Hemoptozė (atsikosėjimas krauju)

Ligos aprašymas

Anatomija

Hemoptozė, arba atsikosėjimas krauju, yra simptomas, susijęs su kvėpavimo sistema, ypač su plaučiais ir bronchais. Ši liga dažniausiai rodo, kad kraujas patenka į kvėpavimo takus, o tai gali būti susiję su įvairiomis patologinėmis būklėmis. Paveikti organai, tokie kaip plaučiai, bronchai ir kartais net ir gerklės ar nosies gleivinė, gali sukelti kraujavimą, kuris pasireiškia atsikosėjimo metu. Anatominiu požiūriu, hemoptozė gali atsirasti dėl pažeidimų, tokių kaip navikai, infekcijos ar uždegimai, kurie paveikia kraujagysles ir gleivines kvėpavimo sistemoje.

Ligos aprašymas

Hemoptozė yra būklė, kai asmuo atsikosėja kraują, kuris gali būti šviežias raudonas arba tamsiai rudas, priklausomai nuo to, kiek laiko jis buvo kvėpavimo takuose. Šis simptomas gali būti susijęs su įvairiomis ligomis, įskaitant plaučių uždegimą, tuberkuliozę, plaučių vėžį arba bronchitą. Hemoptozė yra svarbi klinikinė indikacija, nes ji gali rodyti rimtas sveikatos problemas, reikalaujančias skubios medicininės pagalbos ir tolesnių tyrimų.

Ligos priežastis

Pagrindinės hemoptozės priežastys gali būti įvairios. Dažniausiai pasitaikančios priežastys apima infekcijas, tokias kaip plaučių uždegimas ar tuberkuliozė, taip pat bronchų uždegimus. Kitos galimos priežastys yra plaučių vėžys, plaučių embolija, kraujagyslių pažeidimai ar plaučių abscesai. Be to, traumos, tokios kaip krūtinės ląstos sužalojimai, taip pat gali sukelti hemoptozę. Rizikos faktoriai, tokie kaip rūkymas ar ilgalaikis kontaktas su kenksmingomis medžiagomis, gali padidinti šių ligų tikimybę.

Rizikos faktoriai

  • Rūkymas – padidina riziką susirgti plaučių vėžiu ir kitomis kvėpavimo sistemos ligomis.
  • Ilgalaikis kontaktas su toksinėmis medžiagomis – gali sukelti lėtinius uždegimus kvėpavimo takuose.
  • Imunodeficito būklės – padidina infekcijų tikimybę, kurios gali sukelti hemoptozę.
  • Chroniškos plaučių ligos – tokios kaip lėtinis bronchitas ar emfizema, gali sukelti kraujavimą.

Simptomai

  • Pagrindinis hemoptozės simptomas yra atsikosėjimas krauju. Kiti simptomai gali apimti dusulį, skausmą krūtinėje, karščiavimą ir bendrą silpnumą. Simptomai gali svyruoti nuo lengvų iki sunkių, priklausomai nuo ligos priežasties. Kai kuriais atvejais kraujas gali būti nedidelis, tačiau kitais atvejais jis gali būti gausus, reikalaujantis skubios medicininės pagalbos.

Diagnostika

Hemoptozės diagnozė pradedama nuo klinikinės istorijos ir fizinio tyrimo. Gydytojas gali rekomenduoti atlikti tyrimus, tokius kaip krūtinės ląstos rentgenas, kompiuterinė tomografija, bronchų endoskopija arba laboratoriniai kraujo tyrimai. Šie tyrimai padeda nustatyti kraujavimo šaltinį ir galimą ligos priežastį.

Gydymas

Hemoptozės gydymas priklauso nuo jos priežasties. Jei hemoptozę sukelia infekcija, gali būti skiriami antibiotikai. Onkologinėms ligoms, tokioms kaip plaučių vėžys, gali prireikti chemoterapijos arba chirurginio gydymo. Be to, palaikomoji terapija, tokia kaip deguonies terapija ar skausmą malšinantys vaistai, gali būti taikoma. Naujoviškos terapijos galimybės, tokios kaip imunoterapija, taip pat yra svarstomos gydant tam tikras ligas, sukeliančias hemoptozę. Svarbu, kad gydymas būtų pritaikytas individualiai, atsižvelgiant į paciento būklę ir sveikatos istoriją.

Šaltinis | Autorius Gydytojas Nikas Samuolis, rezenzavo Prof. Virginijus Šapoka | Vilniaus Universitetas |Medicinos fakultetas | Vidaus ligų, šeimos medicinos ir onkologijos klinikos vadovas

Žymos
angina
arteritas
dusulys
granuliomatozė
gydymas
infekcija
insultas
karščiavimas
kosulys
kraujavimas
kvėpavimas
medikamentinis
mišria
plaučiai
sergamumas
sindromas
terapija
vargina
vėžys
virusai

Komentarai

2025-04-15 | Viktoras
Pradejau siandien ryte kositi labai smarkiai, pamaciau seilese kraujo ir dabar kartais buna po nedaug ir nedaznai, ar tai pavojinga ar krauja selese galejo sukelt smarkus kosulys? Ar yra butina pirma diena kreiptis pagalbos į medikus

Rašyti komentarą