straipsniai

Anatomija

Hemoglobinurija yra liga, susijusi su kraujo hemoglobino išsiskyrimu į šlapimą. Tai paprastai vyksta, kai raudonieji kraujo kūneliai, kuriuose yra hemoglobino, suyra ir hemoglobinas patenka į kraujo plazmą, o vėliau išsiskiria su šlapimu. Paveiktos yra šlapimo sistema, ypač inkstai, kurie filtruoja kraują ir pašalina atliekas. Inkstai gali patirti stresą arba pažeidimus dėl didelio hemoglobino kiekio, kas gali sukelti inkstų funkcijos sutrikimus. Be to, hemoglobinas gali turėti toksinį poveikį inkstų ląstelėms, o tai gali sukelti jų pažeidimą.

Ligos aprašymas

Hemoglobinurija yra būklė, kai hemoglobinas, paprastai esantis raudonuosiuose kraujo kūneliuose, patenka į šlapimą. Tai gali būti ūminė arba lėtinė būklė, priklausomai nuo priežasties. Liga gali sukelti įvairius simptomus, įskaitant tamsų šlapimą, nuovargį ir bendrą silpnumą. Hemoglobinurija yra svarbi, nes ji gali būti ženklas, kad organizme vyksta rimti patologiniai procesai, tokie kaip hemolizinė anemija ar kitos kraujotakos sistemos ligos.

Ligos priežastis

Pagrindinės hemoglobinurijos priežastys gali būti įvairios. Dažniausiai tai atsitinka dėl raudonųjų kraujo kūnelių hemolizės, kuri gali būti sukeliama dėl autoimuninių ligų, infekcijų, toksinių medžiagų ar genetinių sutrikimų. Taip pat hemoglobinurija gali pasireikšti po sunkių traumų, nudegimų, intensyvaus fizinio krūvio ar kitų stresinių situacijų. Šie veiksniai gali sukelti raudonųjų kraujo kūnelių plyšimą, leidžiant hemoglobinui patekti į kraują ir galiausiai į šlapimą.

Rizikos faktoriai

  • Intensyvus fizinis krūvis – gali sukelti raudonųjų kraujo kūnelių hemolizę, ypač ilgalaikio ar labai intensyvaus sporto metu.
  • Traumos ir nudegimai – sužalojimai gali sukelti raudonųjų kraujo kūnelių plyšimą ir hemoglobino išsiskyrimą.
  • Genetiniai sutrikimai – tam tikros genetinės ligos, kaip talasemija ar sferocitozė, gali padidinti hemoglobinurijos riziką.
  • Infekcijos – kai kurios infekcijos, ypač bakterinės, gali sukelti hemolizę ir hemoglobinuriją.

Simptomai

  • Pagrindiniai simptomai yra tamsus šlapimas, kuris gali būti raudonas arba rudas, nuovargis, silpnumas, galvos svaigimas ir skausmas juosmens srityje. Pacientai taip pat gali patirti šaltkrėtį, karščiavimą ar kitus sisteminius simptomus, priklausomai nuo ligos priežasties.

Diagnostika

Hemoglobinurijos diagnozė paprastai prasideda nuo anamnezės ir fizinio patikrinimo. Tyrimai apima šlapimo analizę, kuri gali parodyti hemoglobino buvimą, taip pat kraujo tyrimus, siekiant įvertinti raudonųjų kraujo kūnelių skaičių ir hemoglobino kiekį. Papildomi tyrimai gali būti atliekami siekiant nustatyti hemolizės priežastį, pavyzdžiui, kraujo chemijos tyrimai, imunologiniai tyrimai ar genetiniai testai.

Gydymas

Hemoglobinurijos gydymas priklauso nuo jos priežasties. Jei liga yra sukelta hemolizės, gydymas gali apimti imuninės sistemos slopinimą, transfuzijas ar kitus terapinius metodus. Taip pat svarbu gydyti bet kokias pagrindines ligas, kurios gali sukelti hemoglobinuriją. Nemedicininiai sprendimai gali apimti gyvenimo būdo pokyčius, tokius kaip tinkamas hidratacijos lygis ir fizinio krūvio intensyvumo mažinimas. Naujausios terapijos galimybės gali apimti monocloninius antikūnus ir kitus pažangius gydymo metodus, kurie gali padėti kontroliuoti hemolizės procesus organizme.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
arteritas
granuliomatozė
hemochromatozė
hemoglobinurija
infekcija
inkstai
karščiavimas
kavasaki
kosulys
kraujas
kraujavimas
kvėpavimas
mažakraujystė
mišria
paburkimas
sindromas
šlapimas
šlapinimasis
šlaplė
uždegimas
virusai

Rašyti komentarą